ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

[SORU] SQL Server ram takviyesi ve az kullanım?

Son Mesajınız 07-12-2018, 13:10 Rıza ŞAHAN tarafından gönderildi. 7 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  07-11-2018, 9:08 533305

[SORU] SQL Server ram takviyesi ve az kullanım?

Merhaba, Sanallaştırma üzerinde windows 2008 r2 64 işletim sistemim ve SQL Server 2008 çalışıyor. 150 clientin bağlandığı bir program ile 100 gb veritabanı büyüklüğüm var. Sistem üzerinde ram takviyesi yaptım. Normalde 70 GB ayırmıştım sanal sistem üzerinden ama şimdi ise, 200 gb ram ayrıldı SQL Üzerinden de ayarlarını yaptım, sistemi restart ettim, 2 haftadır çalışıyor ama ram kullanımı 76 gb ı geçmiyor, max 79 gb ı gördü. İhtiyacı bu kadar mı demek oluyor? Yoksa bilmediğim bir ayarsal durum mu var? Tecrübesi olan bilgilendirme yaparsa sevinirim, teşekkürler şimdiden.

•  07-11-2018, 11:55 533314 Cevap 533305

Cevap : [SORU] SQL Server ram takviyesi ve az kullanım?

Selamlar,

SQL Community de şöyle bir şey konuşulmuş kontrol etmekte fayda var.

SQL Server'da iki çeşit hafıza yönetim sistemi vardır.

Birincisi ve varsayılan olanı, Dinamik Hafıza Yönetimidir. Bu yöntemde, SQL Server kullanabildiği kadar çok hafızayı kullanır ve OS veya diğer uygulamaların ihtiyacı olduğunda, ihtiyaç kadar hafızayı boşaltır; sonra tekrar kullanır.

Diğer yöntem ise Statik Hafıza Yönetimidir. Bunda taban ve tavan değerlerini belirlersin ve SQL Server da hafızayı bu değerlere göre kullanır.

Çok temel olarak hafıza yönetimi bu şekildedir. Bu ayarları da SSMS->Server Properties (Instance adının üstünde sağ tuşa tıkla, Properties)->Memory bölümünden veya Query Editor'de "sp_configure" sistem SP'sini kullanarak yapabilirsin. sp_configure'dan "max server memory" ve min server memory" ayarlarını (veya bu değerleri arayüzden) değiştirmen, Statik Hazıfa Yöntemini kullanman için kâfidir. 

Cenker Çetin
    Bilgi Teknolojileri Danışmanı
  •  07-11-2018, 12:03 533315 Cevap 533314

Cenker Çetin:

Selamlar,

SQL Community de şöyle bir şey konuşulmuş kontrol etmekte fayda var.

SQL Server'da iki çeşit hafıza yönetim sistemi vardır.

Birincisi ve varsayılan olanı, Dinamik Hafıza Yönetimidir. Bu yöntemde, SQL Server kullanabildiği kadar çok hafızayı kullanır ve OS veya diğer uygulamaların ihtiyacı olduğunda, ihtiyaç kadar hafızayı boşaltır; sonra tekrar kullanır.

Diğer yöntem ise Statik Hafıza Yönetimidir. Bunda taban ve tavan değerlerini belirlersin ve SQL Server da hafızayı bu değerlere göre kullanır.

Çok temel olarak hafıza yönetimi bu şekildedir. Bu ayarları da SSMS->Server Properties (Instance adının üstünde sağ tuşa tıkla, Properties)->Memory bölümünden veya Query Editor'de "sp_configure" sistem SP'sini kullanarak yapabilirsin. sp_configure'dan "max server memory" ve min server memory" ayarlarını (veya bu değerleri arayüzden) değiştirmen, Statik Hazıfa Yöntemini kullanman için kâfidir. 

Teşekkürler cevabınız için, Statik hafıza yönetimini kullanmak için bu şekilde ayarlı bende ama yanlışlık varsa cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

•  07-11-2018, 12:28 533319 Cevap 533315

SQL Server versiyonuz nedir, Standart mı Enterprise mı?

Forum Kuralları: http://www.cozumpark.com/forums/thread/650.aspx

http://www.yavuzfilizlibay.com
  •  07-11-2018, 13:44 533327 Cevap 533319

Yavuz Filizlibay:

SQL Server versiyonuz nedir, Standart mı Enterprise mı?

Standart Yavuz Bey

•  07-11-2018, 14:37 533328 Cevap 533327

Merhaba, 

Msdn sayfasında yazdığı üzere SQL Server 2008 Standart edition da Maximum memory sınırı 64 GB. 

Yani sunucuda 100 GB ram de oluyor olsa SQL Server Maximum 64 GB kullanıyor olacaktır. 

Kaynak 1 

Kaynak 2 

•  07-11-2018, 16:16 533330 Cevap 533328

Anladım çok teşekkürler herkese. 

•  07-12-2018, 13:10 533371 Cevap 533330

Ayrıca SQL server desteklenen ram miktarı bir yana zaten 150 client 10 gb database için biraz daha ram olmasında yarar var. Ortalam olarak veritabanının 1.5 katı miktarında. Sizin için en iyi yol SQL server 2017 ile yola devam etmek.

1w

1y
    logo  
RSS haberlerini XML olarak görüntüle