ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol

Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Klasör dosya yazma izinleri ve isim değiştirme izinleri hk.

Son Mesajınız 04-13-2018, 0:04 Hakan UZUNER tarafından gönderildi. 3 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  04-12-2018, 12:06 529433

Klasör dosya yazma izinleri ve isim değiştirme izinleri hk.

Merhaba ,

Microsoft sbs 2011 windows 2008 r2 yapısı üzerinde paylaşıma açtığım klasör izinlerinde şu şekilde problem yaşıyorum

problemim şu

kullanıcılara ilgili klasörde yazma okuma değiştirme izinleri veriyorum klasör ve dosya silme izinleri vermiyorum 

kullanıcılar bu klasörün içine klasör aç diyor adı otomatik yeni klasör olarak geldiği için ismini değiştiremiyor editlese bile gene değiştiremiyor

örnek bu klasörün içine excel bir dosya kopyalıyor excel dosyasını açıyor içinde düzenleme yapıyor ama gene kaydet yapamıyor iznin yok diyor

dosyanın adını değiştirmek istediği zamanda aynı kullanıcıya xx size izin vermelidir diyor isim değiştirme hakkıda vermiyor

ama klasör silme iznini verince herşey normal çalışıyor bu seferde klasör ve dosyalarıda silebiliyor

amacım kimse dosya ve klasör silemesin ama dosya kaydetsin ismini değiştirsin içeriğine girip tabloda değişiklik yaparak kaydedebilsin

umarım anlatabilmişimdir.

izin ekranlarımı aşağıda paylaşıyorum bu konda daha önce sorun yaşamı çözüme kavuşmuş arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

teşekkürler.

güvenlik

•  04-12-2018, 16:11 529460 Cevap 529433

Cevap : Klasör dosya yazma izinleri ve isim değiştirme izinleri hk.

Merhaba, ana klasöre değilde alt klasörlere ayrı silme izni vererek bunu çözebilirsiniz.

Örnek 

ORTAK, herkesin yazma ve silme izni var

ORTAK\MUHASEBE  - izinleri miras olarak almasını engelleyin sonra hakan a silme izni verin

ORTAK\IT - izinleri miras olarak almasını engelleyin sonra Serkan a silme izni verin.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/paylasim-ve-guvenlik-sharing-and-security.aspx

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
  •  04-12-2018, 16:21 529461 Cevap 529460

Hakan bey ,

cevanız için teşekkür ederim

fakat benim istediğim şu açıkcası

ortak klasördeki tüm klasör ve dosyları kimse silemesin ama klasör ismini dosya ismini değiştirebilisin ilgili dökümlarında içeriğinde değişiklikler yapabilsin

ben silme yetkisini kaldırdığım zaman kimse ne dosya ismi nede ilgili evrağın içerisinde değişiklik yapamıyor.

bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.

•  04-13-2018, 0:04 529482 Cevap 529461

Üzgünüm bunu yapamazsın çünkü rename aslında arkada delete permission a bağlıdır zaten yapmak istediğin yanlış, yani genelde bunu anlatmaya çalışıyorum, 30.000 post attım, bende kobide çalıştım zamanında ve inanın böyle antin kuntin işler ile çok uğraştım ama sonra fark ettim ki eğer normal yollar ise olmuyor ise aslında ben DOĞRU bir şey peşinde değilim, yani mutlaka iş yapış şekliniz yanlıştır ve o yanlış şekle sizi uydurmaya çalışıyordur insanlar.

Önrek benim size verdiğim yöntemi A da Z ye tüm müşterilerim kullanıyor bunların arasında kobi de var banka da yani bence siz yanlış bir iş üstündesiniz. Ortak alan altında herkese kendi klasörlerini verin yetkilerini verin olsun bitsin ama sanki siz kolay yola kaçmak istiyorsunuz :)

Bu arada insanlar dosya silsin bundan korkmayın, alın bir lepide file audit ürünü kalıcı lisansı 1500$ yıllık kiralama 500$ tüm file server da kim ne okuyar ne siliyor ne değiştiriyor takip edin.

Eğitimlerim
    Blog Sayfam
    ITSTACK
RSS haberlerini XML olarak görüntüle