ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Visual Studio Code 2013

Son Mesajınız 08-14-2017, 17:13 Furkan Sayım tarafından gönderildi. 5 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
 •  05-25-2015, 14:45 464646

  Visual Studio Code 2013

  Merhaba bu günlerde bilindiği üzere Microsoft hem Geliştirici tarafında hemde sunucu tabanlı sistemler tarafında büyük yenilikler ile piyasada adını son derece hat safhada duyurmaktadır. Bu yazımızda yeni yazılımlarından daha doğrusu geliştirici araçlarından biri olan Visual Studio Code’u inceleyeceğiz.

  Visual Studio Code temel olarak OSX ( Apple ) ve Linux kullanan geliştiriciler içinde kullanabilecekleri bir platform sunmak amacı ile ortaya çıkmış henuz basit ama ileride daha da gelişecek olan faydalı bir tool.

  Visual Studio Code’un desteklediği bazı özelliklerden bahsetmek gerekirse , herzamanki gibi alışık olduğumız intelli sense kod tamamlama özelliğini içinde barındımaktadır. Kod ön izlemesi, Type Script ve tam Javascript desteği ile c# ve ASP.NET 5 geliştirmeleri ile web teknolojistleri için hariha bir araç olmaktadır.

  Bu önceden bildiğimiz Expression Web araçlarına oranla Node.js, Html,css,less,Sass veya Json gibi bütün platform dosyalarını destekleyebilmektedir. Ayrıca harika bir GIT entegrasyonu bulunan Visual Studio Kod biraz öncede belirttiğimiz gibi geliştiriciler için biçilmiş kaftan bir kod düzenelmee aracıdır.

  Visual Studio Code Yükleme

  Yükleme aşamaları oldukça basittir. OSX ve Linux da ister komut satırından, isterseniz de http:/code.visualstudio.com dan indirmek sureti ile hızlıca kurulum yapabilmektesiniz. Ayrıca bir çok ekstra tool ile beraber de geliştime seçeneklerini zenginleştirmektedir. Bunlardan bazılarını yazmak gerekirse ;

  Basit Ekran

  Visual Studio Code, Editor, Side Bar, Status Bar ve Viewbardan oluşan gayet basit ve şık bir arayüze sahiptir. Zaten bu arayüzlere geliştiriciler aşina olduklarından sanki hali hazırda kullandıkları editörlere benzemektedir.

  VSCode Layout

  VSCode’un bir özelliği de bu ekran yerleşiminin her açtığınızda korunmasıdır. Siz VSCode’u kapatsanız dahi klasör ve düzenleriniz ile açık olan dosyalarınızın tamamı korunur.

  Side by Side Editing

  Side by Side editing

  Side by Side Editing ile yan yana aynı anda 3 adet dosyayı düzenleyebilirsiniz. Bir editörünüz mevcut hali hazırda açık ise komut menüsünden yan tarafa bir ediitörü açabilir yada kısa yolları kullanabilirsiniz.

  Save & Auto Save , Arama

  VSCOde artık otomatik kaydetme özelliğini de desteklemektedir. Zaten mevcutta bulunan CTRL + S işlemini manuel olarak yapıyorduk eğer Auto Save özelliğini aktif ederseniz daha kolay bir şekilde dosyalarınızdan herhangi bir vedi yada kod kaybetmeden çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Ayrıca otomatik kayıt etme özelliğini ya File menüsünden yada CTRL+ Shit + P kısa yolu ile de açıp ayarlarını değiştirebilirsiniz.

  Arama özelliğinden biraz bahsetmek gerekirse, son zamanlarda Visual Studio da da çok önemli şekilde performans arttırımları oldu ve bu yapının aynısı hemen hemen VSCode programına da taşınmış durumda. Hızlı bir şekilde arama yapıp dosyalarımızı listeleyebilmekteyiz.

  A simple text search across files

  Arama ekranında yeni özellik olarak RegEX aramasına da destek gelmiştir.

  Command Palette

  Klavye üzerinde Ctrl+ shift + p tuşu ile erişebileceğiniz komut ekranı da yeni gelen özelliklerden en önemlilerinden bu özellik sayesinde klavye kısa yolları da dahil olmak üzere VSCode’un tüm işlevsilliğine erişebilirsiniz.

  Diller

  Visual studio Code, aşağıdaki dilleri ve bu dillerin yazım kurallarını desteklemektedir. Ayrıca bu dillere ait intelli sense özellikleride aktif edilmiştir. Aşağıdaki tabloya bakarak kullanmış olduğunuz dil ve ayarlarını görebilirsiniz

  Yukarıda bazı özelliklerinden bahsettiğimiz Visual Studio Code devamlu suret ile geliştirilmekte ve hızlı bir editör arayan yazılım ve web geliştiricilerine tüm platformlarda hitap etmektedir. Daha fazla detaylı bilgi için lütfen https://code.visualstudio.com/ adresini ziyaret ediniz.


  Profectsoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri - Microsoft MVP

  www.profectsoft.com | www.logpusher.com
 •  05-25-2015, 14:53 464648 Cevap 464646

  Cevap : Visual Studio Code 2013

 •  12-21-2015, 11:25 480191 Cevap 464646

  Cevap : Visual Studio Code 2013

  Merhaba,

   

  Visual Studio Code üzerinden encoding değiştirebiliyor muyuz?

 •  12-21-2015, 14:38 480215 Cevap 480191

  Cevap : Visual Studio Code 2013

  Evet destekliyor. 0.3.0 versiyondan sonra eklendi ve local file yada global olarak değiştirebiliyorsunuz  https://code.visualstudio.com/updates/v0_3_0 adresinde

  File Encoding kısmına göz atabilirsiniz.

   


  Profectsoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri - Microsoft MVP

  www.profectsoft.com | www.logpusher.com
 •  08-03-2017, 16:28 517227 Cevap 480215

  Cevap : Visual Studio Code 2013

  erdem hocam güzel bir makale olmus elınıze saglık bende redhat lınux 6 kurdum code kullanmadan dırek kurulup yapılabılıyormus

  bunu ögrendigim iyi oldu tesekurler:)


  Information technology
 •  08-14-2017, 17:13 517636 Cevap 464646

  Cevap : Visual Studio Code 2013

  Yeni yeni kullanmaya başladım ama microsoftun yaptığı en iyi ürün diye düşünüyorum. Sublime'dan geçmeme rağmen hiç farkını yaşamadım çok rahat


  Furkan Sayım
RSS haberlerini XML olarak görüntüle