Forum

W10 Pro OEM Lisans

Bildirimler
Hepsini Temizle

W10 Pro OEM Lisans

27 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
3,867 Görüntüleme
(@andackartal)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli üyeler,
Yeni satın alacağım lattop freedos ve ben bu makinaya OEM lisans satın almak istiyorum.
Bana laptop için fiyat teklifi veren 2 firmadan W10 pro içinde fiyat teklifi istedim. 
Gelen rakam : 145$ + KDV

İnternet' de araştırırken hepsiburada.com' da şu ürünü buldum.  https://goo.gl/4MLPM3
Satılan bu ürünün ürün kodu ile bana fiyat teklifinde gelen ürün kodu aynı. Arada da muazzam bir fiyat farkı var.
Bunun sebebi konusunda beni bilgilendirebilirmisiniz. Bu nasıl olabiliyor. ?

Saygılarımla

Gönderildi : 20/09/2017 15:00

(@ErdemKara)
Gönderiler: 196
Reputable Member

Merhaba,

Bu konu microsoft tarafından aşağıdaki şekilde cevaplanmış,

https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/windows_10-windows_install/ucuz-oem-windows-10-lisans-anahtarlar%C4%B1/0926e57d-4e47-495e-8d6c-af42357d4781?auth=1

Gönderildi : 20/09/2017 16:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Erdem beyin söylediklerine katılmakla birlikte,

Öncelikle freedos bir cihaza yalnız başına oem lisans alamazsınız.

Freedos cihazla lisans aynı faturada yer almıyor ise bir denetim olması durumunda uygunsuz olacaktır.

Bu nedenle GGK veya box lisans almanız gerekir.

Bu lisansın detayı nedir bilemiyorum ancak 444 67 87 ile iletişim kurmanızda yarar var.

Bazı satıcılar kota doldurmak adına çok alım yapıp bunu elden çıkarmak için böyle yöntem izleyebiliyorlar.

En garanti yol 444 67 87.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/09/2017 16:28

(@ErdemKara)
Reputable Member

ek olarak bu konuyu biraz daha detaylı araştırdım internet üzerinden satılan keyler orjinal bu keyler daha önceden alınan toplu lisans ve öğrencilere bedava dağıtılan keyler rus sitelerinde 10-15$ arası satılmakta bu keyler ile bilgisayarınızı etkinleştirebilirsiniz ancak elinizde herhangi bir fatura olmadığı için bilgisayarınız denetim sırasında lisansız olarak gözükecektir ev kullanıcı iseniz belki alınabilir ancak iş yerinde kullanacaksınız kesinlikle almayınız.

Gönderildi : 21/09/2017 13:23

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli Arkadaşlar, 

Bu konuyu netleştirelim.  Bir OEM lisans ancak yeni bir bilgisayar ile birlikte mi satın alınabilir ?

Örneğin, freedos bir laptop satın aldığım zaman w10 pro oem de beraberinde olmak zoruda mı yoksa.
Laptop ı farklı bir firmadan OEM lisansı farklı bir firmadan satın alabilirmiyiz.

Gönderildi : 24/09/2017 16:16

(@ilhancicek)
Gönderiler: 180
Estimable Member

Merhaba bildiğim kadarıyla oem lisans da bilgisayarı aldığınız fatura da yazılmak zorunda. Aynı yerden almanız gerekiyor diye biliyorum.

Gönderildi : 24/09/2017 16:33

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Faturaya işletmek neden şart olsun ki. Belki ben Bilgisayarımı GittiGidiyor yada HepsiBurada veyahut başka bir yerden freedos olarak aldım. İşletim sistemini de Microsoft Store üzerinden temin etmiş. Lisansın ayrı faturası zaten gelecek bana.

Eğer Üniversiteye giden bir arkadaşınız ve tanıdığınız varsa onun üzerinden alıp %10 indirim kazanabilirsiniz

https://www.microsoft.com/tr-tr/store/d/windows-10-pro/DF77X4D43RKT?icid=BTS_StudentsDealWindows_Hero2_2017_MEA  

Kişisel bir olay

Gönderildi : 24/09/2017 22:43

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

İşletim sistemide olsa program lisansıda bu lisansların farklı versiyonları ve fiyatları bulunuyor. Ucuz olsun  diye freedos bilgisayara ucuz windows alamıyorsunuz. Oem, box, eas hepsinin satışı ve fiyatı farklı, o yüzden doğrusunu öğrenmeden lisans alırsanız ucuz etin yahmisi zararlı çıkarsınız.

http://www.serhatakinci.com/index.php/microsoft-lisanslama-modelleri.html

Gönderildi : 24/09/2017 23:08

(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member

Ben konuyla ilgili olarak farklı birşey sormak istiyorum, arada kalmış durumdayım.

Lisanslama modelleri Win10 64bit işletim sisteminde kullanmak istediğim dilleri etkiler mi?

Sözgelimi Ben yeni bir laptop alacağım freedos olarak.

OEM lisans olarak da Türkçe Win10 64 bit Home ya da Pro alsam, işletim sistemini sonradan ilave para ödemeden İngilizce ya da Almanca diline çevirebilir miyim?

OEM lisans Türkçe alsam sadece Türkçe de sınırlı kalırım, başka dil kullanmak için dil paketi mi satın almalıyım?

Freedos pc ile beraber alacağım Türkçe işletim sistemini ilave dil paketi vb ücret ödemeden sonradan İngilizce , Almanca ya çevirmek için hangi lisansı almalıyım ve hangi işletim sistemi olmalı minimum (Home ya da Pro farkeder mi?), yol gösterebilir misiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/09/2017 00:39

(@HikmetAkbas)
Gönderiler: 25
Eminent Member

1- Windows 10 için ek dil seçeneklerini ücretsiz olarak kullanabilirsin.

2- Oem işletim sistemi yeni bir bilgisayar ile sadece satılabilir. Eğer sadece faturada lisans var ise Oem lisansı satan bilgisayar firmasına microsoft iade ettiriyor. (örnekleri mevcut) Kutu lisans alıp bilgisayarını değiştirdiğin zaman da kullabilirsin.

Gönderildi : 06/10/2017 00:49

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Ben konuyla ilgili olarak farklı birşey sormak istiyorum, arada kalmış durumdayım.

Lisanslama modelleri Win10 64bit işletim sisteminde kullanmak istediğim dilleri etkiler mi?

Sözgelimi Ben yeni bir laptop alacağım freedos olarak.

OEM lisans olarak da Türkçe Win10 64 bit Home ya da Pro alsam, işletim sistemini sonradan ilave para ödemeden İngilizce ya da Almanca diline çevirebilir miyim?

OEM lisans Türkçe alsam sadece Türkçe de sınırlı kalırım, başka dil kullanmak için dil paketi mi satın almalıyım?

Freedos pc ile beraber alacağım Türkçe işletim sistemini ilave dil paketi vb ücret ödemeden sonradan İngilizce , Almanca ya çevirmek için hangi lisansı almalıyım ve hangi işletim sistemi olmalı minimum (Home ya da Pro farkeder mi?), yol gösterebilir misiniz?

Teşekkürler.

merhaba,

oem lisans tipinde dil değişimi gerçekleştiremezsiniz, en azından ms böyle diyor.

volume lisans tarafında böyle bir kısıtlama bulunmuyor.

siz notebook için oem veya box alabilirsiniz, konu hakkında ms destek hattı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/10/2017 10:48

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ben bunla ilgili Microsoft' da bir makale bulamadım.
Fakat;  HP tarafından bana gönderilen kurulum cd sinde, İşletim sistemini kurarken hangi dilde kurmak istediğimi soruyor ve hangisini kurarsam kurayım. 
OEM lisans kurulum sonrası otomatik aktivasyon sağlıyor. 

Ben dil problemi olacağını düşünmüyorum.

Gönderildi : 07/10/2017 16:55

(@cemaltaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Ben bunla ilgili Microsoft' da bir makale bulamadım.
Fakat;  HP tarafından bana gönderilen kurulum cd sinde, İşletim sistemini kurarken hangi dilde kurmak istediğimi soruyor ve hangisini kurarsam kurayım. 
OEM lisans kurulum sonrası otomatik aktivasyon sağlıyor. 

Ben dil problemi olacağını düşünmüyorum.

windows  single language license ise olmaz heralde.

Gönderildi : 08/10/2017 02:27

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

OEM Lisanslama da dil konusu ve bit konusu hakkında;

Yine HP tarafından bana gönderilen 32 bit ve 64 bit W7 Pro DVD leri var. 
Bilgisayarımın üzerinde sadece Windows 7 bandrolü var. 
Hangi dil ve hangi mimariyi kurarsam kurayım otomatik aktivasyon gerçekleşiyor. 

Farklı bir örnek;
Geçtiğimiz günlerde FreeDOS bir laptop satın aldım. 
+ olarak W10 Pro lisans sipariş ettim.  Belirtmeyi unuttuğum için W10 proyu Türkçe yolladılar. 
Biz firma olarak sadece ingilizce işletim sistemi kullanıyoruz. 

W10 Proyu Microsoftun sitesinden ingilizce indirip yükledim. Sonrasında satın aldığım OEM'in Anahtarını girdim ve anında aktivasyon sağlandı.

W8.1 Home OEM lisansı olan bir bilgisayara W7 Pro yüklediğimde yine aktivasyon işlemini gerçekeltirebildim.

Umarım işinize yarar bu bilgiler. 

Gönderildi : 18/10/2017 23:50

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

oem üreticilerinin, yazılım üreticileri ile özel anlaşmaları olabiliyor.

bir lisans tipinin aktivasyonlanması demek, malesef sam tarafında onaylandığı anlamına gelmiyor.

bu durumu yaşayan birçok kurum mevcut, en doğru yol üreticiden yazılı teyit almak olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/10/2017 03:21

(@andackartal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mirosoft' un kendisi ve partnerleri ile görüştüğümde,  online aktivasyon gerçekleşmişse sorun yok demektirin teyidini aldım. 
Bunun dışında yaşadığınız olumsuz tecrübeler olmuşsa, bilmemiz faydalı olacaktır. 

Gönderildi : 19/10/2017 13:36

(@ErdemKara)
Reputable Member

Aldığınız key ile sorunsuz aktivasyon yapabilirsiniz burda sorun yok ancak herhangi bir denetimde lisansınız faturası olmayacağı için veya yanlış lisanlama olacağı için geçersiz sayılacaktır.

Gönderildi : 19/10/2017 14:37

(@cemaltaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Aldığınız key ile sorunsuz aktivasyon yapabilirsiniz burda sorun yok ancak herhangi bir denetimde lisansınız faturası olmayacağı için veya yanlış lisanlama olacağı için geçersiz sayılacaktır.

Denetimi kim yapacak? BSA saçmalığı sona erdi artık. 

Gönderildi : 19/10/2017 17:11

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

"BSA saçmalığı sona erdi artık"

Cemal Bey biraz açar mısınız? Ne oldu BSA yok mu artık?

Gönderildi : 19/10/2017 17:14

Sayfa 1 / 2
Paylaş: