Anasayfa » Exchange Server 2013 Filter Kullanımı

Makaleyi Paylaş

Exchange Server

Exchange Server 2013 Filter Kullanımı

Önceki yazılarımda, exchange server 2013 sürümünde recipient management kavramından bahsetmiştim. Bu yazımda, recipient management için hazırlayacağınız script’lerde ve günlük rutin yönetimsel faaliyetlerinizde kullanacağınız filter ‘lardan bahsedeceğim. Bu filter’ları global address list modifikasyonlarında, distribution ve/veya dynamic distribution group modifikasyonlarında, address list modifikasyonlarında, e-mail address policy modifikasyonlarında kullanabilirsiniz.

 

Örnek cmdlet’ler ile devam edeceğim.

 

clip_image002

 

Üstteki cmdlet ile mailbox’lar arasında office attribute’una göre sorgulama yapılıyor.

 

clip_image004

 

Üstteki cmdlet ile Marketing ve UserMailbox niteliklerini kullanan dynamic distribution group oluşturabilir.

Sponsor

 

clip_image006

 

Üstteki cmdlet ile oluşturduğunuz dynamic distribution group’un recipientfilter parametresini gözleyebilirsiniz ve/veya değiştirebilirsiniz.(değiştirmek için set- komutunu kullanmalısınız)Zira, group’u shell ile oluşturduğunuz için değişikliği de sadece shell’den yapabilirsiniz.

 

clip_image008

 

GUI’den bakarsanız ,group membership modifikasyonu için shell kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz. Eğer group’u GUI’den oluşturursanız, üyelik değişikliklerini GUI’den de yapabilirsiniz.

 

clip_image010

 

Bahsettiğim durum üstte görülmektedir.

Filter parametresini kullanabileceğiniz exchange shell komutlarının listesini görmek isterseniz aşağıdaki cmdlet’ten faydalanabilirsiniz.

 

clip_image012

 

Recipientfilter parametresini kullanabileceğiniz exchange shell komutlarının listesini görmek için aşağıdaki cmdlet’i kullanabilirsiniz. Recipientfilter’ı dynamic distribution group işlemlerinde , e-mail address policy işlemlerinde ve address list işlemlerinde kullanabilirsiniz!

 

clip_image014

 

Filter  ile değişken(variable) kullanabilirsiniz fakat syntax biraz farklılaşıyor. Aşağıdaki kullanım örneğinin yeterli olacağını düşünüyorum.

 

clip_image016

 

Üstteki örnekte { } ikilisi yerine “ ” ikilisinin kullanıldığını görmekteyiz!

Bulk işlemlerinizde veya scriptlerinizde filter ve recipientfilter kullanımı, yönetimsel eforunuzu azaltmak için gereklidir. Syntax ve detaylar konusunda araştırma yapmak isterseniz aşağıdaki adresten başlayabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124268(v=exchg.150).aspx

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın