Anasayfa » Exchange Server 2003 uzerinde Public Folder Bolum -3

Makaleyi Paylaş

Exchange Server

Exchange Server 2003 uzerinde Public Folder Bolum -3

Exchange Server diğer mail server lardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi public folder kavramıdır . Exchange üzerinde Public folder , bir domain ortamındaki dosya sunucusu üzerine paylaştırılmış bir klasöre benzer . Kullanıcıların bilgisayarında belgelerini saklamak için bir dizin bulunmasına rağmen , her kullanıcı tarafından erişilmesi gereken dosyalar ise bir dosya sunucusu üzerine konularak buradan tüm kullanıcılara paylaştırılır . Exchange Server üzerinde de buna benzer bir mantık ile çalışan Public folder yapısı vardır . Bu makalemde Exchange üzerinde Public Folder ların nasıl yönetildiğini göreceğiz .

 

Makalemin daha önceki bölümlerinde , Public Folder lar için tanımlanmış depolama birimini ve yeni public folder tanımlamalarını görmüştük . Burada ise Public folderların ortak kullanımı ve yetkilendirilmesini göreceğiz .

 

Bir onceki makalede en son ortak adres defterini görmüştük . Şimdi ise ortak mail klasörlerini inceleyeceğiz . Yani mail adresine sahip ortak klasörler. Evet ortak klasörlerde aynı şirket çalışanları gibi birer posta adresine sahip olabilmektedirler . Bu sayede onlara atılan mailler onların bağlı olduğu depolama birimlerinde saklanmakta ve bu klasörlere erişim yetkisi olan herles tarafından da görüntülenmektedir.

 

Var olan ortak klasörlerinden ( daha önceki makalemde açtığım ) “haberler” klasörünü kullanacağım .


 

clip_image001

 

Bu ortak klasörün açılması ile beraber bir mail adresi oluşmaktadır . Bunu ESM üzerinden görebiliyoruz. ESM üzerinden Public Folder a kadar gelip özelliklerini görmemiz halinde , aşağıdaki gibi mail adresini görebiliriz.

 

clip_image002

 

Ve yine bu mail adresine bir kullanıcı ( izni olan ) rahatlıkla mail atabilmektedir .

 

clip_image003

 

“To” kısmına public folder mail adresini yazıp , mail göndermemiz halinde aşağıdaki gibi public folder içerisine mailin geldiğini göreceğiz

 

clip_image004

 

Bu şekilde , ortak klasörleri , şirketinizdeki maillerin arşivlenmesi için de kullanabilirsiniz . Yine ortak klasörlerin mail kabul etmesinin kullanımı ile ilgili bir örnekleme yapmak isterim . Örnek senaryomuzda şirket içerisinde finans müdürüne bankalardan her gün hesaplar ile ilgili bilgi mailleri gelmektedir . Finans müdür ise bu mailleri elle diğer muhasebe çalışanlarına iletmektedir . Siz ise bunu bir kademe ileri götürüp belki kural ile bunu otomatik yapıyorsunuzdur . Ancak bir mail finans müdür dahilinde kaç adet muhasebe çalışanı var ise o kadar kişinin posta kutusunda olacak ve aynı zamanda bu bilgi üzerinde de değişiklik yapabileceklerdir . Veya bir arşiv klasörü kullansanız dahi izinler ile sürekli bir değişiklik yapmak zorunda kalacaksınız . Oysaki bir ortak klasör oluştursak ve bu klasöre için Finans müdürüne yazma muhasebe çalışanlarına ise okuma izni vermemiz halinde , bu mailler ortak bir klasörde saklanacak ve böyle kimsenin posta kutusunu da meşgul etmeyecektir . Bu amaçlar ben yeni bir ortak klasör açıyorum ve bunun izinlerini ayarlamaya başlıyorum .

 

clip_image005

 

Mail ve Post atılacak şekilde bir ortak klasör açıyorum .[Ben Outlook üzerinden açtım ancak sizler ESM üzerinde de daha önce gösterdiğim şekilde açabilirsiniz .

 

Daha sonra açtığım bu ortak klasörün izinlerini ayarlamaya başlıyor. [ ESM üzerinden ]

 

clip_image006

 

Outlook Üzerinden Özelliklere Erişim.

 

clip_image007

 

ESM üzerinden Özellikler.

 

İzinlerini görmek istediğiniz ortak klasör üzerinde sağ tıklayarak özellikler penceresini açıyoruz.

 

clip_image008

 

ESM Üzerindeki İzinler.

 

clip_image009

 

Outlook üzerindeki izinler.

 

ESM üzerinden izin vermek isterseniz karşınıza çıkacak olan ekranda 3 tip izin verilmektedir . Eğer istemcilerin Outlook vb programlar ile ortak klasörlere erişim , değiştirme vb hakları “Client permissions” bölümünden . Email hesabı olan ortak klasörlerdeki mailler üzerindeki yetkilendirme için “Directory rights” ve son olarak limitler , replikasyon vb izinler ise “Administrative rights” bölümünden ayarlanır .

 

clip_image010

 

Administrative rights bölümü .

 

clip_image011

 

İzinleri genel olarak inceler isek ;

 

Create items ; ortak klasörde öğe oluşturma iznidir .

 

Read items ; ortak klasördeki öğeleri okuma iznidir

 

Create subfolders ; ortak klasör içerisinde yeni alt klasörler tanımlama izni

 

Diğer izinler ise aşağıdaki tabloda özetlenmektedir.

 

clip_image012

 

Bizim amacımız ise istemciler olduğu için “Client permissions” butonuna tıklıyoruz ve yukarıdaki pencereyi görüyoruz. Buradaki amacımız ; Finans müdürüne yazma yetkisi muhasebe grubuna ise okuma yetkisi verme . Bu sayede finans müdürünün Outlook programında ki kural sayesinde mailler public folder a iletilecek diğer istemciler ise sadece okuyacaklardır . Bu bilgiler önemli olduğu için de muhasebe dışında kimse bu klasörü görmemeli , bunun içinde ilgili izinleri ayarlayacağız .

 

Standart izinler şekilde görünmektedir . Biz öncelikle “Anonymous” erişimleri kapatacağız , daha sonra finans müdürüne “Create items” izini vereceğiz , daha sonra ise muhasebe grubuna “Read items” izni vereceğiz .

 

clip_image013clip_image015

 

Varsayılan izinler Finans Müdürünü ekliyor ve izin veriyoruz.

 

clip_image017clip_image019

 

Muhasebeyi ekliyor ve izin veriyoruz . izinlerin son hali .

 

Bu izin tanımlamaları yapıldıktan sonra Finans müdürü bu ortak klasöre veri yazabilmekte , muhasebe ise sadece görebilmektedir .

 

clip_image020

 

Muhasebe grubuna üye olan bir kullanıcı ortak klasörlerin içerisindeki finans klasörünü görebilmekte ancak oraya yeni bir obje eklemek istediğinde aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşmaktadır .

 

clip_image021

 

Yetkisi olmadığı için sadece görüntüleme yapabilmektedir . Muhasebe ve finans müdür dışındaki kullanıcılar ise böyle bir ortak klasörün varlığından bile haberdar değillerdir.

 

clip_image022

 

Diğer ortak klasörlerin görünmesine rağmen finans klasörü görünmemektedir .

 

Bu uygulama sonucunda şirket içerisinde mail alabilen ve sadece belirli kullanıcıların yazabildiği , belirli kullanıcıların ise okuyabildiği bir ortak klasör yapımız oldu . Bu ortak klasörlerin kullanımı ile ilgili bir örnek senaryo idi .Sizde şirketinizin ihtiyaçları doğrultusunda buradaki bilgiler yardımı ile farklı senaryolar üretebilir ve bunları uygulayabilirsiniz.

 


 

Makaleyi Paylaş

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım.

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>