Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmtools

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
474 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

linux makinada vmware tools yuklu ( 3party/independent). bu sunucu default olarak ntp saatini nereden alır. linux içine ekstra ntp adresi girilir mi ? bunu merak ediyorum. ayrıca su anda esi uzerinde saat yanlış ntp yok görülüyor

resimag.com/p1/a6796d8881.jpeg

resimag.com/p1/4c8940f91d.jpeg

Gönderildi : 07/12/2018 01:47

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

linux makinada vmware tools yuklu ( 3party/independent). bu sunucu default olarak ntp saatini nereden alır. linux içine ekstra ntp adresi girilir mi ? bunu merak ediyorum. ayrıca su anda esi uzerinde saat yanlış ntp yok görülüyor

resimag.com/p1/a6796d8881.jpeg

resimag.com/p1/4c8940f91d.jpeg

Merhaba,

VMware tools'u kendiniz yüklediğinizde ntp'yi nereden alıyor peki? Doğrudan ESXi host üzerinden mi alıyor diye düşünüyorsunuz? Linux içerisinde ekstra ntp adresi tanımlı ise oradan alır. Eğer tanımlı değil ise reboot esnasında ESXi üzerinden alır. Ancak sürekli senkronizasyon ilgili konfigurasyonlar yapılmadığı sürece yapılmaz.

3party diye gördüğünüz şudur, OS içerisinde vendor vmware tools uygulamalarını yüklemiştir. Bu gibi durumlarda vmware tools kurmanıza ekstra olarak gerek yoktur. Bir çok appliance da bile bu şekild gelmektedir.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 07/12/2018 01:55

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

hocam su an date dediğimde saat doğru yani içinde ayar yapılmış ozaman . peki esxi tarafında ntp girmelimiyim peki. şu an da ne öneriyorsunuz ? ben söyle düşünüyordum. vmware tools yuklu ve çalışıyor ve esxi ntp ayarlı yapıldıysa sanal sunucu saatini esxi uzerinden alır ayrıca sanal sunucuya ntp girmeye gerek yoktur. 

resimag.com/p1/30f336ca50.jpeg

Gönderildi : 07/12/2018 02:20

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Tayfun hocada belirtmiş, ntp sync tarafı yapılandırılmadığı sürece vm, üzerinde ntp servisi mevcut ise, tanımlanan adres üzerinden güncellenir.

ntp aktif değil ise, os kurulum sürecinde tercih edilen timezone referans alınacaktır.

"timedatectl" komutu ile ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2018 02:58

Paylaş: