Forum

Network Sistem

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Sistem

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
645 Görüntüleme
(@R.GokhanYILDIZ)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. Konu Network üzerine. Daha yeniyim, nereye açacağımı bilemedim. Konuyu en doğrusu burası olabileceğini düşündüm. Kız apartı mevcut. Apartın alt yapısı Max. 50 Mbps internet desteklemektedir. TTNET malumunuz yüksek hızlarda AKK uyguluyor. AKK'siz vermiyor interneti. Verirse de yüksek maliyetlere veriyor. Mevcutta 50 Mbps 200 GB AKK'li 2 adet VDSL aldım. Bunları Loadbalance ile birleştirip 100 Mbps yaptım. Bina 7 katlı lobi hariç. Max. kullanıcı sayısı 300 adeti bulmaktadır. 25 adet Access Point bulunmakta. IP Problemi Olması Nedeniyle yani 1 modem max. 254 IP atamakta ve kullanıcı sayım üzerinde olması nedeniyle Loadbalance çıkışının birini 192.168.2.xx, diğerini 192.168.3.xx. Bir sonrakini de 192.168.4.xx olarak 3'e ayırdım. Bunun üzerinden besliyorum. Böylelikle 3 ayrı switch kullanmak zorunda kaldım. Her switch 8 access point beslemekte. Bu şekilde çalışıyor fakat katlar arasında kullandığım Access Point'ler 2 günde bir herhangi bir kattaki cihaz kitleniyor. Kitlendiği zaman bulugunduğu Local'i de kitliyor. Cihazı fişten çekmek sureti ile yeniden başlattığımda problem gidiyor. Bunun önüne geçebileceğim bir öneri var mıdır? Cihaz modelerini aşağıda belirteceğim. Şimdiden herkese çok çok teşekkürler.

Modemler:
Asus DSL-N17U 2 Adet

Load Balance:
Tp-Link TL-R470T+ 4 Port 1 Adet

Swich:
TP-LINK TL-SG1016D 16-PORT 4 Adet

Access Point:
Tp-Link TL-WA801ND 300Mbps 25 Adet

Gönderildi : 09/10/2018 16:21

(@ozkanburgac)
Gönderiler: 204
Estimable Member

Selam ,

siz yapıyı aslında biraz karmaşık hale getirmişsiniz 

tavsiyem Kilitlenmesi muhtemelen siyan kanalları manuel durumda bıraktınız arayüzlerine tek tek bağlanıp auto çekmelisiniz cihazlar kanalları en yakın cihazdan farklı hale getirsin birde bu şekilde deneyebilir misiniz ?

iyi günler

Gönderildi : 09/10/2018 16:34

(@R.GokhanYILDIZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Tabiki deneyebilirim Teşekkürler. İyi günler.

Gönderildi : 09/10/2018 16:51

(@cemaltaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

300 kullanıcının olduğu yerde controller olmadan zor verim alırsınız.

Gönderildi : 11/10/2018 16:27

(@erhansen)
Gönderiler: 183
Reputable Member

4-5 portlu bir mikrotik cihazla her kata farklı ip ile ip dağıtsanız tam bomba olur sizin sistem

Gönderildi : 12/10/2018 04:00

(@R.GokhanYILDIZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Mikrotik aklımda var fakat loadbalance ip dagıtımını yapıyor ayrı ayrı sıkıntı access point'lerin kitlenmesi 3 gün 5 gün calışıyor ama illa biri kitleniyo 🙁

Gönderildi : 13/10/2018 13:05

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Seelamlar;

Tp-link ile görüşün derim, bu kadar çok kullanıcın olduğu yapılarda controller olan kurumsal markalar (cisco,aruba vb ) tercih edilmeli en kötü ubnt unifi serisi.

Mikrotik aklımda var fakat loadbalance ip dagıtımını yapıyor ayrı ayrı sıkıntı access point'lerin kitlenmesi 3 gün 5 gün calışıyor ama illa biri kitleniyo 🙁

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 13/10/2018 19:52

(@R.GokhanYILDIZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet haklısınız ubnt kullanmak var aklımda fakat yine aynı problemi yaşarmıyım onu bilmiyorum korkum bu yönde yatırımı doğru şekilde yapmak gerek galiba cisco kullanıcam herkeze çok teşekkürler.

Gönderildi : 15/10/2018 18:31

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

O seviyeye çıkacaksanız Aruba'da  oldukça  sağlam bir  alternatif ki ben kişisel olarak Aruba tercih ederdim bütçe uygun ise.

Evet haklısınız ubnt kullanmak var aklımda fakat yine aynı problemi yaşarmıyım onu bilmiyorum korkum bu yönde yatırımı doğru şekilde yapmak gerek galiba cisco kullanıcam herkeze çok teşekkürler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 15/10/2018 19:36

(@R.GokhanYILDIZ)
Active Member
Konu başlatıcı

Dikkate alınmıştır. Çok teşekkürler.

Gönderildi : 16/10/2018 18:27

Paylaş: