Anasayfa » Forum

Outlook mail grubunda olmayan bir e posta adresinden okundu bilgisi gelmesi.  

  RSS
Göksel KARAGÖZ
(@GokselKARAGOZ)
Yeni Üye

Merhabalar

Konuyu kısaza şöyle özetlersem:

Şirketimiz mail sisteminde outllok ile bağlanıyoruz. Ve çalışanlarımız için 3 adet e posta hesabımız var. a@sirket.com, b@sirket.com

 c@sirket.com. Bu e posta hesaplarından olan a@sirket.com üzerinden diğer 2 e posta adresine bir e posta gönderilmiş. Bir iki gün sonra ise  a@sirket.com adresine  e postanız x@yabanci tarafından okundu bilgisi gelmiş. fakat bu şirket içi bir yazışamaydı ve a@sirket.com tarafından  x@yabanci adresine bir e posta gönderilmemişti. 

x@yabanci  e potsa hesabı şirket içi yazışmayı nasıl görmüş olabilir. Araştırdığımızda x@yabanci  hesabının sahibinin şirketin eski bir çalışanı olduğunu öğrendik ve b@sirket.com e psota şifrelerini bildiği ve şifrelerin değiştirilmediğini öğrendik. 

 

Bu olay x@yabanci   heabı outlook üzerinden oluşturulurken, b@sirket.com  şifre bilgileri girilerek olmuş olabilir mi? 

İkinci senaryo ise x@yabanci   heabı outlook üzerinden oluşturulurken b@sirket.com   e posta hesabının pst dosyaları kullanılılmış olabilir mi?

Şimdiden çok teşekkürler.... 

 

Alıntı
Gönderildi : 02/10/2018 06:09
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

gönderilen adresler için fwd rule tanımlanmış olabilir

outlook tarafında veya exchange üzerinde

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2018 11:54
Birkan Herdinç
(@BirkanHerdinc)
Yeni Üye

MErhaba olay gördüğüm kadarıyla teknik bir sorun değil burdaki x@yabanci adresi sizin şirkette eskiden b@sirket.com e postasının sahibiydi ve işten çıkartıldıgında mail şifre değiştirilmeden kullanıldı ve ilgili kişi eski hesabına girip bir fwd kuralı yapılandırmıştır. PST dosyalarını alsada okundu mesajı gelmez.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2018 13:32
Samet İleli
(@sametileli)
Yeni Üye

merhaba
bcc bilgiye eklemiş olabilirler mi?  veya yandex gibi kurumsal mail sisteminde olup eş kullanıcı veya eş hesap yapışmış olabilir mi? bir diğer hususta exchange server gibi bir sistemde x çalışanına gelen mailler otomatik olarak paranoya şirket müdürlerinde kendilerine de gönderilmesini isterler mesela satış personeline gelen tüm mailler satış müdürüne de düşmeye ayarlanmış olabilir. alias tanımlanmış olabilir birde sistemlerinde iş akış yönetim programı kullanılıyorsa x kişisine gönderdiğiniz mail bir diğer kişiye de gönderilmiş olabilir. değişik senaryolar yazılabilir diye düşünüyorum. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/10/2018 17:23
Göksel KARAGÖZ
(@GokselKARAGOZ)
Yeni Üye

Çok teşekküler. Test ettim, bende e posta yönlendirme kuralı tanımlamasıyla olayın gerçekleştiği kaanatindeyim. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/10/2018 02:30
Paylaş:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol