Forum

QNap iSCSI esxi bağ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

QNap iSCSI esxi bağlantısı hakkında

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
827 Görüntüleme
(@hamitturgut)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar elimde 3 adet host ve qnap ts469 cihaz var bu üç host'a iscsi üzerinden qnap'taki aynı volume'u gösterebilirimiyim. Bir iscsi target oluşturup hostlardan birine gösterdim sorun yok ama ikinciyi (ve üçüncüyü) aynı target üzerinden nasıl gösterebilirim. Yada böyle birşey olamaz mı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

O Bir Efsane

Gönderildi : 14/09/2018 15:28

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Aktif aktif aynı alanı kullanamazsınız

filesystem'e zarar verebilir bu ve veri kaybedebilirsiniz.

Gönderildi : 14/09/2018 16:58

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Arkadaşlar elimde 3 adet host ve qnap ts469 cihaz var bu üç host'a iscsi üzerinden qnap'taki aynı volume'u gösterebilirimiyim. Bir iscsi target oluşturup hostlardan birine gösterdim sorun yok ama ikinciyi (ve üçüncüyü) aynı target üzerinden nasıl gösterebilirim. Yada böyle birşey olamaz mı ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Hamit bey merhaba,

Oluşturmuş olduğunuz LUN'u birden fazla sunucuya, kullanıcı bilgisayarına bağlayabilirsiniz herhangi bir sorun olmaz özellikle bir tek makina bağlansın demediyseniz ama, Lun'u bağladığınız işletim sistemi önemlidir.

Windows işletim sistemine bağladığınız ve NTFS formatladığınız bir diski sadece bir sunucu üzerinde aktif edebilirsiniz, 3 sunucu birden aktif aktif olarak erişemez, eğer Linux veya VMware sunuculara bağlıyorsanız aynı LUN'u birden fazla sunucuda aynı anda aktif olarak kullanabilirsiniz diskin formatına bağlı olarak.     

Yani burada diski kullanacak olan işletim sistemi ve diski formatlama şekli önemlidir.

Birden fazla Windows sunucu kullanacak ise QNAP üzerinden NFS ile paylaştırılmış alanı tüm sunuculara bağlamak en doğru yöntem olacaktır diye düşünüyorum. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/09/2018 17:10

(@hamitturgut)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aynen dediğiniz gibi yaptım. vmware esxi ve vmfs6 file sistem altında kullanılacak. dolaysı ile hepsini bağlayaildim ve herhangi bir problem çıkmadı. Herkese teşekkürler.

Ayrıca üretici ilede görüştüm şu öneride bulundu bir lun'a birden fazla target oluşturursanız daha güvenli olur diye. bende üç host için aynı lun'a 3 target oluşturdum. Buda dip not olarak buraya düşmüş olalım.

O Bir Efsane

Gönderildi : 14/09/2018 18:24

Paylaş: