Forum

Ap arkasında cihaz ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ap arkasında cihaz hakkında

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
655 Görüntüleme
(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba  sayın  forum hoca ve arkadaşlarım ,

Asus marka RP-N12 Kablosuz-N300 Menzil Arttırıcı / Access Point / Medya Köprüsü cihaza sahibim. 

elimde kablosuz erişime sahip olmayan bir kaç pc var ,  N12 yi wifi ağına otomatik olarak ip alacak şekilde  dahil ediyorum ve yönetebiliyorum.cihazdan çıkan etherneti bilgisayarıma takıyorum.

Ya n12 kendisi ip dağıtacak onun dağıtım blogu farklı konsept olarakda Nat yapıyor gibi algılıyorum.

yada ben network kaynaklarına sahip 192.168.1.X blog ipden elle veriyorum ama bir müddet sonra bu  cihazları ve konsepti çoğaltacağım için yönetimde sorun yaşayacağım.

bilgisayarlar bir sql serverı gidiyorlar yada paylaşıma v.s  , ben RP-N12  üzerinden çıkan A hostunu ( rp12'den otomatik ip almış 10.X.X.X)  , B hostuna hangi ip ile ulaşdığını nasıl tespit ederim.

şema

Gönderildi : 09/08/2018 15:46

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

merhaba

soldaki A hostun, sağdaki B hostuna nasıl ulaştığını görmek istiyorsanız "tracert -d x.x.x.x" şeklinde ip adresine trace route komutunu kullanabilirsiniz.

asus ap nat yapıyorsa onu gateway olarak göreceğiniz için tracert -d 192.168.1.x şeklinde b hostuna ulaştığınızdaki aradaki hop asus olacaktır.

asus ile nasıl oluyor bilmiyorum ama farklı bir iki marka ile buna biraz benzer kurulum yaptığımda asus yerine konumlandırdığımız ap üzerinde dhcp kapattığımızda bağlandığı karşı taraftaki networkü anons etmeye ip dağıtmaya başlamıştı. (repeater olarak da media bridge olarak da aynını yapıyor)

yani A hostu kablo ile bağlı olduğu ap üzerinden, karşı taraftaki B hostu ile aynı networkte aynı ip bloğundan ip alarak çalışmıştı.

asusda da bu vardır diye düşünüyorum.

IRULU

Gönderildi : 10/08/2018 11:17

(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam tecrübe ve önerizi paylaşdığınız için teşekkür ederim.

evet A hostunda nat arkasına sığınmış client 

B hostuna -  nat ip siyle mi yoksa AP ip siylemi gidiyor tespit etmenin yolunu sordum.

A clienttı linux kernel makine , androidden hallice o yüzden testi windows pc üzerinde yapıcağım sizede durumu bildireceğim.

anladığım kadarıyla trace komutunu A clienttı çalıştırıp - B clienttın ip sini yazacağım.

post ekranını iletirim teşekkürler hocam.

Gönderildi : 17/08/2018 18:30

Paylaş: