Anasayfa » Forum

FCC'nin "Ağ Ta...
 

FCC'nin "Ağ Tarafsızlığı" Düzenlemesine Karşı Protestolar Başladı  

  RSS
Orhan BOYALI
(@OrhanBOYALI)
Yeni Üye

Bu hafta ABD genelinde, hükümetin yürürlüğe koymayı planladığı “ağ tarafsızlığı”na karşı kanunları, protesto etmek amacıyla pek çok insan Verizon teknoloji mağazaları önlerinde toplandı.

İçerisinde “Fight for the Future” (“Gelecek için Savaş”) gibi geneli adli savunma gruplarından oluşan protesto grupları, kongre içerisindeki cumhuriyetçi kesimi zorlayarak FCC’nin (Federal İletişim Komisyonu) 2015 yılında Barack Obama dönemi kabul edilen tartışmalı kuralların tekrar yürürlüğe girmesini engelleme hedefinde.

FCC önümüzdeki hafta, genişbant ve kablosuz şirketlerin internet erişimini yavaşlatmasını veya bloke etmesini yasaklayan ve müşterilerine rakiplerinden daha hızlı erişebilmesi için internet şirketlerinin ödemelerini yasaklayan düzenlemeleri yürürlükten kaldıran bir öneri üzerinde oy vermesi bekleniyor.

Öneride ayrıca genişbant ağlarını düzenlemek için yetkili olan FCC’nin yetkilerini bir diğer komisyon FTC’ye “Fedaral Trade Comission” (“Federal Ticaret Komisyonu”) aktaracak.

New York’ta bulunan Bryant Park yakınlarındaki Verizon mağazası önünde toplanan pek çok protestocular “Ağ Tarafasızlığı Konuşma Özgürlüğüdür” ve “İnterneti Serbest Bırakın” şeklinde söylemlerde bulundu. Ayrıca sosyal medya üzerinde #StoptheFCC başlığında paylaşımlar yapıldı.

Genişbant şirketleri, FCC başkanı Ajit Pai’nin düzenlemenin ağır olduğu ve yatırımlara zarar vereceği düşüncesinde. Verizon gösterilerin hedefi oldu çünkü Pai, FCC’ye görevi atanmadan önce Verizon firmasının avukatı olarak görev yapmaktaydı. Ancak Verizon, ağlarında daha katı düzenlemeler getiren genişbantın yeniden sınıflandırılmasına karşı çıktı.

Verizon yaptığı açıklamada “Günümüzde görüşlerini açıkca ifade edenler gibi Verizon da açık bir interneti tamamen destekliyor ve tüketicilerinin yasal içeriklere, ne zaman, nerede ve nasıl istediklerini öğrenmeleri içiçn kullanabilmeleri gerektiğine inanıyor. Daha önce de bunu kamuya açıkladık ve bügün de üstünde duruyoruz.” dedi.

 

Olayların temel başlığı “ağ tarafsızlığı” hakkında bilgi almak isteyenler için aşağıdaki linkten konu detaylı bilgi bulabilirsiniz.

http://habervesaire.com/ag-tarafsizligini-kaybetmek-interneti-kaybetmek-demek/

Kaynak:

https://cnet.com/news/net-neutrality-protesters-take-to-the-streets/

http://businessinsider.com/what-is-net-neutrality-explained-fcc-ajit-pai-2017-12

 

 

Alıntı
Gönderildi : 09/12/2017 20:06
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bizim bu konuları tartışmamıza daha var herhalde.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/12/2017 01:47
Paylaş:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol