Forum

Belirli aralıklarla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Belirli aralıklarla sunucuları yeniden başlatmak gerekli mi?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,499 Görüntüleme
(@farisagalday)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

. . . : : : BİLGİ : : : . . .

Kullanmakta olduğum 2 adet sunucunun özet bilgileri, mesajın sonundadır.

Sunucularımın birinde 1 diğerinde ise 3 adet yazılımcım tarafından geliştirilen, 1 adet ise yabancı (güvenilir) bir firmaya ait 3 üncü parti programlar mevcut.

Özet olarak;

TELP ve NtrN-STS programları, sahada kullanılan cihazlardan gelen verileri çevirerek veri tabanına yazmaktadır.

SMS-KOR ve OPSM-eposta programları ise (tahmin edeceğiniz üzere) gelen verilere göre SMS ve E-POSTA gönderimleri yapmaktadır.

SS-Servis programı ise veri tabanına yazılan verileri yorumlayarak operatörlerin bilgisayarlarıda kullanılan PSM programına iletmektedir.

. . . : : : SORUN : : : . . .

TELP ve SS-Servis programlarından biri gelen verilerden bazılarını (ayda bir veya birkaç kez) o kadar çok klonluyor ki, veri tabanında o veriden maksimum 10 adet olması gerekirken en az 2 bin civarında veri görüyoruz.

. . . : : : ANLAM VEREMEDİĞİMİZ TEKLİF : : : . . .

Bahsi geçen 3 üncü parti yazılımlardan sorumlu olan arkadaşımız, yazılımlarda herhangi bir sorun olmadığını, sunucuların 70 (küsür) saattir açık olduğunu ve belirli aralıklarla yeniden başlatılması halinde sorun olmayacağını ifade ediyor.

. . . : : : SORU : : : . . .

Sunucuları belirli aralıklarla (ayda bir veya hafta da bir gibi...) yeniden başlatmak doğru ve/veya gerekli midir?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sunucu - 2

10.10.1.210
Windows Server 2008 R2 (Service Pack 1)

Processes CPU (%) Memory
TELP 0 9.000 K
SMS-KOR 0 20.000 K
OPSM-eposta 0 20.000 K
NtrN-STS 0 8.000 K

PERFORMANCE
CPU % 0-10
Memory 1,40 GB - 2 GB
Total Memory 3 GB

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sunucu - 1

10.10.1.5
Windows Server 2008 R2

Processes  CPU (%) Memory
SS-Servis 0 20.000 K
sqlsrvr 60-90 100.000 K

PERFORMANCE
CPU % 40-90
Memory 22 GB
Total Memory 22.5 GB

Gönderildi : 20/04/2017 13:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bahsi geçen 3 üncü parti yazılımlardan sorumlu olan arkadaşımız, yazılımlarda herhangi bir sorun olmadığını, sunucuların 70 (küsür) saattir açık olduğunu ve belirli aralıklarla yeniden başlatılması halinde sorun olmayacağını ifade ediyor.

Böyle bir cevap olamaz, sunucular 7/24 çalışmak üzere tasarlanmıştır, bunlar masa üstü bilgisayar ise ok, ram den sebep özellikle ve OS sebebi ile sorunlar olabilir ama eğer server işletim sistemi, server donanımları ve yeterli kaynak var ise bu sorun olmaz.

Bence bunun ile uğraşmak yerine arkadaşın haksız olduğunu veya haklı ise onu da görmek için çünkü yukarıdaki maddeleri ben bilmiyorum, sizin sistemci görüyordur belki ondan diyordur ama yine yönlendirem yanlış, demeli ki bu donanım bu iş için doğru değil.

Neyse bir plan yapın 7 gün boyunca elle belirli saatlerde siz sunucuları restart edin ve bakın bakalım iyileşme oluyor mu.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/04/2017 14:40

(@farisagalday)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Böyle bir cevap olamaz, sunucular 7/24 çalışmak üzere tasarlanmıştır, bunlar masa üstü bilgisayar ise ok, ram den sebep özellikle ve OS sebebi ile sorunlar olabilir ama eğer server işletim sistemi, server donanımları ve yeterli kaynak var ise bu sorun olmaz.

Cevabınız için teşekkürler Hakan bey.

Bahse konu sorunun çözümünün teklif ettiği işlemin olmayacağını/olamayacağını biliyorum. Kullandığınız cümlenin neredeyse bir benzerini yazarak e-posta ile ilgili birimlere bildirdim. Bu konuyu açmamın ilk sebebi (bir nevî) destek bulup, kaynak göstermek. İkinci sebebi ise; böyle bir ihtiyacın olma ihtimali. Her ne kadar emin olsam da, bilen insanlarda yanıt almak beni daha çok tatmin edecektir.

Sunucu olarak kullandığımız makina kesinlikle masaüstü PC değil. Ayrıca Server 2008 R2 kullanılmaktadır.

Bence bunun ile uğraşmak yerine arkadaşın haksız olduğunu veya haklı ise onu da görmek için çünkü yukarıdaki maddeleri ben bilmiyorum, sizin sistemci görüyordur belki ondan diyordur ama yine yönlendirem yanlış, demeli ki bu donanım bu iş için doğru değil.

Neyse bir plan yapın 7 gün boyunca elle belirli saatlerde siz sunucuları restart edin ve bakın bakalım iyileşme oluyor mu.

Kesinlikle katılıyorum. Sunucuya komut dosyası yerleştirerek Hafta da 1 defa yeniden başlamasını sağlıyorum. 20.05.2017 tarihine kadar takipteyim. (y)

Cevap için yeniden teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/04/2017 17:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim. Durumunuzu şimdi daha iyi anlıyorum, başarılar diliyorum size 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/04/2017 18:05

Paylaş: