Forum

Windows 7 hdd yi g&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 hdd yi görmüyor

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,185 Görüntüleme
(@GokhanMANKARA)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Asus F81Se model laptopuma Windows 7 kurmaya çalışıyorum yalnız bir türlü harddiski görmüyor. Asusun sitesinde raid driverı yok. Bios ayarlarında da satayla ilgili herhangi bir seçenekte yok.  Yardımcı olursanız sevinirm.

İyi günler

Gönderildi : 16/08/2009 14:12

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sata raid sürücüleri Vista ile birlikte artık sorun olmaktan çıkmış olması gerekiyor diye biliyorum. Hele hele Windows 7 ile hiç sorun olmaması gerekiyordu. Bununla ilgili ufak bir araştırma yaptım bazı bluid sürümlerinde Windows 7 sata raid sürücülerini tanımıyormuş. Öncelikli tavsiyem Windows 7 tamamlanmış bir sürümünü indirmeniz ve denemeniz. Eğer yinede çözüm oluşmazsa Nlite programını kullanarak intel sata raid sürücülerini Windows 7 üzerine entegre etmenizdir. Bu şekilde sorununuzun çözüleceğini umut ediyorum.

Gelişmelerden haberdar etmenizi rica ederim.

Gönderildi : 17/08/2009 02:24

(@GokhanMANKARA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kurulum sırasında partionların görünmesi gereken yerde aşağıdaki hatayı alıyorum.

"A required CD/DVD drive device driver is missing. If you have a driver
floppy disk, CD,DVD or USB flash drive, please insert it now. Note: İf
the windows installation is in the CD/DVD drive, you can safely remove
it for this step "

DVD nin sürücüsü olamayacağı düşüncesi ile sata yı görmüyo yorumunu yapmıştım sanırım yanlış yorumlamışım. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim.

iyi günler...

Gönderildi : 17/08/2009 02:43

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Evet şimdi işimiz daha da kolaylaştı. Bu hata mesajı bize herşeyi özetliyor.

Bu hata mesajı 3 nedenden ötürü karşınıza gelmektedir.

1. CD / DVD sürücününün Jumper ayarının Slave olarak ayarlanmasında (Masa üstü PC'lerde CD / DVD 'nin arka yüzünde yer alan Jumper dan Master ayarına getiriniz)

2. Bios ayarının yanlış yapılandırılmış olmasından kaynaklanmaktadır. First Device (Başlangıç Sürücüsü) ayarını CD / DVD olarak yapılandırınız.

3. İndirdiğiniz ISO kalıbının bir indirme programı yardımı ile inmesinden kaynaklanmaktadır. Microsoft tarafında kullanılan download programı ile indirirseniz MD5 kontrolü de yaptığı için indirilen ISO dosyanızın sorunsuz olduğundan emin olabilirsiniz.

Siz bir notebook kullandığınız için 2 ve 3 seçeneklerdeki çözümler işinizi görecektir. Öncelikle bios'tan first device ayarını CD / DVD yaparak deneyiniz. Daha sonra 3. seçeneği deneyin.

Lütfen geri bildirim yapmayı unutmayınız.

Gönderildi : 17/08/2009 03:06

(@GokhanMANKARA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yardımınız için teşekkürler Microsoftun download programı ile indirince kurulum gerçekleşti.

İyi günler

Gönderildi : 20/08/2009 16:43

(@cemalsoyal)
Gönderiler: 1
New Member

hocam aynı sorun bende de var.windows 7 sanak pc de kurdum çalışıyor.çokta beğendim.pc ye kurayım dedim fakat hardiski görmedi ne c ne d yok.anakartım:Asus P5RD1 - VM ...xp yi de kuramıyordum,daha sonra içine driverleri ekledim sorunsuz kuruyordum.fakat nline windows 7 yi tanımıyor onun içine nasıl driver eklerim..bu arada pc de disket sürücüsüde yok..yardım ederseniz çok sevinirim..

Gönderildi : 28/10/2009 00:06

(@GokhanMANKARA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hdd nin partitionlara ayırdığın kısımda load driver var oradan flash disk yardımı ile de yükleyebilirsin.

Gönderildi : 28/10/2009 01:13

(@cengizozdemir)
Gönderiler: 22
Eminent Member

Kolay gelsin Bende Win 7 kurduğumda aynı problemle karşılaştım. Çözümü çok aradım çok araştırdım anladım ki Win 7 kurunca disk etiketleri sapıtıyor. Kendim disk yönetimine girerer Windowsun görmediği diske manuel olarak etiket atadım sorun çözüldü senin pc deki problemde budur muhtemelen. Kolay gelsin.

Gönderildi : 20/07/2010 15:11

Paylaş: