ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows Xp

Windows XP Sistem Geri Yükleme - System Restore

Sistem geri yükleme Windows işletim sistemleri içerisinde XP sürümü ile gelen bir özellik. Sistemin hala çalışır olduğu durumlarda nispeten yaşanan ufak sorunların çözülmesi için kullanıcıların en büyük yardımcısı. Peki sistem geri yükleme nedir?

Kısaca sistem geri yükleme önemli sistem dosyalarının, kayıt defterinin (Registry) ve bazı program dosyalarının geri yükleme noktası oluşturduğunuz anda ki “görüntüsünü” alır ve bunları saklar. Gerektiği durumlarda bu noktalardan sisteminizi o anki duruma çevirebilirsiniz.

 

Sisteminiz geri yükleme noktalarını %Systemroot%\System Volume Information klasörü içerisinde depolar. Bu klasör bir sistem klasörüdür ve gizlidir, görüntülemek için herhangi bir klasör içindeyken;

 

Araçlar—Klasör Seçenekleri---Görünüm

 

Menüsü içerisindeyken

 

1- Gizli dosya ve klasörleri göster kutusunu işaretlemeli

2- Korunan işletim sistemi dosyalarını gösterme kutusunun işaretini kaldırmalısınız.

 

Ayrıca System Volume Information klasörü varsayılan olarak Administrator dahil tüm kullanıcıların erişimine kapalıdır. Bu klasöre erişmek için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

 

Bu klasör içerisinde _restore{xyz} ismine benzer bir klasör göreceksiniz. Geri yükleme noktaları, her bir nokta için oluşturulmuş RP ile başlayan bir klasör içerisinde Snapshot klasöründe tutulur ve ayrı ayrı numaralandırılır. 

 

Örnek bir geri yükleme noktası klasörü;

 

clip_image001

Şekil–1

 

Bu klasör bir diğer makalede anlatılacağı üzere Windows XP’nin grafik modda açılamadığı durumlarda manuel Geri yükleme işlemi için kullanılabilir.

 

Sistem Geri yükleme noktaları iki türlü oluşturulur; Otomatik ve manuel.

 

Otomatik oluşturulması, Sisteminize Windows ve/veya Office güncellemeleri yaptığınızda, 3rd party bir yazılım yüklediğinizde ya da bir donanım eklediğinizde sistem tarafından otomatik olarak alınır.

  

Manuel olarak geri yükleme noktası oluşturmak için;

 

1-    Başlat'ı tıklatın, sırasıyla Tüm Programlar'ın, Donatılar'ın ve Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme başlar.

2-    Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Geri Yükleme Noktası Oluştur seçin, sonra da İleri'yi tıklatın.

 

clip_image002

Şekil–2

 

3-    Bir sonra ki ekranda alacağınız geri yükleme noktasına bir açıklama girmelisiniz. Örneğin yeni bir donanım yükleyeceksiniz ve bu aşamadan önce Geri Yükleme noktası almak istiyorsunuz. Tanımı girdikten sonra Oluştur diyoruz.

 

clip_image003

Şekil–3

 

4-    En son aşamada Geri Yükleme noktasını başarıyla oluşturduğunu belirten bir ekranla karşılaşacaksınız.

 

clip_image004

Şekil–4

 

 

Sistemi Geri Yüklemek için;

 

1-       Windows'ta Administrator olarak oturum açın.

2-       Başlat'ı tıklatın, sırasıyla Tüm Programlar'ın, Donatılar'ın ve Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme başlar.

3-       Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle'yi (zaten seçili değilse) seçin, sonra da İleri'yi tıklatın.

4-       Bir Geri Yükleme Noktası Seçin sayfasında, Bu listede bir geri yükleme noktasını tıklatın listesinde istediğiniz bir sistem denetim noktasını tıklatın, sonra da İleri'yi tıklatın. Sistem Geri Yüklemenin yapacağı yapılandırma değişikliklerini listeleyen bir Sistem Geri Yükleme iletisi görüntülenebilir. Tamam'ı tıklatın.

 

 

clip_image005

Şekil–5

 

5-       Geri Yükleme Noktası Seçimini Onayla sayfasında, İleri’yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme önceki Windows XP yapılandırmasını geri yükler ve sonra bilgisayarı yeniden başlatır.

 

clip_image006

Şekil–6

 

 

Bilgisayarınız yeniden başladığında sisteminizin başarıyla geri yüklendiğine dair bir uyarı iletisi alırsınız.

 

Sistem Geri Yükleme ekranını Kurtarma konsolundan çalıştıramazsınız. Bu nedenle Windows XP açılmadığı durumlarda Sistem Geri Yükleme yapmak isterseniz;

 

1-       Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ilk başlatma sırasında F8 tuşuna basıp bilgisayarınızı bir komut istemiyle Güvenli Mod'da başlatın.

2-       Bilgisayarınızda bir yönetici hesabıyla veya yönetici kimlik bilgileri olan bir hesapla oturum açın.

3-       Aşağıdaki komutu bir komut satırına yazın ve ENTER tuşuna basın:

 

                     %systemroot%\system32\restore\rstrui.exe

 

4-       Yukarı da yazılan açıklamaları izleyerek, bilgisayarınızı önceki bir durumuna geri yükleyin.

Yorumlar

 

Sinan KAHRAMAN

Emeğinize sağlık

Mart 28, 2008 16:07
 

Selo_1

Eline sağlık. Sıkça kullanıyorum.

Mayıs 29, 2008 09:48
 

Ugur DEMIR

Teşekkürler.

Eylül 22, 2009 00:04
 

Ugur DEMIR

Teşekkürler.

Eylül 23, 2009 15:11
 

hulya yamanoglu

Merhaba..

Su an Ingiltere"deyim. Bu  yuzden bilgisayarimi servise goturme sansim yok burada.. Chip dergisinin verdigi bir cd"deki programlari yukledikten sonra pc.ye sorunlar yasamaya basladim. Bir kac gun sonrasinda ise sistem cok yavasladi ve ben de sizin sitenizi buldum internetten. Uye oldum. Bilgileri takip ettim ve sistem geri yuklemeyi yaptim. Fakat sistem geri yuklemeyi yaptiktan sonra bir daha bilgisayarimi acamadim.Su anda ki durum soyle;

Bilgisayar acilir gibi oluyor. windows ekrani cikiyor ve download gorunuyor. Ekranda gorunan sey sadece windows xp ve alt ksiimda download olan bir download cubugu.. bu asamadan sonra normalde anasayfaya gecer sistem. Fakat iste bu gerceklesmiyor. Ekran karatriyor ve bir takim islem yapiliyor gibi sesler ciktiktan sonra ayni windows ekrani ve ayni download islemi basliyor.. Takilmis plak gibi.. Saatlerce suruyor birakirsam. Windows xp cd , disket vs yok yanimda. Ne yapacagimi sasirdim. Web tasarim kursuna gittim ve web tasarimi ve belli programlar hakkinda bilgiliyim. Kendi web sitemi kendim hazirladim ve tum tak'b' kend'm yapiyorum ama isin bu kismina yabanciyim.

Bana nasil bir yardimda bulunabilirsiniz acaba?

Not. Bu arada ekranda hic bir sey yok.. Bu yuzden ya fisi cekiyorum ya da elektrigi acma kapatma tusuna uzun sure basarak kapatiyorum. Bunun da bilgisayar icin saglikli olmadiginin bilincindeyim.

bu notu farkli bir bilgisayardan yazdim. Sizden cevap bekliyorum.

Tesekkur ederim.

NOT: Lütfen sorularınızı Forum bölümünü kullanarak sorunuz. Makale kısmında sorulara cevap verilmemektedir.

Kasım 27, 2009 15:11
 

Kaya

sistem geri yükleme çalışmıyor. daha doğrusu geri yükleme onayı yerine sistem geri yüklemeyi gerçekleştiremedi gibi birşey çıkıyor. bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Eylül 30, 2011 15:30
 

gökhan torun

Windows sistem geri yükleme komutlada yapılabilir Başlat> Çalıştır> rstrui.exe

Eylül 10, 2014 17:13
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler