ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows Server

Windows Server 2003 Domain Controller’ın Windows Server 2008’e Upgrade Edilmesi Part-1

Windows Server 2003 Domain Controller’ın Windows Server 2008’e Upgrade Edilmesi

 

 

Part-1

 

 

Windows Server 2008’in yakın bir zamanda lansmanı hem ülkemizde hem diğer ülkelerde yapıldı.Windows Server 2008’in yeni özellikleri Microsoft kullanıcılarını cezbetmiş görünüyor ki çok kısa zamandır piyasada olan bu yeni sürümü yapılarına dahil etmeye başlatılar.Windows Server 2000’den beri tüm sistem yöneticilerinin olmazsa olması olan Active Directory yapısı Server 2003’de daha fazla gelişmiş ve biz sistem yöneticilerbüyük kolaylık sağlamıştı.Yapımızda bulunan Windows Server 2003 üzerinde çalışan Active Directory’nin yeni almış olduğumuz Windows Server 2008’ e güncellemesinin nasıl olduğunu hep birlikte bu makalemizde inceleyeceğiz.Windows Server 2003 Domain Controllerın Windows Server 2008’e yükseltilmesi işlemi iki farklı yöntemde yapılabilmektedir.Bunları şu şekilde inceleyebiliriz.

 

 

·         Windows Server 2003 Domain Controllerın yeni bir Windows Server 2008 kurulu sunucuya aktarılması

 

 

·         Windows Server 2003 kurulu sunucu üzerinde Windows Server 2008 ‘e geçirme (yerinde upgrade-In place Upgrade)

 

 

Makalemizin bu bölümünde 2003 domain controllerın yeni kurulmuş olan Server 2008 sunucu üzerinde aktarmayı göreceğiz.Bu yöntem niçin seçilir,yapılması gereken işlem adımları nelerdir ve upgrade işlemin doğru yapılıp yapılmadığının kontorolü gibi işlemleri inceleyeceğiz.

 

 

Window Server 2003 DC’nin kurulu olduğu sunucunun donanım gereksinimleri Windows Server 2008’in çalışması için gerekli olan donanım gereksinimlerini karşılamıyorsa ve Windows Server 2003 üzerinde bir çok sistemsel sorun varsa Domain Controllerın yeni sorunsuz bir makineye aktarılması önerilir.Makalenin ikinci bölümünde Windows Server 2008 için önerilen donanım gereksinimlerini içeren tabloyu bulabilirsiniz.

 

 

Kararımızı verdik yapımızda mevcut bulunan Domain Controllerı yeni bir makineye aktararak güncelleme yapacağız ,peki neleri aktarmalıyız ve nasıl yapacağız artık bunların planını yapıp uygulamaya geçebiliriz.Güncelleme işlemi için nelerin yapılması gerektiğini madde madde belirleyelim.

 

 

·         Windows Server 2008 yükseltmesine geçmeden önce yapımızda bulunan Windows Server 2003 sürümünün hangi Windows Server 2008 sürümüne güncellenebileceğini bilmemiz gerekmektedir.Bu bilgiyide makalemizin ikinci bölümünde bulabilirsiniz.

 

 

·         Active Directory veritabanının taşınması

 

 

·         Domain Controller üzerinde bulunan FSMO rollerinin taşınması (RID,PDC,Infrastructure,Schema ve Domain Naming)

 

 

·         Global Catalog ‘un aktarılması

 

 

·         DNS Zone bilgilerinin aktarılması

 

 

·         Functional Level’ın en azından Windows 2000 Native yükseltilmesi gerekmekte.

 

 

·         Şema değişkliği için çalıştırılması gereken komutlar(adprep)

 

 

İlk olarak FSMO rollerinin hangi DC veya DClerde olduğunu tespit etmeliyiz.Bunun için yapıda bulunan tüm domain controllerlar üzerinde işlem yapmaktansa komut satırında netdom query FSMO komutunu bir DC üzerinde çalıştırarak rolleri bulabiliriz.Netdom komutu için DC üzerine Support Tools’u kurmalıyız.Support Tools Server 2003 CD’si içerisinde bulunabileceği gibi internettende indirebilir.

 

 

Resim-1’de netdom komutunun çalıştırıldığı bir sunucunun ekran görüntüsü yer almakta.FSMO rollerini üzerinde bulunduran DC kim olduğunu öğrendik.Eğer yapınızda tek DC varsa zaten bütün bu roller Forest Root DC üzerinde olacaktır.

 

 

clip_image002

 

 

Resim-1

 

 

Active Directory Users and Computers üzerinde Domain Functional Level’ın yükseltilmesi işlemini Resim-2’de görebilirsiniz.

 

 

clip_image004

 

 

Resim-2

 

 

Windows Server 2008 şema yapısında yeni gelen obje classları ve bunlara ait attributelar bulunmaktadır.Adrep komutu Schema master olan Windows Server 2003 üzerinde çalıştırılmalıdır.Adrep komutu Schemanın genişletilmesini sağlayacaktır.Böylelikle Windows Server 2003 forestı Windows Server 2008 forestına yükeltme hazırlığı başlamış olacaktır.Bu komut un çalıştırılması işleminde Windows Server 2008 kurulum DVD’sine ihtiyaç duyulmaktadır.Kurulum DVD’si içerinde yer alan Sources klasörüne gelerek aşağıdaki komutu çalıştırmanız forestprep için yeterli olacaktır,sources\adprep>adprep /forestprep yazıldıktan sonra C yazıp Enter’a basılmalıdır.

 

 

Bu işlem biraz zaman almaktadır Resim-3 ve Resim-4 komutun çalışması sırasında gerçekleşen işlemleri görebilmektesiniz.

 

 

clip_image006

 

 

Resim-3

 

 

clip_image008

 

 

Resim-4

 

 

Windows Server 2003 üzerinde çalıştıracağımız ikinci komut ise adrep /domainprep komutudur.Bu komut sayesinde Windows Server 2003 domainin Windows Server 2008 domainine yükseltilmesi hazırlığı başlamış olacaktır.Domainprep komutunun kullanımı için Domain Functional Level’ın Mixed moddan Native Mode yükseltilmesi gerekmektedir.Bu bilgiyi yapılması gereken işlem adımları sırasında bahsetmiştim.Komut kullanımı şu şekilde olmalıdır sources\adprep>adprep /domainprep.Resim-5’de native mode uyarısını görebilirsiniz.

 

 

clip_image010

 

 

Resim-5

 

 

Resim-6’da Domain Functional Level’ın Mixed moddan Native Mode yükseltildikten sonra sorunsuz bir şekilde çalıştığı görülmekte.

 

 

clip_image012

 

 

Resim-6

 

 

Çalıştıracağımız son adrep komutu olan adrep /rodcprep komutuna sıra geldi.Bu komutu bir çoğumuz ilk defa görüyoruz çünkü RODC özelliği Windows Server 2008 de yeni bir Additional Domain Controller tipi olarak karşımıza gelmekte.Eğer 2008 yapınızda daha sonradan RODC kullanılacaksa bu komut gereken hazırlığı yapmayı sağlayacaktır.Resim-7

 

 

clip_image014

 

 

Resim-7

 

 

Windows Server 2003’üzerinde güncelleme işlemi için gerekli olan adımları tamamladıktan sonra yeni kurmuş olduğumuz Windows Server 2008 üzerinde yapmamız gereken işlemlere başlayalım.İlk olarak Windows Server 2003 DC üzerinde yer alan Active Directory veritabanın Windows Server 2008 üzerinde oluşması için Server 2008’i ADC (Additional Domain Controller) olarak ayarlamamız gerekmekte bunun içinde Server 2008 üzerinde IP ve DNS konfigürasyonunu tamamlıyorum.Server 2008’de DNS Server IPsi bölümüne Server 2003 IP adresini yazıyorum.Resim-8

 

 

 

 

clip_image016

 

 

Resim-8

 

 

IP ayarlamasından sonra Windows Server 2003 ile yeni sunucumuz olan Windows Server 2008 arasında network iletişiminin sorunsuz olup olmadığının kontrolünü yapıyorum.Resim-9’daki ekran görüntüsüne dikkat edilirse isim çözümlemesinin olup olmadığının da kontrol edildiğini görebilirsiniz.

 

 

clip_image018

 

 

Resim-9

 

 

Windows Server 2008 üzerinde herhangi bir servisin yüklü olmadığını Resim-10’da görebilirsiniz.

 

 

clip_image020

 

 

Resim-10

 

 

Windows Server 2008’i ADC olarak yapılandırmaya sıra geldi.Böylelikle Windows Server 2003 DC üzerinde çalışan mevcut Active Directory veritabanın Server 2008’de de oluşmasını sağlayacağız.Bunun için komut satırına dcpromo yazarak kuruluma başlayalım.Resim-11

 

 

clip_image022

 

 

Resim-11

 

 

Active Directory domain servisinin yüklenmesi başlıyor. Resim-12

 

 

clip_image024

 

 

Resim-12

 

 

Active Directory Domain Services kurulum sihirbazını izleyerek ADC’nin kurulması sağlayacağız. Resim-13’de sihirbaz görülmekte next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

 

clip_image026

 

 

Resim-13

 

 

Resim-14’de işletim sistemi uyumluğu hakkında bilgilerin yer aldığı bölüm görünmekte. Resim-14

 

 

clip_image028

 

 

Resim-14

 

 

Mevcut domain yapımıza yeni bir DC ekleyeceğimiz için yükleme konfigürasyonu bölümünden Existing Forest seçeneğinin altında yer alan Add a domain controller to an existing domain seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz. Resim-15

 

 

clip_image030

 

 

Resim-15

 

 

Domain adımızı yazarak bu domaine erişim için yetkili bir hesabın kimlik bilgisini girerek devam ediyoruz. Resim-16

 

 

clip_image032

 

 

Resim-16

 

 

Forest root domain doğru kullanıcı ve şifre girildiği için karşımıza gelmekte.Next ile devam ediyoruz.Resim-17

 

 

clip_image034

 

 

Resim-17

 

 

Yukarıdaki bölümlerde bahsettiğim adprep komutlarını çalıştırmazsanız Resim-18’de yer alan hata ile karşılaşırsnız.Bu hata forestprep işleminin yapılmadığını söylemekte.

 

 

clip_image036

 

 

Resim-18

 

 

Bir diğer hatada Resim-19’da görülmekte.

 

 

clip_image038

 

 

Resim-19

 

 

Site seçiminin yapıldığı bölümde bulunmaktayız. Tek sitemız olduğu için next ile devam ediyorum.Resim-20

 

 

clip_image040

 

 

Resim-20

 

 

Additional Domain Controller seçeneklerinde oluşturacağımız ADC üzerinde hangi seçeneklerin olacağını da belirleyebiliriz. Daha önce DNS ve GC bilgilerinin yeni sunucuda da olması gerektiğini söylemiştim, böylelikle bu iki işlem adımını tamamlamış oluyoruz. Resim-21

 

 

clip_image042

 

 

Resim-21

 

 

Yapılandırmakta olduğumuz ADC’nin IP ayarlamasının dinamik olduğu uyarısı gelmekte. Sizlerin de bildiği üzere AD kurulacak makinenin IP ayarları manuel olarak girilmelidir. Bende bu işlemi makalenin ilk bölümlerinde tamamlamıştım ancak hala bir uyarıyla karşılaşıyorum. Bunun nedeni ise Windows Server 2008 ‘in network ayarları varsayılanda IPv4 ve IPv6 ile birlikte gelmekte.IPv6 ayarlamasını elle girmediğim için bu uyarıyı almaktayım önerilen seçeneği seçmeyerek yani No’seçeneği ile devam ediyorum. Resim-22

 

 

clip_image044

 

 

Resim-22

 

 

Replikasyonun varolan domain controllerden networkten sağlanacağını işaretleyerek bir sonraki adıma geçiyorum. Resim-23

 

 

clip_image046

 

 

Resim-23

 

 

 

 

Replikasyon işlemi domain controller seçimi yaparak bir sonraki adıma geçiyoruz.Resim-24

 

 

clip_image048

 

 

Resim-24

 

 

Active Directory veritabanı ve log dosyasının nereye oluşturulacağınn bilgisi gelmekte.Bu ekrana ayrıca Sysvol klasörünü eklenmiş olduğunu görmekteyiz Server 2003 de ayrı bir ekranda gelmekteydi.Resim-25

 

 

clip_image050

 

 

Resim-25

 

 

Active Directory Restore mode erişmek için kullanacağımız şifrenin tanımlanmasını yapıyoruz.Windows Server 2003’de bu şifre boş veya kompleks olmayan bir şifreyle geçilebiliyordu ancak bu kısımda oluşturacağınız şifre kompleks ve belirli bir karakter uzunluğunda olmalı.Resim-26

 

 

clip_image052

 

 

Resim-26

 

 

Özet bölümündeyiz artık kurulum ayarlamalarını yaptık ve ADC kurulmak üzere.Resim-27

 

 

clip_image054

 

 

Resim-27

 

 

Kurulım işlemi başladı.Resim-28

 

 

clip_image056

 

 

Resim-28

 

 

Kontrollere başlayabiliriz ilk olarak Windows Server 2003 DC üzerinde Active Directory Sites ve Services araçını açtığımızda yeni kurmuş olduğumuz 2008 DC’nin gelmiş olduğunu görmekteyiz.Resim-29

 

 

clip_image058

 

 

Resim-29

 

 

Bir sonraki kontrol aşamamız için Active Directory Users and Computers açıyorum.Windows Server 2003 DC üzerinde bulunan AD yapımızın Windows Server 2008 üzerinde oluştuğu ve kullanıcıların geldiğini görmekteyiz.Resim-30

 

 

clip_image060

 

 

Resim-30

 

 

DNS kayıtlarının Windows Server 2008 üzerine geldiğini kontrol ediyorum.Burda en önemli kısım _msdcs klasörünün oluşmasıdır.Çünkü içerisinde SRV kayıtları bulunmaktadır.Bunun dışında SYSVOL klasörünü,NTDS klasörünü ve Event Viewerıda kontrol etmenizi öneririm.Resim-31

 

 

clip_image062

 

 

Resim-31

 

 

Artık FSMO rollerini Server 2003 üzerinden Server 2008 taşımaya sıra geldi.Makalede komut satırı ile taşımayı kullanmayacağım grafiksel arayüzünden gerekli işlemleri yapacağım.İlk olarak Active Directory Users and Computers’dan RID,PDC ve Infrastructure rollerini taşıyorum.Bunun için domain üzerine sağtuş yapıp Operation Masters kısayolunu açıyorum ve change butonu yardımıyla işlemi tamamlıyorum.Resim-32

 

 

clip_image064

 

 

Resim-32

 

 

Domain Naming Master rolünü taşımak için Active Directory Domains and Trust’ı kullanmamız gerekmekte.Daha önceki taşıma işlemi için yapmış olduğum adımların aynısını tekrarlıyorum.Resim-33

 

 

clip_image066

 

 

Resim-33

 

 

Son olarak Schema Masterı taşıma aşamasına geldik.Varsayılanda Schema Master, Administrative Tools’da yada MMC konsolda gelmemekte.Schema Master kullanmak için komut satırına regsvr32.exe schmmgmt.dll yazıyorum ve işlemi tamamlıyorum.Resim-34

 

 

clip_image068

 

 

Resim-34

 

 

MMC konsolu açtığımızda Active Directory Schema konsolunun geldiğini görebilmekteyiz.Resim-35

 

 

clip_image070

 

 

Resim-35

 

 

Active Directory Schema üzerinde sağ tuş yaparak ilk olarak Change Active Directory Domain Controller kısa yolunu tıklıyorum.Böylelikle yeni DC’yi seçeceğim.Resim-36

 

 

clip_image072

 

 

Resim-36

 

 

Schemayı üzerine taşıyacağım Server 2008 DC’yi seçiyorum.Resim-37

 

 

clip_image074

 

 

Resim-37

 

 

Artık şemayıda Windows Server 2008 üzerine taşıyabilirim.Resim-38

 

 

clip_image076

 

 

Resim-38

 

 

Tüm Rollerin taşındığının kontrolünü bir de netdom query FSMO komutuyla yapıyorum.Resim-39

 

 

clip_image078

 

 

Resim-39

 

 

Uzun ve zahmetli bir işlemden sonra Windows Server 2003 üzerinde çalışan DC’mizi farklı bir makinede kurmuş olduğumuz Windows Server 2008’e taşıyarak yükseltme işlemini tamamladık.Sizlere öneririm replikasyon işlemlerinin tam anlamıyla sağlanabilmesi için eski DC’nizi hemen kaldırmayın birkaç gün daha ortamda bulundurun son kontrolleri yaptıktan sonra Windows Server 2003 DC’yi kaldırabilirsiniz.Makalenin ikinci bölümünde yerinde güncelleme yöntemiyle upgrade işlemini tamamlayacağız.

 

 

 

 

Kaynak:

 

 

http://technet2.microsoft.com/windowsserver2008/en/library/9c91be5f-df14-40b2-b176-2b1852a51e611033.mspx?mfr=true

 

 

Bir Sonraki Makale Görüşmek Üzere…

 

 

Ka®a

 

 

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık Mustafa hocam.

Haziran 29, 2008 16:15
 

Erdogan TEMUR

Eline sağlık çok güzel makale olmuş.

Haziran 30, 2008 13:23
 

Reha Erdağ

Hocam elinize sağlık her zamanki gibi çok yararlı ve bilgilendirici bir makale olmuş.Sağolun hocam

Haziran 30, 2008 17:13
 

Mustafa KASIKCI

Teşekkürler Hocam.

Temmuz 1, 2008 23:59
 

kadir ACAR

valla hocam elinize emeğinize sağlık oturduğum yerde öğrendim  

Temmuz 4, 2008 13:47
 

Rahmi DILLI

Elinize sağlık. 2008'e geçilmeli mi diye düşünenlere geçmek yönünde karar alanlara yardımcı olacak çok güzel kaynak.

Temmuz 5, 2008 14:22
 

Cemal Sumlu

Hocam harikasın sen, eline saglık.

Temmuz 28, 2008 08:32
 

mocobain

Mustafa Hocam çok teşekkürler. Faydalı bir kaynak hazırlamışsınız.

Ağustos 7, 2008 10:45
 

Gökhan Gemalmaz

Eline saglık hocam

Ağustos 7, 2008 12:08
 

Mesut SARIYAR

Ellerine sağlık Mustafa hocam, çok güzel anlatım.

Eylül 25, 2008 23:24
 

Aykut Sinan ES

Sahane Olmus, Emeklerine Saglık.

Mayıs 24, 2009 21:25
 

Baris Cagri Efe

Bu gun 2008 e geciorum! :))) hocam tum dokumanlariniz icin tesekkurler!

Temmuz 23, 2009 19:03
 

Can Bolat

Elinize sağlık.

Eylül 16, 2009 12:34
 

qwertyou

hocam sagol varol

Eylül 23, 2009 14:26
 

fatihyilmaz

Bende yakın bir zamanda geçmeyi planlıyorum..  

Aralık 25, 2009 15:33
 

Ahmet KAMA

teşekkürler hocam rolleri taşıma işini adc yi 2008 kurduktan sonra 2003 server üzerinden de yapabiliyormuyuz...

Ocak 5, 2010 17:38
 

Ahmet ALTUNTAS

Hocam eline emeğine sağlık.

Ocak 10, 2010 14:04
 

celtic

Makalenin başlığında Upgrade yazıyor. Ukalalık gibi olmasın, öğrenmek için soruyorum. Anlatılan Migration değilmi. Yeni bir makineye temiz yükleme yapılıp geçme işlemine Migration denmiyormuydu yoksa upgrade'miydi.

Mart 10, 2010 09:57
 

Mesut SARIYAR

Benzer sistemler arasında geçiş yapsa idiniz buna migration(göç) adını verebilirdiniz, üst sürüme geçiş olduğu için bu bir upgrade(yükseltme) konusudur, yani başlık doğrudur.

Temmuz 5, 2010 23:51
 

finwe

elinize saglık

Temmuz 22, 2010 11:48
 

Niyazi AYGUN

elinize sağlık hocam.

Ocak 5, 2011 14:06
 

Mustafa Bozkurt

Mustafa Bey,

Yukarıda yazdıklarınızı tek tek izleyerek update işlemini yaptım. Döküman üzerinde yapılması gereken testleri uyguladım problem yok. Fakat eski 2003 sunucuyu kapattığımda yeni sunucu üzerindeki Active Director bölümü açılmıyor. Sizce sorun nerde olabilir.

Ağustos 16, 2011 17:16
 

MustafaCetin

Teşekkürler ûstad gerçekten çok net ve temiz bir anlatım olmuş.

Kasım 10, 2011 16:46
 

Mennan ÖZTÜRK

Ellerinize saglık. Ayrıca belirtmek istedigim bir konu;

- 2003 EN ise 2008 TR olunca olmuyor.

- mcafee ve/veya benzeri enterprise antivirus programlari kullanıyorsanız service leri

durdurmak yeterli olmuyor.

- 2003 uzerinde ayni anda exchange var ise schema nin tam oturmasi 3-4 gunu buluyor. benim senaryoda, 2003 yuklu DC ve exchange 2003 mevcut idi. 300 kullanıcı vardı. 2008 yeni 64 bit aktarimi basarili sekilde yaptik. fakat exchange 2003 baska bir servera tasima işlemi icin schema nin tam anlamiyla aktarabilmemiz 3-4 gun sonra oldu.

( exchange2003 + DC2003 ) == > ( 64bit 2008 r2 ) ve ( 64 bit r2 exchange 2010 )

upgrade yaklasık 4 gunde bitebildi. 300 kullanıcı, 50 mailbox(200GB toplam veri)

Saygılar

Mennan OZTURK


Aralık 25, 2011 02:48
 

refik yorgancı

elinize saglik.

Ocak 15, 2013 15:51
 

refik yorgancı

Bu islemleri yaparken ilk once yeni makinanin domaine alinmasi gereklimidir acaba?

Not: Sorularınızı forum kısmından sorunuz

Ocak 24, 2013 14:09
 

Safak GURSOY

Kusursuz anlatım için teşekkürler,

İyi Forumlar,

Şubat 2, 2013 20:54
 

Hasan Dimdik

Peki bu işlemi windows server 2003 ent ed. dan windows server 2008 r2 ent e yapabilirmiyiz ??  Ben adprep /forestprep yapmam rağmen aynı hatayı alıyorum

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Nisan 5, 2013 11:16
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Mustafa KARA

1981 Adana doğumluyum. Cukurovalıyım. Ortaokul yıllarında bilgisayarla başlayan sıkı arkadaşlığım,Anadolu Teknik Lisesine gitmeme ve şu anki mesleğimi secmemi sagladi.Anadolu Universitesi mezunuyum. 2001 Yılında Kamu sektorunde başlayan calışma hayatıma,ozel bir sirkette Bilgi İşlem Uzmanı olarak devam ettim.Galatasaray maclarını izlemek en buyuk zevkim.Anadolu Universitesi Bilgisayar Muhendisliği Bolumunde CNAP egitimini tamamladım.MCP,MCSA+S+M,MCSE+S+M,MCDST,MCDBA,MCTS,MCITP,MCT,CCNA,CCDA,CompTIA A+,HP APS ve HP AIS sertifikalarına sahibim.BilgeAdam Bireyselde uzun yıllar Bölüm Başkan Yardımcılığı ile birlikte Sistem ve Network Eğitmenliği görevlerinde bulundum.Şu anda BilgeAdam Kurumsal'da Danışmanlık yapmaktayım.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler