ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows Server

DNS (DOMAIN NAME SYSTEM )

DNS  (DOMAIN NAME SYSTEM )

 

 

İnternet ortamında her şey isimden ibaret olarak görülmektedir. Biz sürekli olarak tarayıcılarımıza adres giriyoruz, oysaki aslında o adreslere ait olan ip leri bilmiyoruz, bilmemiz de pek mümkün değildir, çünkü insan hafızası rakamlara göre  isimleri daha kolay hatırlamaktadır. Bu sayede “208.109.209.195” adresi yerine bunun ismi olan “cozumpark” nı aklımızda tutmamız daha kolay olacaktır. Peki, ben internet tarayıcısına “cozumpark.com”  yazdığımda bunu “208.109.209.195” ip adresine çeviren nedir?  işte bu servisin adı DNS (Domain Name System ) tir . Bende bu makalemde DNS konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

 

DOMAIN NAME SYSTEM 

 

Domain Name System ( DNS ) günümüz teknolojisinde isim çözümleme sistemi için kullanılır. İnternet yada intranet  ortamını ele alırsak her bir makinenin numeric olarak bir ismi vardır ama akılda kalması zor olduğu için alphanumeric isimleri biliriz genelde. Örnek vermek gerekirse www.cozumpark.com alanın numeric ismi 212.156.20.15 olduğunu varsayarsak hangisinin aklımızda daha uzun kalacağını siz düşünün. Domain Name System bu noktada bize alphanumeric isimleri bilerek numeric isimlere ulaşmamamızı sağlar.

 

Dns ‘in geçmişine yani hangi gereksinim üzerine oluşturulduğuna bakacak olursak.

1970 li yıllarda dünya üzerindeki bilgisayarların sayısı o kadar azdı ki  bilgisayarlar kendi aralarında konuşmak için numeric ve alphanumeric adreslerini bir hosts.txt dosyası içinde tutarlardı. İletişime geçmelerini sağlayıcı adreslerini bu dosyadan okurdu. Gün geçtikçe yeni bilgisayarlar yapıldıkça bu hosts.txt dosyası güncellenerek

Büyüdükçe büyürdü. Bu sebepten dolayı Domain Name System oluşturuldu ve özet olarak yaptığı işlem ise alphanumeric isimleri numeric isimlere çevirmesidir. TCP/IP protokolünü kullanan network’lerde bilgisayarlar birbirleri ile haberleşmek için IP adresi kullanmak zorundadır. Domain Name Systems oluşturulma amacı olan isimden ip çevirme işi dışında birçok kayıdında bilgilerini tutar. Bunları Domain Controller adını veya MX ( Mail Server ) adını gibi örnekleyebiliriz.

 

İsim Çözümle Nedir ?

 

Network üzerinde bulunan aygıtların DNS isim karşılığına Hostname adı verilir.

Full Qualified Domain Name ( FQDN ) ise DNS sunucusundaki bir nesnenin tam adıdır. Network üzerinde bulunan bilgisayarlar  hostname ile iletişim  saglarken, mutlaka bir DNS server içinde bu hostname karşılık gelen IP adresi bulunur.

lodos.cozumpark.com yapısında lodos host name ve cozumpark.com da suffix’i oluşturur. Suffix Host name’in temel yapısıdır.

 

Bir network yapısında çakışma olmadan farklı suffix yapısında 2 adet yanı host name kullanılabilir. Ör ; lodos.cozumpark.com ve  lodos.bora.cozumpark.com

Host name 255 karaktere kadar olabilir. DNS Server üzerinde bir host name iki farklı ip adresi atanabilir.

Ör; lodos.cozumpark.com için 212.156.20.15 ve 172.16.100.254 gibi. Dns Server’in yanı sıra hosts dosyası ile de Host name den ip adreside çözümlenebilir.

 

Host name ve DNS Suffix görüntülemek için ipconfig /all komutunu kullanabiliriz.

 

 

İsim Çözümleme Sırası

 

 

clip_image002

 

 

Şekil - 1

 

 

clip_image004

 

 

Şekil - 2

 

Host Name ile İsim  Çözümleme ;

 

Bir hostname ‘in Ip adresine dönüştürülmesinde belirli bir sıraya göre çözümleme yapar.

1.     Host dosyası / Client resolver Cache

2.     DNS

3.     NetBIOS Name Cache

4.     WINS

5.     Broadcast

6.     Lmhosts dosyası

 

 

Hosts dosyasını inceleyecek olursak dns sorgularının ilk bakıldığı yerdir. Lokasyon olarak %systemroot%/system32/drivers/etc klasörü altında barınır. Notepad de açarak düzenlenebilir ve en alt kısmına IP adresi yazarak karşılık bir Hostname yazarsak dns sorgularında ilk verilecek cevap olacaktır.

 

clip_image006

 

 

Şekil - 3

 

Komut satırına ipconfig /displaydns yazıldıgı zamanda host dosyası içindeki kayıtlar görülebilir.

 

clip_image008

 

 

Şekil - 4

 

 

Ayrıca cache e dinamik olarak eklenmiş olan kayıtları ipconfig /flushdns komutu ile silebiliriz.

 

NetBIOS Name

 

Microsoft Windows işletim sistemlerinin Win 2000 öncesi sürümlerinde, ağda kullanılabilmeleri için adlarının kaydedilmesi veya çözümlenmesi gereken bilgisayarları ve diğer paylaşılan veya gruplandırılan kaynakları tanımak ve bulmak için kullanılır. Microsoft işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde ağ hizmetlerinin sağlanabilmesi için NetBIOS adlarının kullanılması zorunludur. 15 karakterden oluşmalıdır. İnternete çıkılamaz çünkü router broadcast geçirmez. Bu yüzden WINS ten yararlanılır.

 

 

Dns Name space

                                     

DNs için bir isimlendirme hiyerarşisi diyebiliriz. Bir DNS Namespace  Root Domain, Top-Level Domain, Second-Level Domain ve mümkün olabilen Sub domain içerir.

Root Domain: .    

Top-Level Domain: com, org, net, biz, info, gov, edu, mil, int

Second-Level Domain: cozumpark, esersolmaz, fakaonline, hakanuzuner    

 

clip_image010

 

Şekil - 5

 

Windows 2003 bir sunucuya DNS yüklenmesi

 

Öncelikle bir DNS servisinin o makineye kurulabilmesi için statik ip olmasını şart koştuktan sonra kuruluma başlayalım. Start > Settings > Control Panel  > Add Remove Programs >Add Remove Windows Components

 

clip_image012

 

 

Şekil - 6

 

Çokta yabancı olmadığımız bir bölümden Networking Services tıklayarak Details tıklarız.

 

clip_image014

 

 

Şekil - 7

 

Domain Name Systems (DNS) işaretlenir ve OK basarak kurulumu tamamlarız.

 

Sonrasında eğer bir Active Directory kurulumu yapılacaksa dcpromo deyip kurulum esnasında işletim sistemi gerekli zone oluşturmasını dns kayıtlarını otomatik olarak açacaktır. Ama biz sistemciler AD yapımıza daha sonralardan değişik zone lar ekleme ihtiyacı duyarız bu durumlarda aşağıda inceleyeceğimiz gibi zone oluşturmalıyız.

 

Forward Lookup Zone Oluşturma

 

clip_image016

 

 

Şekil - 8

 

Dns Servisimizi başlata dnsmgmt.msc yazarak hızlıca açıyoruz ve SERVER’ a sağ klik New Zone basarak primary zone oluşturmaya başlıyoruz.

 

 

clip_image018

 

 

Şekil – 9

 

Next ile zone oluşturmak için devam ediyoruz. Primary Zone seçiyoruz ve zone oluşturmaya devam ediyoruz. Not olarak Store the zone in Active Directory tıkını işaretleyerek dns database mizin AD nin içinde saklanmasını sağlayabiliriz.

 

 

clip_image020

 

 

Şekil - 10

 

Primary Zone seçiyoruz ve zone oluşturmaya devam ediyoruz.

 

Not: Store the zone in Active Directory tıkını işaretleyerek dns database mizin AD nin içinde saklanmasını sağlayabiliriz.

 

 

Bu bölümde zone un AD yapısı içinde nasıl bir replikasyon stratejisi belirleyeceğini tahin ediyoruz. Benim işaretli olarak bıraktığım şekilde bütün domain controller ile replikasyon yapacaktır.

 

clip_image022

 

 

Şekil – 11

 

Bu bölümde zone un AD yapısı içinde nasıl bir replikasyon stratejisi belirleyeceğini tahin ediyoruz. Benim işaretli olarak bıraktığım şekilde bütün domain controller ile replikasyon yapacaktır.

 

clip_image024

 

 

Şekil - 12

 

Primary Zone ismini de belirleyerek ilerliyoruz.

 

clip_image026

 

 

Şekil - 13

 

Allow only secure dynamic updates işaretli bırakarak Zone updates lere karşı güvenli bir şekilde izin verecegimizi belirtiyoruz. Bu durumda domin deki kullanıcılar dns sunucumuzdaki zone güncelleştirebilecekler.

 

clip_image028

 

 

Şekil - 14

 

Primary Zone oluşturmasını tamamlamış bulunuyoruz.

 

Şimdi bir Host (A) record oluşturalım. Yani yapacağımız işlem telefon defterine açıp Fatih KARAALİOĞLU yazıp yanına da 09002109090 yazmak anlamına gelir. Host A kaydı bize isimden ip çözümlemeye yardımcı olacak kayıttır.

 

clip_image030

 

 

Şekil - 15

 

Primary Zone sağ klik New Host (A)  tıklıyoruz.

 

clip_image032

 

 

Şekil - 16

 

Mail isimli bir kayıt oluşturuyoruz ve ip sinide giriyoruz. Bu kaydı örnek vermek gerekirse nette kullanabiliriz.

 

Bir Host A kaydı oluşturarak mantığı anladık ve daha sonralarda MX kaydı olsun CNAME olsun ayni mantalite ile oluşturacağımızı bilmeliyiz.

 

 

Sub Domain Oluşturma

 

Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım:

 

Sub domain domaininizin başına eklediğiniz ve arada. (nokta) bulunan domaindir. Örneğin fenerbahceliler.com diye bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela istanbul.fenerbahceliler.com, ankara.fenerbahceliler.com gibi sonsuz sayıda fenerbahceliler.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.

 

İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.

 

Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

 

clip_image034

 

 

Şekil - 17

 

Esersolmaz.com zone sağ klık New Domain e tıklayarak bir sub domain oluşturabiliriz.

clip_image036

 

 

Şekil – 18

 

clip_image038

Şekil - 19

 

 

Sub domainimizin ismini belirliyoruz ve OK basarak işlemi tamamlıyoruz.

 

 

 

Pointer (PTR) Record

 

Bir IP adresine karşılık gelen Host ismini öğrenmek için oluşturulur. DNS içindeki Reverse Lookup Zone bölümünde bulunur. Opsiyenel olan bu zone ve kayıt  özellikle nslookup komutlarında ip si bilinen DNS sunucularının isimlerini öğrenmek sorgulara cevap verir. Ama asıl görevi ise büyük ölçekli domainlerden mail gelir ken domainnizde olup olmadığı kontrol edilmesidir. Eğer var ise sorun yok mail normal olarak gelir ama yoksa genelde junk yada spam a düşebilir.

 

clip_image040

 

 

Şekil - 20

 

Reverse lookup zone içinde oluşturmuş olduğumuz bir primary zone içinde PTR record oluşturmak için primary zone üzerinde sağ klik yaparız ve New Pointer (PTR) tıklayarak ilerleriz.

 

clip_image042

 

 

Şekil - 21

 

Host IP sinin son hanesini ve host name yazarak OK basarız ve PTR kaydının oluşmasını sağlamış bulunmaktayız.

 

 

Start Of Authority ( SOA ) Record

 

Herhangi bir Zone dosyası içinde oluşan ilk kayıttır. Zone için Primary DNS Name Server tipini ve Administrator’a ait e-mail bilgisi tanımlanır. Replication için özel bilgileri tutar. Domain adını host ismine çözümleme işlemini yapar.

 

clip_image044

 

Şekil - 22

 

SOA kaydına sağ klik properties basarak o zone üzerinde yapabileceğimiz bütün ayarlara ulaşmış olabilir ve sonrasında cache süresinden zone değişiklik sayısına kadar birçok bilgide elimizin altında olacaktır.

 

 

Service (SRV) Record

 

Servis adını Host adına ve port numarasına çözümlemek için kullanılır.

Örnegin ; _tcp._ldap.cozumpark.com > mail.cozumpark.com

 

 

Nameserver (NS) Record

 

Tüm Forward ve Reserve Loopup Zone ler içinde bir NS record görünür. Her bir zone için DNS server tanımlamalarında yardımcı olarak, Domain adını host adına çevirmek için kullanılır.

 

 

Mail Exchanger (MX) Record

 

SMTP mail server’larına yardımcı olan bir kayıt tipidir. Host ismine çözümleme yapar.

 

clip_image046

 

 

Şekil - 23

 

Forward lookup zone üzerinde sağ klik New Mail Exchanger (MX) tıklarız.

 

clip_image048

 

 

Şekil – 24

 

Fully qualified domain name (FQDN) of mail server altına mail sunucumuzun ismini ister yazar ister sekte  browse tıklayarak mail sunucumuzun host A kaydını gösterebiliriz ve mail sunucusunun kim olduğunu belirtmiş oluruz.

 

 

 

Alias (CNAME) Record

 

Cname kullanım amacı ise bir IP adresine birden fazla host adı atayarak her iki isimde de sorgulandığında aynı IP adresine çözümleme yapmasını sağlar.

 

clip_image050

 

 

Şekil - 25

 

Forward lookup zone altında esersolmaz.com zone üzerinde sağ klik New Alias(CNAME) tıklarız.

 

clip_image052

 

 

Şekil - 26

 

Alias name burada ikinci isim olarak düşünebiliriz ve FQDN de beraberinde kullanılacak record girerek ikisini de aynı IP bağlamış oluruz. Alias name boş geçersek ve fqdn olarak ta www kaydını gösterirsek. Biri http://esersolmaz.com olacakta sorgu gönderse gene http://www.esersolmaz.com adresine ulaşacaktır. Ama bu işlemi yapmazsak ve www yazmadan gelen olursa sunucu cevap vermeyecektir.

 

TXT Record ( SPF için anlatılmaktadır )

 

clip_image054

Şekil  - 27

 

TXT Record oluşturmak istediğimiz zone üzerinde sağ klik yapıp Other New Records ile ilerliyoruz.

 

clip_image056

 

Şekil – 28

 

Listeden Text (TXT) seçip Create Record butonuna basıyoruz.

 

clip_image058

 

Şekil – 29

 

Record name kısmına bir isim verip yada boş geçerek text kısmına önceden oluşturduğumuz metni yazıyoruz.  Ama mantık çok basit olduğu için v=spf1 a mx ipv4:212.172.34.34/32 gibi yazıp geçebiliriz yada başka mail sunucu iplerimizde varsa devamına ipv4:212.172.34.35 yazarak devam edebilirz.

 

Sender Policy Framework oluşturmak için wizard

 

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/default.aspx     

 

Sender Policy freamework Test etmek için query adresi

 

http://www.kitterman.com/spf/validate.html

 

 

DNS Zone Trasfer

 

Dns zone transferi hangi amaçla kullanırız diye düşünürsek. Farklı lokasyonlardaki client lara isim çözümleme hizmeti verecek makinelerin birebirleri ile replikasyon yaparak databaselerini eşitlemeleri. Bu sayede x lokasyonunda kurulan bir web sunucusu kendini dns register ettikten sonra replikasyon sayesinde host record u y lokasyonuna taşınır ve y lokasyonundaki bir client sorguyu gönderdiğinde y lokasyonundaki dns sunucusundan cevap alır. Yada şölede düşünebiliriz aynı lokasyonda sürekli olarak up olması gereken bir dns sunucunuz var ise yanına bir dns sunucusu daha koyarak ikinci dns sunucu üzerinde secondary zone oluşturarak replikasyonlarıda ayarlarız ve biri down ola bile diğeri up olacağını düşünerek kullanabiliriz.

 

 

DNS Zone Transferi Nasıl Çalışır

 

Primary DNS Server yetkili olduğu sistemde DNS veri tabanının üzerinde her türlü ayarı yapabilir. Secondary DNS Server ise bu veri tabanının bir kopyasının bulundurur ve sadece okuma hakkına sahiptir. İlk bağlandığında bu verilerin bir kopyasını Secondary Dns Server a geçer. Dns veri tabanını bir başka DNS server’a aktaran server Master DNS Server olarak adlandırılır.Master Dns Server genellikle bir Primary DNS server ‘dır ancak bir Secondary DNS Server başka bir Secondary DNS Server’ın Master DNS Server’ı olabilir. Dns Server lar arasında periyodik olarak verilerin sekronizasyon olması prensibine dayanır.  Bu süre DNS Server üzerinde ayarlanır. İki türlü zone trasferi vardır. Bunlar Full Zone Transfer ve Incremental Zone Trasfer.

 

Şimdide iki adet dns sunucu üzerinde zone transferini nasıl yapacağımızı inceleyelim.

 

clip_image060

 

Şekil – 30

 

Master DNS sunucumuz üzerinde önceden oluşturduğumuz bir zone üzerinde sağ klik Properties yapıyoruz.

 

clip_image062

 

 

Şekil – 31

 

Zone Trasnfers tabına tıklıyoruz. 3 çeşit zone transfer methotu vardır. Birincisi herhangibi bir yerden zone transfer e izin vermek için to any server ( Bu size ne kazandırır? Sizdeki bir zone xxx hiç tanımadığımız biri gidip kendi DNS sunucusu üzerinde secondery zone olarak tanımlayabilir. Bence güvenlik açığıdır ) İkincisi  sadece kendi name server ları ile arasında only to servers listed on the name server tab dır . Üçüncüsü ve benim en güvenli bulduğum only to the following server ile sadece sizin belirlediğiniz ip lerden zone transfer için izin vermiş olursunuz.

 

clip_image064

 

 

Şekil - 32

 

Reverse lookup Zone transferine izin vermek için zone üzerinde sağ klik properties yapıyoruz.

 

clip_image066

 

 

Şekil - 33

 

Zone transferi yapmasına izin vereceğimiz DNS sunucusunun ip adresini girip OK butonuna basıyoruz.

 

clip_image068

 

 

Şekil - 34

 

Zone transferi yapacak olan sunucumuzda Reverse lookup zones üzerinde sağ klik new zone diyerek ilerliyoruz.

 

clip_image070

 

 

Şekil – 35

 

Next ile ile zone transferine başlamak için ilerliyoruz.

 

 

clip_image072

 

 

Şekil – 36

 

Oluşturacağımız Zone tipinin bir secondery zone olduğunu Secondery zone tabını işaretleyerek belirtiyoruz.

 

clip_image074

 

 

Şekil – 37

 

Network id kısmına Reverse lookup  zone muzun IP bloğunun giriyoruz ve next ile ilerliyoruz.

 

 

clip_image076

 

 

Şekil – 38

 

Master DNS Server ip adresini IP address tabına girerek add butonu ile ekliyoruz ve next ile devam ediyoruz..

 

 

clip_image078

 

 

Şekil – 39

 

Başarılı bir şekilde Reverse lookup zone için secondery zone tanımlaması yapmış bulunmaktayız.

 

clip_image080

 

 

Şekil – 40

 

Şekilde de görüldüğü gibi bir süre sonra kayıtlar secondery zone transfer olmuş durumdadır.

 

clip_image082

 

 

Şekil – 41

 

Forward lookup zone üzerinde sağ klik new zone a tıklayarak yeni bir secondery zone eklemeye başlıyoruz.

 

clip_image084

 

 

Şekil – 42

 

 

Secondery zone eklemeye başlamak için next ile devam ediyoruz.

 

clip_image086

 

 

Şekil – 43

 

Yeni oluşturacağımız zone tipinin secondery zone olacağını secondery zone tabını seçerek belirtiyoruz.

 

clip_image088

 

Şekil – 44

 

Secondery zone ismini belirterek next ile ilerliyoruz.

 

clip_image090

 

Şekil – 45

 

Master DNS server ip adresini IP address tabına girerek add butonu ile ekliyoruz ve next ile devam ediyoruz.

 

clip_image092

 

Şekil -46

 

Secondery zone tanımlamamızı başarılı bir şekilde bitirmiş durumdayız.

 

clip_image094

 

Şekil - 47

 

Master DNS server üzerinde oluşturduğumuz primary zone ları secondery zone lara transferi bir süre sonra gerçekleşmiş durumdadır.

 

clip_image096

 

 

Şekil – 48

 

Bu şekil üzerine konuşmak gerekirse başta yazan serial number o zone içinde yapılan giriş ve değişiklik sayısını tutar her bir değişiklikte eklemede yada çıkarmada o sayı hep artar ve zone transferi bu rakama göre olur 17 rakamını secondary zone ilk oluştuğunda olan deger olarak kabul edersek secondary zone ilk transferde 17 kayıt üzerine alır. Sonrasında ise her 15 dakikada bir değişiklikleri kontrol eder ve gerekli kayıtların transferi gerçekleşir.

 

 

Bunlardan da önemlisi zone transferini niçin ve ne gibi durumlarda kullanacağımızı konuşacak olursak.

 

 

Örnek Senaryo 1: Merkez ve şubelerden oluşan network yapınız vardır ve merkezde dc şubelerde ise adc olduğunu düşünürsek. Merkezde bir master dns server üzerinde oluşturacağımız primary zone lar. Şubelerde ise secondary zone olması şubelerdeki kullanıcıların sorgularını merkeze değil kendi lokasyonundaki dns sunucusuna göndermesi ve cevabı ondan alarak networkumuzda gereksiz yere trafik yaratmış olmayacağız.

 

Örnek Senaryo 2: Dış dünyaya açılmış dmz bölgesinde duran mail ve web sunucularımız var bunların dns leri ise iç ağımızda bir olan bir dns yapmamız gerekiyor ama biz dmz bölgesine bir secondary zone tutan dns sunucusu koyarak güvenliği arttırmış olabiliriz.

 

Forwording

 

Bir DNS sunucusunun kendi üzerinde tutmadığı diğer domainlerin isim çözümlemesi için başka bir DNS sunucusuna sorma işlemine forwarding denir. Ne amaçla kullanıldığına değinecek olursak. Localde kurulan bir DNS Sunucusu kendi içindeki makinlara kendi domain için hizmet verir ama biz bu DNS sunucumuzu birde kullanıcılara real domain isimlerini getirmesini istersek forwarder olarak ADSL modemi yada Telekomun DNS lerini ( 195.175.39.39-195.175.39.40 ) vermemiz yetecektir.

 

 

clip_image098

 

 

Şekil – 49

 

DNS sunucumuza sağ klık yaparak properties tıklıyoruz.

 

clip_image100

 

 

Şekil – 50

 

All other DNS domains seçili iken Selected domain’s forwarder IP address list bölümüne forwarder IP leri sıra sıra ekleyebiliriz.

 

 

Conditional Forwarding

 

Bir DNS sunucusuna bilmediği domainlerden sadece birinin IP sini söleyerek öğretme işlemine ise conditional forwarding denir.

 

clip_image102

 

Şekil – 51

 

Dns sunucusunun özelliklerine gireriz.

 

clip_image104

 

 

Şekil – 52

 

Forwarders kısmından new  e tıklayarak öğretmek istediğimi DNS sunucusunun domain adını gireriz.

 

clip_image106

 

 

Şekil – 53

 

Conditional forwarding yaptığımız domain adının IP sinide girdikten sonra işlemimiz tamadır. Bundan sonra DNS olarak bu sunucuyu gösteren clientlar berkant-mutlu.net ile ilgili bir sorgu gönderdiğinde DNS sunucumuz 212.147.58.55 nolu IP deki diğer DNS sunucusuna giderek sorguyu sorar ve aldığı cevabı client verir.

 

 

DNS Server Caching

 

Bir DNS server en son yaptığı isim çözümlemelerini memory’de tutarak, bir sonraki istekte bunu Cache’den çözümleyerek network trafiğini azaltma işleminde büyük katkı sağlar. Bu bilginin cahce’de kalma süresine TTL ( time to live ) adı verilir. Bu süre zarfında bilgi memory de kalır. Eğer DNS host bilgileri çok fazla değişmiyorsa TTL süresini uzun tutmak oldukça faydalıdır.

 

 

Görüldüğü gibi DNS konusu gerçekten önemli ve sonu gözükmeyen Microsoft servislerindendir. Ben bu makalemde DNS konusuna olduğunda hakim olmanız için gerekli olan temel her konuya değinmeye çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.

 

Eser SOLMAZ

 

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

 

Hoşça kalın

Yorumlar

 

Ertan KURUN

Teşekkürler eline sağlık

Mayıs 12, 2008 13:53
 

Anonymous

Sevgili Eser bu makalenin kıymetini ancak benim gibi debelenenler bilir :) Çok teşkkür ederiz. Emeğine sağlık. Daha nice makalelerinle çözüme ulaşmak dileği ile.

Kamil ONAT

Mayıs 12, 2008 14:56
 

Hakan UZUNER

Eser hocam vallahi bravo. DNS konusunda tek adres senin makalen olacak herhalde. Eline sağlık

Mayıs 12, 2008 19:47
 

Rahmi DILLI

Oo meşhur DNS makalesi gelmiş. Eline sağlık Eser hocam.

Mayıs 12, 2008 23:09
 

Sinan KAHRAMAN

Elinize sağlık.

Mayıs 13, 2008 08:43
 

Ismail ÇELIKBAŞ

Güzel Makale ince Anlatim için teşekkürler....

Mayıs 14, 2008 12:03
 

İlker Gulec

Emeğinize sağlık çok güzel olmuş sizlerin sayesinde öğrenmeye devam ediyorum...

Mayıs 14, 2008 13:52
 

Serdar Güley

Eline sağlık Eser hocam..  Gerçektende bu zamana kadar gördüğüm en iyi dns makalasi. Diğer arkadaşlar alınmasın:):)

Mayıs 14, 2008 14:46
 

ikbalkoca

Hocam emeğinize sağlık .Dns ile ilgili çok kapsamlı bir makale olmuş.

Mayıs 14, 2008 23:39
 

Ali Birinci

Olay budur.. Ellerin dert gormesın hocam

Mayıs 30, 2008 09:03
 

ayhan dulger

eser hocam cok teşekkürler, ellerine saglık. int te o kadar makale vardı baktım ama hiç biri sizin ki kadar detaylı ve egitici degil. cok tesekkürler.

Haziran 4, 2008 13:46
 

Göksel Sönmez

Eser hocam senle aynı yaşta olmam çok sevindirici. Makalen DNS konusunda sözün bittiği yer. Emeğine ve ellerine sağlık. Arşivimin en önemli parçası oldu.

Temmuz 17, 2008 02:29
 

gamarcobaz

cok detaylı ve anlasıllır anlatmısınız ellerinize sağlık tesekkrü ederim

Ocak 25, 2009 18:10
 

Yahya Dursun

Hocam ellerinize sağlık benim için çok değerli bir makel anlaşılabilir çok net teş.

Şubat 6, 2009 18:37
 

Şamil Altundal

Çok teşekkürler ellerinize sağlık benim için çok yararlı oldu.

Şubat 15, 2009 18:49
 

Murat CAN

Hocam eline sağlık. Teşekkürler.

Şubat 25, 2009 23:18
 

Uğur DAŞDEMİR

Eline sağlık Eser Hocam makalelerin hiç ummadık günlerin umudu oluyor ...

Mart 16, 2009 17:09
 

Metin Selçuk

Conditional Forwarding bilgisine ihtiyacım vardı elinize sağlık.

Mart 19, 2009 17:11
 

Orhan Aslan

Diğer IT sitelerine eğlence gözüyle bakar oldum. Çok teşekkürler emeklerinize.

Mart 21, 2009 21:35
 

Volkan BIYIKLI

Eser hocam, ellerineze sağlık. Mükemmel bir dns makelesi olmuş....

Mart 22, 2009 12:08
 

Deniz ERASLAN

Hocam eline sağlık

Nisan 17, 2009 03:39
 

CeoCebir

Gerçekten güzel olmuş eline sağlık

Nisan 24, 2009 16:41
 

Mustafa Çetiner

teşekkürler eline saglıt

Mayıs 14, 2009 17:01
 

fatih dağaşan

Hocam Emeğine ellerine sağlık çok yararlı,öğretici bir makale olmuş.

Mayıs 21, 2009 20:08
 

Aykut Sinan ES

Dns İçin Kaynak Olmuş. Emeğine Saglik Eser.

Mayıs 24, 2009 21:03
 

MALİK UĞUR IŞIKLI

EMEĞİNİZE SAĞLIK HOCAM ÇOK YARARLI Bİ SUNUM OLMUŞ

Haziran 5, 2009 15:28
 

deniz colakoglu

Ellerine Sağlık Hocam...

Haziran 8, 2009 13:54
 

Ugur DEMIR

Teşekkürler Eser Hocam

Temmuz 4, 2009 15:24
 

Gberty

Detaylı sunum için teşekkurler

Ağustos 7, 2009 09:48
 

caylak

Eline Saglık Eser Hocam...!

Ağustos 15, 2009 15:34
 

refik yorgancı

teşekkürler hocam ellerine sağlık

Kasım 16, 2009 18:57
 

Lütfullah GeNGiL

hep merak ettiğim bir konuydu çok teşekkürler...

Kasım 26, 2009 08:48
 

cemal yigit

hocam ellerine sağlik

Aralık 9, 2009 22:19
 

ismailarısüt

Hocam ellerine sağlık süper olmuş... Teşekkürler...

Aralık 20, 2009 14:02
 

oesen

süpersiniz hocam

Ocak 3, 2010 11:36
 

Salih TAŞDEMİR

hocam elinize sağlık.artık dns ile bir sıkıntım olduğunda bu makaleye bakıyorum...

Şubat 16, 2010 00:05
 

osman gultekin

Çok Teşekkürler

Mart 24, 2010 15:43
 

hamza catalkas

elinize sağlık. teşekkurler.

Nisan 7, 2010 09:02
 

LosE

Emeğinize sağlık.

Mayıs 18, 2010 11:27
 

Yagmur KARATEKE

teşekkürler..

Temmuz 20, 2010 22:59
 

barisballi

Teşekkür ederim. Elinize sağlık.

Aralık 2, 2010 10:27
 

Aydoğan Özdemir

Hocam harika bir paylaşım dns konusunda aklı karışanlara çok yardımcı olacak. Teşekkürler.

Ocak 7, 2011 11:55
 

Erkan Pervanlar

Gerçekten çok tşk ederim çok işime yaradı

Şubat 10, 2011 22:58
 

Hüseyin Temiz

Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Mayıs 17, 2011 13:06
 

Yasin_USTA

teşekkürler emeğinize sağlık

Haziran 19, 2011 12:12
 

denizci

gerçekten çok öğretici.. elinize sağlık

Haziran 23, 2011 13:18
 

fretzly

dns konusu için güzel kaynak. teşekkürler...

Haziran 24, 2011 12:38
 

Cemal Demirsu

Hocam ellerine sağlık, ancak bu kadar detaylı anlatılabilirdi.

Temmuz 24, 2011 15:41
 

birol

hocam emeğinize sağlık.harika bir makale olmuş.çok teşekkürler.

Ağustos 9, 2011 23:32
 

Bilgin Üzüm

Çok yararlı oldu, çok teşekkür ederim.

Eylül 9, 2011 23:20
 

hüseyin gençay

Değerli hocam makaleniz için teşekkürler. En ince ayrıntısına kadar anlatmışınız. Sizler de olmasanız halimiz duman. internetteki çogu kaynak yarım yamalak anlatıyor kafamız allak bullak oluyor. Ama çözümpark farklı. Böyle kaliteli bir platformu kuran ve emeği geçen tüm üstatlara teşekkür ediyorum.

Eylül 26, 2011 15:19
 

Serkan UZEN

Harika bir anlatım olmuş, kafada soru işareti kalmadan sonuca gidebilirsiniz. Teşekkürler.

Kasım 19, 2011 23:03
 

Gökhan temiz

hocam çok tşkler emeğinize sağlık

Aralık 14, 2011 13:42
 

aysun

teşekkürler...

Aralık 22, 2011 20:06
 

emil.valiyev

MasAllah cok iyi olmus.Tesekkurler

Mart 10, 2012 09:04
 

Saban Özerler

Bence Çok güzel Bir anlatım Olmuş Ellerinize sağlık Hocam Çok Güzel Bir anlatım Yapmışsınız Yani İddaEdiyorum İntertte Gezseniz Bu kadar detaylı Ve açıklayıcı Bri bilgiye Ulaşamazsnız Teşekkürler Eser hocam Teşekkürler Çözümpark

Mayıs 24, 2012 11:44
 

Selman Keci

Eline sağlık hocam ama bunun video su varmı acaba ? kısa öz. ? genede saol hocam..

Mayıs 3, 2013 18:46
 

Zafer DANYILDIZ

Sevgili hocam müthiş bir kaynak olmuş, teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba, ben, içinde yaklaşık 30 site olan, bir kiralık sunucu çalıştırıyorum.

Gayet sorunsuz çalışıyor. DNS konusunda kafama takılan durum; ipconfig /all komutunda gelen çıktının ikinci satırındaki "Primary Dns Suffix" alanının karşılığı boş görünüyor. Bu bir sorun mu, ilerde sorun olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Eylül 28, 2013 11:47
 

Akın Keskinsoy

Eline sağlık hocam.

Kasım 4, 2013 12:02
 

mehmetaliozdas

teşekkürler

Mayıs 21, 2014 01:54
 

mehmet uysal

teşekkürler.

Ağustos 30, 2014 19:29
 

hüseyin çimen

Elinize Sağlık Hocam

Aralık 17, 2014 23:31
 

Emre Akdağ

Elinize Sağlık, Teşekkürler

Şubat 11, 2015 17:51
 

Caglar ORAL

Elinize sağlık Eser bey, teşekkürler. DNS hakkında yaşadığım bir sorunu forumda paylaştım, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler diliyorum.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/97516.aspx

Ağustos 18, 2015 09:57
 

Anonymous

Çok yaralı bir yazı olmuş, teşekkürler

Nisan 26, 2016 14:04
 

Enis Kollugil

Hocam elinize sağlık, çok detaylı değinmişsiniz.

Temmuz 31, 2016 17:54
 

Kadir YAPAR

Elinize sağlık hocam çok güzel ve detaylı bir makale olmuş. Teşekkürler.

Eylül 5, 2017 13:12
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Eser SOLMAZ

İstanbulun karlı bir gecesin de 1983 yılında doğmuşum. Küçüklüğümü Osmaniye/İstanbul da yarış atları ile geçirdim. Liseye elektronikte başlamam bu sektöre girmemin asıl sebebidir. 1998 yılından beri çesitli firmalarda sahada olsun teknik destek olsun proje sorumlusu olsun bir çok görevlerde bulundum. Şu sıralarda ise Türkiyenin önde gelen büyük ölçekli bir firmasinda sistem ve network uzmanı olarak görev yapmaktayım. Boş zamanlarımda bilişim sektörün deki türkçe kaynak açınıgı kapatmak için www.cozumpark.com da yöneticilik yapmaktayım. Baya koyu bir Fenerbahçeliyim. Müzik tarzı olarak ruhu dinlendiren müzikleri ve Rock çok severim. Haggard a karşı ise çok yogun bir sempati duyuyorum. Sanallaştırma teknolojileri ile çok yakından ilgilenmekten zevk alıyorum. Linux unix ve türevleri ile ilgilenmek bana kullandıgım işletim sistemin her yerine dokunabildigim için ayrı bir zevk veriyor. Security benim için önemli hatta çok önemli bir nokta....

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler