ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows Server

Active Directory Schema Extend (Attribute Eklemek)

Active Directory database yapısına bir attribute eklemek gerekir kimi zaman. Mesela Türkiye şartlarında çalışanlarınızın SSK veya T.C.Kimlik numarası veya Kan gurubu bilgisi gibi. Bu yazımda bu tip istekleri karşılamak için izlenecek yolu tarif edeceğim.


Öncelik ile bize AD kurulu bir server ve Windows 2003 Support Tool gerekiyor. AD nin Schema bölümü üzerinde yapacağımız işlemler için de MMC ye Active Directory Schema yı eklemek gerekecek. Bunun için yapmamız gereken regsvr32 schmmgmt.dll komutunu çalıştırmamız gerekecek. Start butonundan Run ‘ ı tıklayıp komutumuzu yazıyoruz ve işlemin başarılı bir şekilde gerçekleştiğine dair sistemden mesaj alıyoruz.

 

 

clip_image002

clip_image004

Sıra aşağıdaki linke tıklayarak indirebileceğimiz Windows 2003 Support Tools kurulmasına geldi. ADSIEdit toolunu kullanabilmemiz için bu W2K3 Support Tools ‘u yüklemeliyiz.
http://download.microsoft.com/download/3/e/4/3e438f5e-24ef-4637-abd1-981341d349c7/WindowsServer2003-KB892777-SupportTools-x86-ENU.exe

Üstte belirtilen işlemlerden sonra artık mutfakta eksik malzeme kalmadı. Şimdi amacımız AD nin schema bölümüne Kan Grubu, TC Kimlik Numarası ve SSK Numarası bilgilerini eklemek Start butonuna basıp Run a MMC yazıp enter a basalım. Oradan da File menusunden Add /Remove snap-in linkini tıklayalım. Çıkan ekrandan “Active Directory Schema” yı Add butonuna basarak ekleyelim.Close dedikten sonra OK yi tıklayalım. Artık AD Schema konsoluna ulaşabiliriz. Dikkat ederseniz Attributes ve Classes bölümleri var. Attributes üzerine gelip sağ mouse tuşu ile Create Attribute diyeceğiz.

                                                           clip_image006

Burada Create Attribute dediğimizde karşımıza çıkan ekranda eklemek istediğimiz Attribute özel değerlerin girilmesi için kullanacağımız ekrana ulaşırız. Bizler Kan Grubu için Kangrubu TC Kimlik Numarası için TCKimlik, SSK numarası için SSKno isimlerini kullanacağız.

 

 

clip_image008

Her bir attribute için işlemi tekrarlayıp istediğimiz attribute leri schema ya eklemiş olacağız. Burada unutulmaması gereken eklediğimiz attributelerin silinemeyeceğidir.
Bütün attribute ler eklendikten sonra yapmamız gereken işlem bu attribute lerin Classes bölümünde user objesine attribute olarak ilişkilendirilmesi kalıyor. Bunu da Schema konsolunda Classes bölümünde yapacağız. Classes bölümünde User’ı bulup özelliklerinde Attribute sekmesine tıklayıp Biraz evvel oluşturduğumuz Kangrubu, TCKimlik, SSKno attribute lerimizi ekleyeceğiz.

User objesinin Propertiesinde bulunan attribute sekmesinde Add dedikten sonra çıkan “Select a Schema object” ekranında tek tek daha önce oluştruduğumuz SSKno ,TCKimlik , Kangrubu attribute lerini tek tek bulup ekleyeceğiz. Ekleme işlemi bittikten sonra schema konsolundaki işimiz de bitmiş olacak
 

clip_image010

 

clip_image012

 

   

 

 

 

Yukarıda Kangrubu , TCKimlik,SSKno attributelerini eklediksek artık Schema konsolunu kapatabiliriz. Şimdi Start a basıp Run a adsi.edit yazıp ADEdit (Support Tools ile geliyor) toolunu çalıştımamız gerekecek. Tool u çalıştırdığınızda Üç bölümden oluşan AD yapısını göreceksiniz. Bizim işlem yapacağımız yer Configuration kısmı olacak. Configuration kısmının içine girip orada kendi AD domaininizin configuration paritition ını göreceksiniz. Onun da içine girdiğinizde CN=Display Specifiers ‘ ı tıklayın ve onun altında CN=409 ‘ girin. Burada CN=user-Display kayıdını bulup properties ine girin. Buraya daha evvel eklediğimiz attribute ler için görsel ilişki tanımlayacağız.

clip_image014

 

 

 

 

clip_image016

User-Display properties ine girdiğimizde “Attribute Editor” tabında attributes listesinden adminContexMenu üzerine gelip edit diyelim. Karşımıza çıkan Multi-valued String Editor penceresinde şu aşağıdaki kayıtları teker teker ekleyerek girmemiz gerekecek.

,&Kangrubu, C:\Kangrubu.vbs
,&SSKno, C:\SSKno.vbs
,&TCKimlik, C:\TCKimlik.vbs
 

 

clip_image018

 

Ekleme işlemleri bittikten sonra ADSI edit toolunu kapatabilriz. Yukarıda eklediğimiz değerlere dikkat edersek 3 adet script ten bahsediliyor. Bu scriptleri yukarıda C sürücüsünün root unda olacağını söylememiz sebebi ile C nin rootuna kopyalayacağız. Scriptleri kendimize göre değiştirip kullanmak da mümkün. Benim scriptlerim aşağıda ki gibi :

Kangrubu.vbs olacak script in içeriği


Dim Kangrubu
Dim User1
Dim temp1
Set Kangrubu = Wscript.Arguments
Set oUser1 = GetObject(Kangrubu(0))
temp1 = InputBox("Kan Gurubu: " & oUser1.Kangrubu & vbCRLF & vbCRLF & "Girilmis degeri degistirmek veya yeni bilgi girmek için asagidaki bölüme yazip enter a basin")
if temp1 <> "" then oUser1.Put "Kangrubu",temp1
oUser1.SetInfo
Set oUser1 = Nothing
Set Kangrubu = Nothing
Set temp1 = Nothing
WScript.Quit


SSKno.vbs olacak script in içeriği

Dim SSKno
Dim oUser2
Dim temp2
Set SSKno = Wscript.Arguments
Set oUser2 = GetObject(SSKno(0))
temp2 = InputBox("SSK-No: " & oUser2.SSKno & vbCRLF & vbCRLF & "Girilmis degeri degistirmek veya yeni bilgi girmek için asagidaki bölüme yazip enter a basin")
if temp2 <> "" then oUser2.Put "SSKno",temp2
oUser2.SetInfo
Set oUser2 = Nothing
Set SSKno = Nothing
Set temp2 = Nothing
WScript.Quit

TCKimlik.vbs olacak script in içeriğiDim TCKimlik
Dim oUser3
Dim temp3
Set TCKimlik = Wscript.Arguments
Set oUser3 = GetObject(TCKimlik(0))
temp3 = InputBox("TC.Kimlik-No: " & oUser3.TCKimlik & vbCRLF & vbCRLF & "Girilmis degeri degistirmek veya yeni bilgi girmek için asagidaki bölüme yazip enter a basin")
if temp3 <> "" then oUser3.Put "TCKimlik",temp3
oUser3.SetInfo
Set oUser3 = Nothing
Set TCKimlik = Nothing
Set temp3 = Nothing
WScript.Quit

Scriptleri bir text dosyasının içine kopyalayıp adı ve uzantısını değiştirerek yapmak mümkün.
Bu dosyaları oluşturup C sürücüsüne kopyaladıktan sonra artık Active Directory Users ve Computer konsolunu açıp bir kullanıcının üzerine gelip sağ tuş dediğimizde eklediğimiz attribute leri görebilecek ve kullanabileceğiz.

clip_image020

                                             clip_image022

 

Evet sonuç itibarı ile AD database ine artık kullanıcılarımızın eklediğimiz bilgilerini de tutturmak mümkün olacak. Scripti kopyalarken satırların kaymamasına ve bu yukarıda anlatılanları test domainlerinizde uyguladıktan sonra yapmanızı tavsiye ederim. Umarım yazım yararlı olur ve bir başka bir makalede görüşürüz.

 

 

Tarih : 21 Nisan 2008 Pazartesi 01:13 Yayınlayan: Fikri Bulent

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık hocam

Nisan 21, 2008 03:35
 

Sinan KAHRAMAN

Emeğinize sağlık. Teşekkürler

Nisan 21, 2008 09:09
 

Atilla TURKAN

Fikri hocam çok sağolun güzel bir paylaşım..

Nisan 23, 2008 20:17
 

Ugur DEMIR

Teşekkürler hocam

Nisan 25, 2009 00:15
 

Aykut Sinan ES

Emeğinize Saglık.

Mayıs 6, 2009 22:22
 

Fatih Avcı

Teşekkürler

Kasım 25, 2009 01:08
 

Koray

Merhabalar T.C. kimli eklemek istiyorum fakat Create Attribute  aktif olmuyor pasif durumda

Aralık 13, 2011 13:06
 

Harun KORKMAZ

Koray bey iyi günler admin schema grubuna dahilmisiniz? benim sorum ise create attirubute dediğimizde X500 object ID değeri nasıl veriliyor isimleri doldurduğum halde orası oluşmadı

Temmuz 31, 2012 13:34
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Fikri Bulent

1975 İstanbul doğumluyum. İlk tanışmamızın uzerinden on kusur sene gecmis bu bilgisayar denen meret ile .Teleteknik te C64 tamiri ile başlamıştım .O zamanlar bilgisayar uzaylıların dunyaya bıraktığı garip bir şey gibi idi. Belki de gercekten oyle. Yaklaşık altı yıldır da eğitim ile ilgileniyorum. Projeler ureten firmalarda gorevler aldım. AS400 (Kamyon degil)Operatorlugunden Bilgi İşlem sorumluluğuna bir cok sorumluluğu taşıdım. Network geliştikce ben de gelistim. Linux e merak saldım. Su an BilgeAdam bunyesinde Sistem ve Network Eğitmeni olarak calısmaktayim. CCSI,CCNP,MCT,MCSE2003+M +S,MCSE2000+M+S,MCITP,MCTS sertifikalarına sahibim. Elbette Fenerliyim. Hep gezmeyi sevdim, cok gezdim. Gerisi bana sır.....

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler