ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows Server

Windows Server 2008 TS RemoteAPP ( Sunum Sanallaştırma )

Sanallaştırma. Geleceğin teknolojisi. Sektörde ki firmaların hepsinin gözbebeği olup, BT bütçelerinde ki kısıtlı bütcenin, yeni sürümlerin gelişi ile birlikte sahip olunan donanımların yetersiz kalmasından kaynaklanan sebeplerin önüne geçmek için tercih edilen bir teknolojidir.

Sanallaştırmanın bir çok çeşidi olup ilk öne çıkan teknolojiler Server Sanallaştırma, Client sanallaştırma, Uygulama sanallaştırma olarak bilinenlerdir.

Microsoft firması sektörde ki bu açığı iyi bilip yeni nesil server ailesi ve istemci ürünlerinde Hyper-V, Microsoft SoftGrid® Application Virtualization, Terminal Server Remote APP ile ilk lere imzasını atmıştır.

Terminal Server Remote APP sanallaştırma açısından gerek Microsoft için gerekse sektör için bir başka devrim niteliğin de ki uygulamadır. RemoteAPP uygulaması Server işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamaların Sunum katmanın da veya kullanıcı arabiriminde ayırma becerisidir.

Terminal Services RemoteAPP’ de sunum sanallaştırma özellikleri , uygulamaları client tarafına yuklemeksizin merkeze erişmesini ve çalışmalarını sürdürmesini hedef almaktadır.

Terminal Serverin bilinen özelliğine göre Remote APP uygulamasında kullanıcımız Terminal Server üzerinde bire bir login olmuyor, TS WEB Access arayüzünden çalışmak istediği uygulamayı açarak sadece ama sadece çalışmış olduğu exe nin kullanmış olduğu Kb,MB cinsi kadar server kaynaklarını kullanmaktadır.

Daha önce ki Terminal Server uygulamalarında ön görülen, Terminal Server’a bağlanacak her kullanıcı için ön görülen 32 MB lık RAM ihtiyacı bu uygulama ile tarih oluyor diyebiliriz. Kullanıcımız Uygulamayı kapattığı zaman , kullanıcımızın bağlantısı-session’u , Terminal Server üzerinden düşer ve Server üzerinde ki kaynaklar, yeni uygulamalar için hazır durum da beklemeye geçmektedir.

Eski Terminal Serverimizda bilinen en büyük kullanıcı hatası, kullanıcı Terminal Servera uzaktan bağlanıp, işlemlerini bitirdikten sonra log-of butonu ile çıkmaktansa, işlemi bittikten sonra bağlantı çubuğunun üzerinde ki çarpıdan kapatarak bağlantılarını kopartmaları Terminal Serverda ayrılmış olunan kaynakların halan daha işlemi bitiren kullanıcılara ait olması ve bunun neticesinde çok kullanıcılı bir networkde zaman zaman Terminal Serverin yeterli olmasına rağmen yetersiz kalmasına kadar sebeb vermekteydi.

RemoteAPP ile bu sorunda ortadan kalkıyor. Çünkü uygulama kapatıldığı zaman sesion da otomatik olarak kapatılıyor.

RemoteAPP uygulaması Windows Server 2008 tarafında hazır olmasına karşın Client Rarafında bir takım ihtiyaçları bulunmaktadır. Windows 2008 Terminal Services’in  RemoteApp ve Web Acces uygulamasını kullanmak için client bilgisayar tarafında sahip olmamız gereken yazılım Remote Desktop Connection (RDC) 6.0 veya 6.1 olup bu tool aşağıda belirtmiş olduğumuz işletim sistemlerinde ve SP lerinde hazır olarak gelecektir.

  • Windows Server 2008
  • Windows Vista with Service Pack 1 (SP1)
  • Windows XP with Service Pack 3 (SP3) Beta
  • Windows XP with SP3 Release Candidate (RC)

image001

Terminal Server RemoteAPP ile teknolojisi ile kullanıcılarımızın kullanıma hazır hale getirecek olduğumuz, sanallaştırma yapacağımız uygulamalar Terminal Serverimiz üzerinde hazır durumda. Uygulamalarımızı Terminal Server üzerinde Program and Features bölümünden görebilmekteyiz.

image002

RemoteAPP uygulaması için ihtiyaç duyulan TS Web Access serverimiza yuklu durumda değildir. Server Manager içinde TS Role Services bölümüne gelip Add Role Services bölümünü tıklıyoruz.

image003

Role Services bölümünde TS Web Access bölümünü seçmemiz ile birlikte, eğer serverimiz üzerinde IIS uygulaması yuklu değilse ihtiyaç duyduğu componentleri yuklemek için otomatik olarak bir ekran çıkartmakta olup, bu component’ lerinin TS Web Access için ihtiyaç duyacağını bizlere belirtmektedir. İhtiyaç duyulan componentlerin yuklenmesi için Add Required Role Services butonunu tıklıyoruz ve kurulum için next butonu ile devam ediyoruz.

image004

Web Server (IIS) bölümünde IIS server ile ilgili bilgiler verip serverimiza yuklenecek olan componentlerin bilgisini bizlere vermektedir. (Windows Server 2008 ile birlikte IIS 7.0 hayatdadır.)

image005

Role Services bölümünde yuklenecek componentler için detay görebilmekteyiz.

image006

Confirmation bölümünde yapmış olduğumuz yapılandırma ile ilgili bizlere bilgi vermekte olup TS Web Access bölümünde uygulamalarımıza nasıl erişeceğimiz konusunda bilgi vermektedir. http://sunucu_ismi/ts yolu ile uygulamalarımızı çalıştırabileceğimizi görebilmekteyiz.

Install butonu ile uygulamalarımızı yukluyoruz.

image007

Result bölümünde uygulamamızın başarılı bir şekilde yuklendiğini görebilmekteyiz.

image008

Role Services bölümünde artık TS Web Access inda yuklu olduğunu görebiliyoruz.

image009

Server Manager \ Terminal Services bölümünde Remote APP Programs larına baktığımız da hiç bir uygulamanın seçili olmadığını görebilmekteyiz.

image010

Kullanıcılarımızın kullanabilmeleri için gerekli olan programları, uygulamaları hazır duruma getirebilmek için Server Manager \ Terminal Services\ TS RemoteAPP Manager bölümünde sağ tuşa basarak Add Remote APP Programs bölümünü seçiyoruz.

image011

Remote APP için hoş geldiniz sihirbazı.

image012

Kullanıcılarımızın kullanımı için hazır edecek olduğumuz uygulamaları listeden seçip Next butonu ile devam ediyoruz.

image013

Seçmiş olduğumuz uygulamalar hakkında bizlere gerekli bilgileri vermekte olup, programların yollarını (Path), barınmış oldukları yerlere bizlere söylemektedir. Seçmiş olduğumuz programları kullanıcılarımızın kullanabilmeleri için ilgili yolda  en az READ hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Finish butonuna bastığımız zaman sihirbazımız son bulmaktadır.

image014

TS RemoteAPP Manager ekranında kullanıma hazır duruma getirdiğimiz programları görebilmekteyiz.

Actions bölümünde ise bu bölüme program ekleyebilir, mevcut programları silebilir veya TS Web Access bölümünde gözükmesini sağlayabilir veya gözükmemesini sağlayabiliriz. Seçtiğimiz Uygulamalarımızı msi paketi haline getirip  policy yolu ile kullanıcılarımızın kullanıma hazır hale getirmelerini otomatikleştirebiliriz.

image015

Programlarımızı yukledikten sonra http://sunucuismi&ıpadresi/ts yolu ile uygulamalarımıza WEB üzerinden erişip kimliğimizi doğrulatıyoruz.

image016

RemoteAPP Programs larına eklemiş olduğumuz programlarımzı WEB arayüzümüzde kullanıcılarımız için hazır durumda.

image017

Microsoft Office Excel 2007 programını tıkladığımız zaman RemoteAPP uygulamasının başladığını görebilmekteyiz.

image018

Bağlanılacak olan bilgisayar hesabını görebilmekteyiz.

Bağlantı sırasında hangi yerel kaynakların götürülmesi gerektiğini seçebiliyoruz.

image019

Bağlantı sağlandıktan sonra kullanıcı kimliğimizi doğrulatıyoruz.

image020

Görüldüğü üzere uygulamamız TS RemoteAPP teknolojisi ile sanallaşmış olarak kullanımımız için hazır durumda.

image021

Terminal serverimiz üzerinde Windows Task Manager içinde Processes bölümünde Serverimizin kaynaklarından ne kadar kullandığını görebilmekteyiz.

Makalemizin başında da belirttiğim gibi kullanıcı başına ayrılmış bir kaynak olmayıp, çalışan uygulama için Serverimiz kaynaklarını paylaştırmaktadır.

image022

Kullanıcımız uygulama üzerinde herhangi bir işlem yapmadığı zaman uygulamamız, kullanıcımız tekrardan kimliğini doğrulatana kadar askıda beklemektedir.

Fatih KARAALİOĞLU

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Fatihcim çok güzel bir anlatım ve çok güzel bir konu tebrik ediyorum seni.

Nisan 6, 2008 16:52
 

Serhat AKINCI

Eline sağlık Fatih hocam

Nisan 7, 2008 09:10
 

Sinan KAHRAMAN

Emeğinize sağlık

Nisan 7, 2008 10:02
 

mehmet ali

hakikaten cok guzel ellerinize sağlık

Nisan 7, 2008 22:13
 

Bugra KESKIN

Eline emeğine sağlık. Çok güzel.

Nisan 10, 2008 15:39
 

leventates58

O kadar güzel makaleki çok işimi görecek Emeğine sağlık.

Nisan 11, 2008 09:45
 

Mustafa KASIKCI

Çok faydalı bir çalışma Fatih abi teşekkürler.

Nisan 14, 2008 12:27
 

Yaşar YILMAZER

eline sağlık fatih hocam

Mayıs 12, 2008 11:12
 

Mesut SARIYAR

Emeğine sağlık Fatih hocam.

Eylül 27, 2008 20:01
 

Fikri Bulent

Tebrik ederim.

Eylül 29, 2008 00:58
 

Murat CAN

Teşekkürler Fatih hocam.

Şubat 4, 2009 23:00
 

Rıdvan TANDOĞAN

Eline saglık fatıh hocam ...

Şubat 5, 2009 10:38
 

Aykut Sinan ES

IT Alanında Arsivlik Bir Makale, Emeğine Saglık Fatih Hocam.

Nisan 28, 2009 00:29
 

savasdemirci

Merhaba, öncelikle çok güzel ve açıklayıcı bir makale teşekkür ederim. Bir sorum olacak. Terminal server a client ların bağlanabilmesi için terminal service client lisansı satın alınıp server a kurulup clinet ların bağlanması sağlanıyor. Bu TS WEB Access de de client ların ulaşabilmesi için bağlanacak kullanıcı sayısı kadar lisans almak gerekecekmi? Teşekkürler.

NOT: Lütfen sorularınız icin Forum bölümünü kullanınız.

Kasım 5, 2009 13:44
 

Muammer KOSEOGLU

Sade ve anlaşılır bir anlatım için teşekkürler hocam..

Mart 30, 2010 11:58
 

mehmet aydın

HOCAM ÇOK SAGOL GERÇEKTEN GÜZEL ÇALIŞMA

Ekim 22, 2010 15:06
 

ibrahim yaman

Sunum için teşekkürler hocam

Temmuz 7, 2011 10:07
 

Özkan KÜTÜK

Anlatımınız için teşekkürler ancak benim başka bir sorunum var.

1. Terminal server olarak kurduğum makinada başka serverdeki logo tiger programını map ederek kullanıcılara kullandırıyorum. RemoteApp ile programın installer paketini oluşturup kullanıcı pc de install ettiğimde admin olarak ben programı kendi server hesabımla çalıştırabiliyorum. Ancak kullanıcı için serverde oluşturduğum kullanıcı adıyla programı çalıştırmak istediğimde bana "Program uzak bilgisayarlarda başlatılamadı. Yardım için, sistem yöneticinize başvurun diyor.

2. RemoteApp manager sayfasında Th Web erişimi bilgisayarları boş diyor yardım kısmından ekleme için belirttiği işlemleri yapmaya çalışıyorum. ancak "Nesne Türleri" kısmında "Bilgisayarlar onay kutusu" olmadığı için kullanıcıları ekleyemiyorm. Kullanıcılarımı programları kullanabilsinler diye admin dahi ekledim ancak bilgisayarı kurarken açılan administrator hesabından başka hiçbir kullanıcı tiger kullanamadı.

Yardımcı olabilecek olan varsa şimdiden çok teşekkürler.

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz. 

Ekim 31, 2011 12:48
 

Can Bolat

Elinize sağlık.

Ağustos 16, 2012 15:48
 

M.Tolga YILMAZ

Hakikaten mesleğimde ilerlemem için en büyük adımım bu siteye üye olmam ellerinize sağlık Hakan bey...

Eylül 5, 2012 00:10
 

M.Tolga YILMAZ

elinize sağlık

Eylül 5, 2012 00:11
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Fatih KARAALIOGLU

1984 İstanbul doğumluyum. 1998 Yılından beri bilişim sektöründe bulunup, bu zaman zarfı içinde çeşitli rollerde görev aldım. Şu anda Probil Bilgi İşlem Destek ve Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. içinde Kurumsal Entegrasyon Uzmanı ve Danışman olarak görev almaktayım. Çalışma hayatım içinde çok çeşitli firma yapılarını inceleme şansım oldu ve beraberinde yeni projeleri, yeni deneyimleri getirdi. Üretmiş olduğum çözümler ağırlıklı olarak Microsoft Sunucu Sistemleri ve Sunucu Sistemleri Yönetim Araçları’ dır. Temmuz 2010 tarihinde Microsoft Yönetim Araçları içinde bulunan Microsoft System Center Data Protection Manager yazılımı için MVP ünvanını kazandım. Bu ünvanı elde etmek benim için pek kolay olmadı. Aslında bu yol, biraz olsun benim kişiliğimi ve rakip tanımaz hırsımın bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Bu ünvanı aldıktan sonra Blogumda Paylaşmış olduğum Eğer Büyüye Bilirsem bir gün, Abaküs ile IP hesaplaması yapan ilk MVP olacağıma inanıyorum isimli duygu ve düşüncelerimi okuyabilir ve beni biraz daha iyi tanıyabilirsiniz.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler