ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows 7

Windows 7 Ev Grubu - Windows 7 Home Group

 

Merhaba bu makalemizde Windows7 işletim sisteminin tüm versiyonların da kullanılabilir olan Ev Grubundan bahsedeceğiz. Ev grubu özelliği ile bilgisayarımızdaki resim, müzik, video belge ve yazıcıları kolaylıkla parola korumalı olarak paylaşabiliriz.Ev grubu Vista kullanıcıları istekleri sonrası tasarlanmıştır.Paylaşımın içeriğinde nelerin paylaşılıp paylaşılmayacağı kısmında tercih yapmamızı sağlayan güzel özellikler mevcuttur.Windows xp üzerinde ortak klasörler kullanılır ve buda dosyalarımızın oraya buraya taşınmasına neden olur bize zahmetli işler çıkartırdı.Bu nedenle sözü fazla uzatmadan ev gurubu oluşturma işlemlerine başlayalım arada özelliklere değinelim.

 

1-Ev grubumuzu oluşturmak için Denetim Masasına girelim ve Ev grubunu tıklatalım.

 

image001

 

2-Ev Grubu oluştur butonu çıkmıyorsa ağ ayarlarımızdan bir ağa dahil olup olmadığımız kontrol edilmelidir. Ev grubu oluştur butonuna tıklayınca aşağıdaki ekran bizi karşılıyor. Burada neleri paylaştıracağımızı seçip ileri butonuna tıklatalım.

 

image002

 

3-Ağımızdaki paylaştırma işlemleri hazırlandı ve sistem karşımıza ev grubumuzda paylaşımda bulunan dosyalarımıza erişim için gereken bir parola getirdi .Bu parola ağımızda bulunan ve bizim grubumuzdaki paylaştırılmış kaynaklara erişecek kişilere sorulacak ve bu parola ile sistemimize erişeceklerdir.

 

 

image003

 

4-Ev grubu ayarlama işlemimiz görüldüğü üzere çok basit ve hızlı bir şekilde gerçekleşti. Ev grubunu tekrar açılınca aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi bir ekran açılacaktır. Bu kısım oluşturulan şifrenin görüntülenmesi, değiştirilmesi, paylaştırılan öğelerin değiştirilmesi, dahil olunan bir ev ağından çıkılması gibi işlemlerin yapılacağı bir çok ayarı barındırmaktadır.

 

 

image004

 

5-Şimdi farklı bir kullanıcıda bu dosyalarımıza erişip içeriğinden yararlanmayı deneyelim. Bunun için başka bir bilgisayarımızdan denetim masasına girelim ve buradan Ev Grubunu tıklatalım. Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi ağımızda ev grubu belirlendi bizde paylaşmak istediğimiz öğeleri seçip Şimdi Katıl butonuna tıklatalım.

 

 

image005

 

6-Karşımıza gelen ekranda ilk bilgisayar da oluşturulan Ev grubu parolasını girelim ileriyi tıklatalım.

 

 

image006

 

7-Ağımıza başarı ile bağlandık şimdi birbirlerinin görünüp görünmediğine bakalım.

 

 

image007

 

8-Windows gezginin açıp Ev grubunu tıkladığımda Rıza bilgisayarı gözükmektedir.

 

 

image008

 

9-Rıza bilgisayarına çift tıkladığımızda paylaşıma açılan öğeler görülmektedir.

 

 

image009

 

10-Diğer bilgisayarımızdan baktığımızda ise A-pc tarafından paylaşılan veriler gözükmektedir.

 

 

image010

 

 

Makalemizde Windows7’nin bir özelliğine değindik farklı bir makalede görüşmek dileğiyle.

Tarih : 28 Mart 2010 Pazar 23:09 Yayınlayan: Rıza ŞAHAN

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık Rıza.. hem forum hem makale tebrikler doğrusu...

Mart 29, 2010 00:03
 

Aykut Sinan ES

Eline Saglik.

Mart 29, 2010 01:06
 

Badday

Teşekkürler ,elinize sağlık

Mayıs 18, 2010 15:05
 

ismailcoban365

Teşekkürler..

Mart 2, 2011 11:23
 

win7 starter

merhaba

win7 starterda bu özelliği koymamışlar. Acaba bunu win7 starterda yapmanın bir yolu yokmu programla fln? Yada 2 laptopla kablosuz sadece wifi üzerinden nasıl counter oynayabiliriz.

cevaplarsanız çok sevinirim.

saygılarımla....

Eylül 24, 2011 22:29
 

mansur yılmaz

elinize sağlık çok yardımcı oldu

Ekim 25, 2012 20:47
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Rıza ŞAHAN

1984 yılında Yozgat'ta doğdum.4 yaşından bu yana İstanbul'da yaşıyorum.Bilgisayar ile ilk tanışmam kırsal yerde oturduğum için lise yıllarımda oldu.Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi bilgisayar bölümünden sonra Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar programcılığını sonrasında Anadolu Ünv işletme fakültesini bitirdim.3 yıl teknik serviste,1yıl outsource Citibankta çalıştım.11 yıldır ise şu an çalışmakta olduğum iş yerinde bilgi işlem departmanında çalışmaktayım.Koyu bir Beşiktaş taraftarıyım.

Hızlı aktarma

Etiketler