ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows 7

Windows 7 ile Hayatimiza Girecek Yeni Ozellikler

Microsoft’un yeni sürümlerinde tabiî ki ilk göze çarpan özelliklerden biri makyajlanmasıdır. Bu konuda Windows 7 Windows Vista kadar etkili görüntülere sahip ve bir o kadar da geniş bir yelpazeyi elinde bulunduruyor.

 

image001

 

Ekran – 01

 

Yeni özelliklerin başında her zaman olduğu gibi Windows 7 den önce beta testlere sunulan İnternet Explorer 8 ve Media Player 12 artık Windows 7 ile birlikte hayatımıza girecek.

 

image002

 

Ekran – 02

 

İnternet Explorer 8 ‘in yeni özelliklerin başında geliştirilmiş yeni RSS(Real Simple Syndication), yazıcı çıktılarında yaşanan taşmaların ve resim görüntülerin yazıcıdan çıktı olarak sorunsuz alınması da kullanıcıları epey memnun edeceğe benziyor. İnternet Explorer 7 ile gelen Pop-up Blocker ve Phishing Filter ile artık oltalama saldırılarından da korunmamızı sağlıyor. Buna ek olarak çok yeni ve güzel bir özellik olan inPravite gezinme modu ile sanal dünyada iz bırakmadan dolaşabilirsiniz.

 

image003

 

Ekran – 03

 

İnternet Explorer 8 ile birlikte Developer Tools kullanılabilir fonksiyonları da görücüye çıktı.

 

image004

 

Ekran – 04

 

Her yeni sürümle birlikte Microsoft eski sürümlerde yer alan oyun, hesap makinesi ve başlat çubuğu özelliklerini geliştirip biz kullanıcılara sunmaktadır.

image005

 

Ekran – 05

 

Başlat çubuğunda Masa üstünü göster butonu artık en sonda ve sabitlenmiş durumda. Bildirim alanları da kendi içlerinde kategori yapma yeteneği kazanmış ve tabiî ki son olarak Windows Explorer taskbar üzerinde yerini almış.

 

image006 

 

Ekran – 06

 

Microsoft sistemlerinde güvenliğin yanı sıra sistemlerin daha istikrarlı çalışması adına her platformunda bazı özellikleri eklemektedir. Windows 7 de System and Security altında bize bu konuda yeterince önem verdiğini görebiliriz.

 

image007

 

Ekran – 07

 

Windows Vista ile birlikte User Account Control(UAC) bizi kötü yazılımlardan korumak için kullanılmaya başlanmıştı. Ancak bu UAC sürekli soru sorması can sıkıcı hale gelmeye başlayınca Microsoft bunun önüne geçmek ister gibi Windows 7 ile birlikte bu soruların can sıkıcı halinden kurtulmak için UAC özelleştirme veya kapatma seçeneği eklemiş.

 

image008

Ekran – 08

 

Windows 7 ile gelen yeni özelliklerden bahsederken Windows Explorer 7’nin yeni sürümle birlikte geleceğini ve daha önceki Explorer sürümlerinde yakalayamadığı iyi bir imajı bu sürümde yakalamayı planladığı görülmekte. Öyle ki herhangi bir dosyayı okumak veya görüntülemek için artık açmak yerine ön izleme oluşturabilirsiniz.

 

image009

 

Ekran – 09

 

Tüm bunların yanın Virtual Drive özelliği ile artık sistem üzerinde sanal diskler oluşturabileceğimiz gibi hali hazırdaki sanal sistemlerinizi test etme imkânına sahip olabileceğiz.

 

image010

 

Ekran – 10

 

Windows 7 sadece bunlarla kalmamış ve bize yenilediği ara yüzü ile Microsoft Paint, notlarımızı alıp ekranın ortasına yapıştırmak için Sticky Notes ve Snipping Tool kullanarak daha kolay ekran görüntüleri yakalamamızı sağlıyor.

 

image011 

 

Ekran – 11

 

Yeni ara yüzü ile Microsoft Paint.

 

image012

 

Ekran – 12

 

Notlarımızı ekrana yapıştırmak için Sticky Notes ve görünümü.

image013

 

Ekran – 13

 

Birçoklarımız için vazgeçilmez olacak Snipping Tool görünümü.

 

Windows 7 ile gelen bir başka özellikte daha önceden tanımladığımız kullanıcı grubuna internet üzerinden güvenle yayın yapabileceğiniz HomeGroup’dur.

 

image014

 

Ekran – 14

 

Windows 7 ile yeni eklenen bir özellikte Device Stage’dir. Bu özellik sayesinde tak ve kullan özelliğine sahip ActiveSync özelliğini taşıyan cihazları tek bir ortamdan yönetebilir veya Dosya transferi yapabilirsiniz.

 

image015

 

Ekran – 15

 

Uzun süre bilgisayar başında yazı yazmak zorunda kalanlar için sevindirici bir haber olacağına emin olarak Windows 7 ile daha da geliştirilmiş Clear Type özelliği sayesinde text yazıların daha net okunabilmesi sağlanmış ve bu ayarları Control Panel üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

image016

 

Ekran – 16

 

Windows 7 ile birlikte hayatımıza yeni girecek ilklerden biride Location and Other Sensors olarak adlandırılan işletim sistemi ile kullanıcıların etkileşimde kullanılan donanımlar burada kategorize edilerek kolaylık sağlanmıştır. Bunlara örnek olarak video game controller gösterilebilir.

 image017

 

Ekran – 17

 

Son olarak Microsoft Windows Seven (7) performansına değinmek istiyorum ki Windows Vista kullanıcıları hep bundan şikâyet etmişlerdir. Beta olmasına karşın Windows 7’yi 512 MB Ram, Pentium M 1.73 Mhz işlemci ve 16 GB hard disk ile kullanmama rağmen gayet tatmin edici bir performansa sahip olduğunu gözlemlememek imkânsız.

 

image018

 

Ekran – 18

 

Makalemi bitirmeden önce birkaç eklenecek noktayı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

-          Microsoft Windows 7 ile birlikte Windows Vista’da yakalayamadığı başarıyı elde edeceğe benziyor.

-          Windows Vista’da ile hayata geçirilmesi beklenen WinFS dosya sistemini Windows 7 beta içerisinde sunulmamasına karşın kullanılabilir sürümlerinde bekliyor olacağız.

-          Windows Vista kullananlar Windows 7 piyasaya çıktığında daha önce Microsoft’un yaptığı bir uygulama olan ücretsiz geçiş işlemlerinden yararlandırılması veya çok az bir ücret ile bir üst sürüm olan Windows 7’e geçişine izin verip vermeyeceği henüz belirtilmedi. Ancak beklentilerimiz arasında.

-          Windows Seven 2.000 geliştirici tarafından halen geliştirme aşamasında olmasına rağmen ilk beta sürümü ile göz doldurduğunu bir kez daha yinelemek gerekiyor. Tabi henüz bitmiş sürümü tahminlere göre 2010 ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceği düşünülmekte. O zamana dek daha fazla performans özellikle açılış, kapanış ve bellek kullanımı ile daha fazla donanım tanıması aşikârdır.

-          Windows Seven daha önceki sürümlerde de olduğu gibi 32 ve 64 bit olarak iki farklı sürüm olarak piyasaya sürüleceği biliniyor. Peki, neden 32 bit halen kullanılıyor derseniz bu tamamen geriye doğru uyumluluk düşünüldüğündendir. (dos tabanlı ve 16 bit uygulamaları çalıştırmak için)

-          Bu yeni işletim sistemi için değinilecek bir noktada Multi-Touch teknolojisidir. Bu teknoloji halen daha fazla yetenek için geliştirilmeye devam ediyor. Dokunmanın gücü olarak adlandırabileceğimiz bu teknoloji sayesinde ellerinizi özgürce ekran üzerinde kullanarak birçok işlemi yapabileceksiniz.

 

Windows Seven (7) Beta sürümü ile ilgili bu makalemizde sizleri yeni işletim sistemi ile hem tanıştırmaya hem de sizleri bekleyen bir takım yeni özelliklere değinmeye çalıştım.

Bir başka tanıtım makalesinde görüşmek üzere esen kalın.

Yorumlar

 

Şahap Tuna

Anlatım İçin teşekkürler.

Şubat 15, 2009 14:40
 

Ugur DEMIR

Emeğinize sağlık

Şubat 15, 2009 16:12
 

Hatice AKGUL

Ekip arkadaşım eline sağlık çok güzel fotografda arkadaşlara jest olmuş :)

Şubat 15, 2009 21:46
 

Hakan UZUNER

Eline sağlık Rafet , beklenen bir makale :) ama devamını isteriz ona göre.

Şubat 16, 2009 00:02
 

Sait CINAR

tek bir solukta okudum.. vistadan şikayetçiyim..  :)

Şubat 16, 2009 00:25
 

Nazım AKIN

elinize saglik .. guzel bir paylasim ..  masaustunu goster simgesi ne saatin oradan tiklicaz.. server 2008 r2 de ayni sekilde bugun kurdugumda fark ettim

Şubat 16, 2009 03:08
 

Omer KARADENIZ

Teşekkürler Rafet Hocam

Şubat 16, 2009 09:36
 

Murat GUCLU

Rafet eline sağlık

Şubat 16, 2009 10:13
 

Bugra KESKIN

Eline sağlık Rafet hocam

Şubat 16, 2009 17:08
 

mehmet ali

Eline sağlık

Şubat 16, 2009 21:05
 

Ismail ÇELIKBAŞ

güzel bilgiler teşekkürler.

Şubat 16, 2009 22:43
 

Sinan KAHRAMAN

Rafet Hocam ellerin dert görmesin. Harika bir anlatım.

Şubat 18, 2009 10:02
 

Windows 7 ile Hayatimiza Girecek Yeni Ozellikler | Hakan Uzuner - COZUMPARK.COM

Şubat 18, 2009 23:44
 

oguzhanakmantar

Teşekkürler gerçekten güzel sanal olarak 128 mb ram ile gayet güzel çalışıyor.

Şubat 20, 2009 10:56
 

seda ünal

vista karşıtı bır ınsan olarak ve xp kullanmakta ısrar eden bır ınsan olarak windows 7 nın cıkmasını sabırsızla belıyorum.Verdiğiniz bilgiler için teşekkurler..

Şubat 22, 2009 14:30
 

Kurtuldu Erdem

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.

Şubat 27, 2009 10:14
 

Sinan Adahan

Anlatım diliniz ürünün satışında etkili olacak :)) bilgi için teşekkürler..

Mart 2, 2009 23:49
 

Beytullah ÖZKAN

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim

Mart 10, 2009 09:40
 

rodox

Teşekkürler emeginizi paylaştığınız için

Ağustos 13, 2009 03:17
 

Tuncay Güven

teşekkürler

Eylül 23, 2009 17:45
 

mesutbulduk

teşşekkürler elinize saglık çok güzel olmuş

Aralık 1, 2010 11:56
 

Batur

sizi neden kimse bilmiyor acaba bu kadar bilgi bu kadar güzel paylaşımlar neden nette zor rastlanıyor hayret diyeceksiniz  siz görmemişsiniz benim nette girmedigim delik yok demek varmış beyler biraz reklam yapın REKLAM'ın %99 kazanctır bukadar

bilgi var sizde siz kendi kendinize yorum yapıp TEŞEKKÜR ediyorsunuz bir birinize :D

ben biraz makaleleri okudum pes ve bundan sonra sıkkı bir takipciniz olacam haydin kolay gele

Not: bir birinize TEŞEKKÜR ederek boşuna harcanmayın:D

Mart 4, 2011 16:04
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Rafet S. AYATA

1982 Giresun /Ş.Karahisar doğumluyum. Kendimi bildim bileli bilgi sistemleri ile uğraş içerisindeyim. Özel bir şirkette Kurumsal Proje sorumlusu olarak görev yapmaktayım.

Hızlı aktarma

Etiketler