ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Windows 10

Windows 10 Hyper-V Kurulumu ve Sanal Makine Oluşturma

Microsoft sanallaştırmaya girdiği günden bu yana kullanıcı işletim sistemlerine bunu adapte konusunda sürekli yol aldı. Windows 7 ile birlikte Windows Xp sistemlerden geçiş sonrasında sıkıntı yaşayanlar için Xp mode yapısını kullanıma sundu. Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 ile birlikte bu yapı devam ettiriliyor.

Windows10 pro, Windows10 Enterprise ve Windows10 Education sürümlerinde Hyper-v desteği devam ediyor. Windows 8 işletim sisteminize Hyper-v Client rolünü kurduysanız geçiş sonrasında sisteminiz sorunsuzca devam etmekte biz ise makalemizde temiz kurulumu ele alacağız. Dilerseniz fazla uzatmadan başlayalım.

Öncelikle Denetim Masası, Programlar ve Özellikler ekranına girelim.

clip_image002

Açılan ekranımızda Windows Özelliklerini Aç veya Kapat linkine tıklayalım.

clip_image004

Ekranımızdan Hyper-v rolünü seçelim ve tamam butonuna tıklayalım.

clip_image006

Rolümüz yüklenmeye başladı.

clip_image008

Gerekli bileşenler yüklenmeye başladı. Bu işlem sonrasında sistemimizin yeniden başlaması gerekli bu nedenle Şimdi Yeniden Başlat butonumuza tıklayalım.

clip_image010

Rollerimiz yapılandırılıyor. Bu işlem sırasında bilgisayarınız iki kez yeniden başlayabilir. Rollerin yapılandırılması sırasında sisteme müdahale etmeyiniz.

clip_image012

Rolümüz eklendi arama butonuna tıklayıp Hyper-v yazarak veya programlar içerisinde Hyper-v Yönetim konsolunu bularak Hyper-v yönetim ekranını açabiliriz.

clip_image013

Rolümüz sorunsuzca kuruldu ve başladı.

clip_image015

Öncelikle Sanal Makinalarımızın Network iletişimi sağlaması için sanal bir Switch oluşturalım.  Bunun için yukarıdaki ekranda gösterilen Sanal Anahtar Yöneticisi… butonuna tıklayalım. Açılan Ekranımızda Dış seçimini yapalım. Dış seçimi ile ağımız dünyaya açılırken İç seçiminde sadece Hyper-v üzerindeki makinalarımız kendi arasında konuşurlar.

clip_image017

Sanal Switch için kullanılacak olan Ethernet kartımızı seçelim ve sanal Switch’mize isim verelim. Burada özelleştirme yapabilir ayrı bir ağ yapısı veya vlan mimarisi kurgulayabiliriz. Biz varsayılan ayarlarla ilerliyoruz.

clip_image019

Sanal Switch oluştuğuna göre bir sanal makine oluşturabiliriz. Bunun için Yeni butonuna tıklayarak Sanal Makine… butonuna tıklayalım.

clip_image020

Karşılama ekranında verilen bilgilere göz atarak bu adımı İleri ile geçelim.

clip_image022

Sanal Makinamıza bir isim verelim ve dosyalarının tutulacağı yeri belirleyelim veya varsayılan adreste kaydedilmesini sağlayarak İleri butonu ile sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image024

Windows Server 2012 R2 ile birlikte gelen 2 nesil makine seçimi Windows 10 ile karşımıza geliyor. 2. Neslin neler sağladığı option buton seçiminin olduğu ekranda belirtiliyor. Bu ekranı İleri ile geçelim.

clip_image025

Bu ekranımızda sanal makinamıza vereceğimiz ram miktarını seçelim. Bu fiziksel ram miktarını aşamaz. Windows Server 2008 R2 ile gelen Windows 8.1 kullanıcı işletim sisteminde devam eden Dinamik Bellek özelliğini seçelim. Bu bize sistemin gerekli olduğu kadar belleği toptan revize etmeden kullanılmasını sağlar. İleri ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image026

Bu ekranımızda sanal makinamızın ağa bağlanması için gerekli Switch bağlantısını seçelim. Bizim tek bir ağımız ve tek bir switch yapımız olduğu için Hyper-v Switch seçeneğini seçerek İleri butonuna tıklayalım.

clip_image027

Bu ekranımızda sanal makinamız için bir disk oluşturmalıyız. Diskin yolunu ve kapasitesini belirleye biliriz. Elimizde farklı bir sanal makinaya ait disk varsa bunu sağlayabilir veya şu anda disk ekleme adımını geçebiliriz. Bir sonraki ekrana geçiş için İleri butonuna tıklayalım.

clip_image028

İşletim sistemi yüklemek için sanal makinamıza bir ISO bağlayabiliriz veya sonra yüklemek için bu adımı geçebiliriz. İleri butonu ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image029

Oluşturulacak olan sanal makine özet bilgileri karşımıza geliyor. Son butonuna tıklayarak sanal makinamızın oluşturulmasını sağlayalım.

clip_image030

Sanal makinamız oluşturularak konsola eklendi.

clip_image032

Sanal makinamız açıldı.

clip_image034

Umarım yararlı olur. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

Tarih : 23 Ağustos 2015 Pazar 20:03 Yayınlayan: Rıza ŞAHAN

Yorumlar

 

Deniz ASLAN

Teşekkürler Rıza,

Ağustos 24, 2015 17:26
 

Önder NURAY

Elinize sağlık.

Ağustos 26, 2015 07:39
 

Tayfun KOÇ

Hocam elinize sağlık.

Ağustos 4, 2016 10:59
 

barisballi

Merhaba;

Kurulum dokümanı için teşekkürler.

Windows 10 işletim sistemimde dokümana uygun olarak hyper-v kurulumunu yaptım. Ancak bir sorunum var. Bilgisayarımda statik ip adresi kullanıyorum. Sanal pc kurulumunu tamamladığımda sanal için ethernet kartı yükleniyor, gerçek ethernetimde tanımlı olan ip adresini alıyor ve gerçek makinemden internete çıkamıyorum. Gerçek makineme kendi ip adresini tekrar tanımlayıp sanal ethernete farklı bir ip verdiğim zamanda bu iki işletim sistemi birbirini görmüyor ve dosya paylaşımı yapamıyorum. Yardımınızı rica ederim.

Ekim 18, 2016 17:36
 

Fevzi Arvas

Hocam Ellerinize Sağlık.

Ocak 11, 2017 19:54
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Rıza ŞAHAN

1984 yılında Yozgat'ta doğdum.4 yaşından bu yana İstanbul'da yaşıyorum.Bilgisayar ile ilk tanışmam kırsal yerde oturduğum için lise yıllarımda oldu.Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi bilgisayar bölümünden sonra Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar programcılığını sonrasında Anadolu Ünv işletme fakültesini bitirdim.3 yıl teknik serviste,1yıl outsource Citibankta çalıştım.11 yıldır ise şu an çalışmakta olduğum iş yerinde bilgi işlem departmanında çalışmaktayım.Koyu bir Beşiktaş taraftarıyım.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler