ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Virtualization

Vmware Converter ile varolan Fiziksel İşletim Sistemini Sanallaştırmak

 

Vmware ESX, hayatımıza girdi gireli tüm faydaları bizleri cezp etmekte. Sanallaştırma teknolojileri Türkiyede yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Firmalarda ki fiziksel serverlar üzerinde koşan işletim sistemlerini VMware ESX Server üzerine almak yani sanallaştırmak için, VMware firması, “ Vmware Converter ” adlı toolu çıkarmıştır. Bu bağlamda fiziksel sunucumuzu, disk tipi ve işletim sistemi gözetmeksizin convert edebilir yani sanallaştırabiliriz.

 

VMware Converter tool, ister çalıştığınız sistemi(online olarak), ister acronis, symantec vs. İle alınmış imajı veya başka bir yerde duran sanal işletim sistemini (ms virtual pc’lerde dahil) ya da uzaktaki bir bilgisayarı network üzerinden alıp ESX Server üzerine sanallaştırabiliyoruz.

 


Bende bunun nasıl yapılacağını adım adım anlatmaya çalıştım.

 

Belirtmem gereken önemli bir nokta var,

 

VMware Converter iki tiptir ve dolayısıyla lisanslaması farklıdır. Bunlar;

 

VMware Converter Enterprise: Bu, ek lisans gerektirir. VMware Workstation, VMware ESX Server üzerine fiziksel makine üzerinde koşan işletim sistemlerini convert edebiliriz.

 

VMware Converter Starter Edition: Ücretsizdir, ancak convert etmek istediğimiz işletim sistemini sadece VMware Workstation üzerine sanallaştırabiliriz, VMware ESX için Enterprise Edition satın alınmalıdır.

 

Benim senaryomda kullandığım, VMware Converter Enterprise Edition 3.0.1

 

clip_image002

 

VMware Converter giriş ekranı. Bütün ayarlar buradan yapılıyor. Girişte de bahsettiğim gibi;

 

Physical machines (Fiziksel Makineler)

 

Virtual appliances (Sanal cihazlar)

 

Virtual Machines (Sanal Makineler)

 

Third-party backup images ( 3. Parti yedekleme programları ile alınmış olan imajlar, VMware üzerine sanallaştırılabiliyor. )

 

Sol üstten “ Convert Machine “ e tıklıyoruz.

 

clip_image004

 

Yine yapılabilecekler geliyor. Next deyip devam ediyoruz.

 

clip_image006

 

 

Hedef göstermemizi istiyor. Ben şuan için üzerinde çalıştığım online olan makineyi sanallaştırıyorum ve onu anlatacağım. Next deyip devam ediyoruz. Üzerinde çalıştığınız makineyi değil de uzakta ki bir makineyi convert edebilirsiniz. Bu anlamda uzak bilgisayara vmware convert agent ı yüklenecektir.

 

clip_image008

 

Physical Computer seçip devam ediyoruz.

 

clip_image010

 

Fiziksel makinenin bize uzakta mı yoksa üzerinde çalıştığımız bu bilgisayar mı olduğunu soruyor. Bu bilgisayar olduğundan “This local machine” seçiyorum. Logon credentials ‘lar otomatik geliyor. Şayet A remote machine deseydin logon credentials bilgilerini girmemiz gerekecekti. Ve bu gireceğimiz kullanıcı admin haklarına sahip olmalıydı. Next deyip devam ediyoruz.

 

clip_image012

 

Kaynak data bilgilerini gösteriyor burada var olan disklerimi görüyorum. İstersem sadece c portition ımı alabilirim. Renk bilgilerinden de anlaşıldığı gibi “ C “  portition ım hem system hemde aktif. Eğer yine istersem diskimde sadece belirttiğim alan kadar (GB ya da MB cinsinden) alabilirim. Örneğin, C diskim gözüktüğü gibi toplam 34.18 GB, ama kullanılan 5,61. Ben bunu 5.61 den yukarı istediğim boyuta getirip öyle ESX üzerine alabilirim. VMware ESX üzerine aktarılırken şayet varsa hibernation dosyasını görme diyebiliyorum. Ayrıca, eğer formatlanmamış taze bir bölüm varsa bilgisayarınızda (resimde ki d portition ı gibi) bunların bölme işlemlerini “ Create a separate disk for each volume” kısmından yapabiliriz. Yani her her volume için bölümlenmiş diskler oluşturabilirim. Ben onu hiç hesaba katmadan devam ediyorum.

 

clip_image014

 

Destination kısmını belirteceğiz. Next deyip devam ediyoruz.

 

clip_image016

 

Hedef tipi seçmemizi istiyor. Eğer VMware ESX üzerine alacaksak sistemi bu tipte yani “ Vmware Infrastructure Virtual Machine” da kalıyor. Eğer bir VMware Workstation a alacaksak onu da seçebiliriz. Biz Vmware Infrastracture üzerinden ESX’e alacağımızdan bu şekilde devam edelim.

 

clip_image018

 

ESX Server’a sistemi direkt olraak taşıması için ESX server a bağlanmamız gerekiyor Logon Credential bilgilerini giriyorum.  Blade1 ESX host un üzerine alacağım işletim sistemin. Buraya Virtual Center’ın logon bilgilerinide girebilirim. Devam ediyoruz girdikten sonra.

 

clip_image020

 

Sanallaştıracağımız makinenin ismini girmemizi istiyor. Yazıp devam ediyoruz

 

clip_image022

 

Host’umuzu seçip devam ediyoruz.

 

clip_image024

 

Sanal makinemizi Datastore içinde ki hangi storage’e almak istediğimizi soruyor. Sizin için hangisi uygunsa onu seçip devam ediyoruz. Eğer Virtual Center seçmiş olsaydık ve uygun bir storage tanıtmışsak sotrage disklerinide( Lun ) burada görebilirdik. Şuan gördüğümüz ESX hostunun kendi diskleri.

 

clip_image026

 

ESX üzerinde ki seçtiğimiz Host’ta bu sunucu için en fazla kaç tane ethernet kartı olmasını ve hangi networke bağlı olduğunu görüp seçebiliyoruz. Sunucu açıldığında network bağlansın/bağlanmasın diyebiliyoruz.

 

clip_image028

 

VMware Tools’un yüklenmesini soruyor evet aktarırken onuda yükle diyorum ben.

 

“ Customize the identity of the virtual machine” bu checkbox’ı doldurursak, makinenin host kimliğini, kısacası tüm network ayrıntılarını devam ederken değiştirebiliriz. Sanallaştırdığım makinenin sağlıklı aktarılması ve çalışması için sistem geri yükleme noktalarının silinmesi gerektiğini öneriyor Vmware Converter Tool. Bende önerisine uyup devam ediyorum.

 

clip_image030

 

Fiziksel OS’i sanallaştırmak için hazır olduğunu söylüyor ve özeti geçiyor. Sanallaştırma işlemi bittikten sonra makine otomatik açılsın istiyoranız “ Power on the new virtual machine after creation “ checkbox’ı doldurun. Log Info butonuna bastığımızda ise bize log dosyalarının nerede tutulduğunu gösterecek.  Dönüştürme işleminde herhangi bir hata olursa yahut ayrıntılara göz atmak istersen burada ki logları inceleyebileceğiz. Finish diyoruz.

 

clip_image032

 

Dönüştürme işlemi başladı. Task Progress kısmında da loglar gözükmekte. Makinenin donanımına ve HDD doluluk oranına bağlı olarak bu işlem belli bir süre içinde bitecektir.

 

clip_image034

 

Ve varolan fiziksel işletim sisteminin sanallaştırması başarılı bir şekilde tamamlandı. C:\Windows\Temp\vmware-temp\vmware yoluna giderek Loglara ulaşıp ayrıntılara göz atabiliriz. Artık burayı kapatıyoruz ve Virtual Center’a bağlı olduğumuz VMware Infrastructre Client’ımızı açıyoruz.

 

clip_image036

 

Gördüğümüz gibi Blade1 hostumuzun üzerine makinenin geldiğini görüyoruz. Summary altında OS, CPU Memory bilgileri gözükmekte. Şurayı da atlamadan edemeyeceğim. İşlemci, ram ve kullandığı ram miktarı fiziksel makinede nasılsa aynen bu şekilde ayrılmış vaziyette buraya geliyor. Bunları değiştirebiliyoruz. Hemen makineyi açıp bir problem olup olmadığını kontrol ediyoruz.

 

clip_image038

 

Fiziksel işletim sisteminin Vmware ESX Server’da ki bir host üzerine Convert / dönüştürme işlemimizin başarıyla sonuçlandığını görmekteyiz.

 

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Buğra bu kadar beklememiz gerekmesin bir sonraki makalen için...emeğine sağlık.

Ekim 3, 2009 22:49
 

Orhan Aslan

Çok ilginç bir makaleydi teşekkürler.

Ancak 3 sorum var,

1-Bu işlemin ardından fiziksel sunucu üzerinde bir değişiklik oluyor mu? (Kullanım dışı mı kalıyor?)

2-Makine adı ile hizmet alan servisler için Ip düzenlemesi yapmalı mıyız?

3-Dönüştürme işleminin hataya düşmesi durumunda fiziksel serverda bir sorun oluyor mu? Riski varmı?

Ekim 3, 2009 23:13
 

Hakan UZUNER

Orhan bey lütfen sorularınızı forum ortamından sorunuz.

Ekim 4, 2009 00:23
 

Ugur DEMIR

Buğra Hocam Teşekkürler.

Ekim 4, 2009 12:48
 

Aykut Sinan ES

Emeğine Saglık Bugra Hocam.

Ekim 4, 2009 14:40
 

ugur_2719

sağolun hocam çok güzel bir makale olmuş..

Ekim 4, 2009 16:55
 

Taner Gökmen

Teşekkürler.

Ekim 16, 2009 11:43
 

Erkin TÜRKGELDİ

Çok net harika bi çalışma ellerinize sağlık hocam...

Ekim 20, 2009 23:50
 

Berkant MUTLU

Ellerine sağlık Buğra hocam...

Kasım 1, 2009 11:20
 

bellcom

güzel bir makale teşekkurler. eline saglık.

Ocak 18, 2010 22:06
 

Zeynep Bozkaya

eline sağlık hocam

Mart 5, 2010 15:54
 

Muhammed Tekin

Teşekkürler

Mart 27, 2010 00:05
 

Dogan KIRDEMİR

eline sağlık

Şubat 6, 2011 16:47
 

mustafasari

Güzel bir makale. Tşkler...

Kasım 21, 2011 09:58
 

Yasin Celiloglu

Elinize saglik guzel bir calisma

Şubat 6, 2013 16:57
 

Mustafa KURU

Yeni uğraşanlar için yani benim için kusursuz bir anlatım olmuş ellerine sağlık teşekkürler.

Şubat 20, 2013 10:58
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Bugra KESKIN

Doğu karadenizin küçük ve şirin bir ili olan Bayburt doğumluyum. Bilgisayarla merhabam, 1996 yılında başladıı. An itibariyle Sistem ve Mesajlaşma Uzmanı olarak devam etmekte. Bu pozisyona gelene kadar; teknik departman personeli, teknik departman sorumlusu, sistem destek personeli gibi birçok proje/destek hizmetleri yürüttüm. Outsource olduğum dönemlerde birçok firma ile çalışma fırsatı buldum. Şu anda İstanbul'da, özel bir bilişim firmasında, System Engineer / Messaging Specialist olarak çalışmaktayım. MCP,MCSA,MCSE +S +M sertifikalarına sahibim, koyu bir GALATASARAY müşterisiyim.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler