ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

SQL Server

Adım Adım SQL Azure Bölüm 4

Bir önceki makalemde Database Manager ile platform bağımsız olarak Azure veritabanlarının nasıl yönetileceğini konusuna giriş yapıp tablolar ile nasıl çalışabileceğimizi görmüştük. Bugün bu konuya devam edip Database Manager’da view ve SP’ler ile nasıl çalışabileceğimizi görüyor olacağız.

 

Database Manager’da View’ler ile Çalışmak

 

View örneklerimde bir önceki makalemde oluşturduğum dbo.tbl_contacts tablosunu kullanacağım. Bu yüzden bir önceki makalemi okumadıysanız eğer okumanızı tavsiye ederim.

 

İlk olarak Database Manager ile veritabanına bağlantı kuralım. Bu konu ile ilgili detaylara gene bir önceki makalemden erişebilirsiniz.

 

Yeni bir view create etmek için sol üst tarafta bulunan butonlardan New View butonuna basalım.

 

 

image001

 

Açılan ekranda view’a myView adını verip sorgu kısmında da dbo.tbl_contacts tablosuna select çekiyorum. Save butonuna basarak view’i kaydediyorum.

 

 

image002

 

Save işlemi tamamlandığında soldaki navigasyon kısmında bu view’i görebilmekteyim.

 

 

image003

 

View’ın datasına bakmak yani select çekmek için üst tarafta bulunan Data butonunu kullanabilirim.

 

 

image004

 

Şimdi New Query ekranında bu view’e select çekelim.

 

 

image005

 

Database Manager’da view’ler ile çalışma bu şekilde. Şimdi SP’ler ile nasıl çalıştığımıza bakalım.

 

Database Manager’da SP’ler ile Çalışmak

 

SP örneklerimde bir önceki bölümde create ettiğim myView isimli view’i kullanacağım.

 

Yeni bir SP create etmek için sol üst tarafta bulunan butonlardan New Stored Procedure butonuna basalım.

 

 

image006

 

Açılan ekranda ilk olarak SP’miz için bir isim belirleyelim. Ben isim olarak mySP ismini kullanacağım.

 

Şimdi parametreler kısmına bakalım. Yazacağım SP’de myView’e select çekerek contact name ve contact surname bilgilerini getireceğim. Ve şu şekilde bir parametre kullanmak istiyorum. Contact name’de benim belirleyeceğim string geçen kayıtlar getirilsin.

 

Yeni bir parametre tanımlamak için +Parameter butonuna basıyorum ve parametre bilgilerini dolduruyorum.

 

Daha sonra select sorgumda bu parametreyi where clause’da kullanıyorum.

 

Sonuç itibarıyla SP tanımlama ekranım şu şekilde oluyor. Save butonuna basarak SP’yi kaydediyorum.

 

 

image007

 

Bu arada gene bu ekranda New Parameter butonunu da yeni bir parametre tanımlama için kullanabilirim. Ayrıca Delete Parameter butonu ile bir parametreyi silebilirim.

 

Şimdi oluşturduğumuz bu SP’yi çalıştıralım. Bunun içi Run butonuna bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

 

 

image008

 

In Value sütunlarına parametreler için değer girip Execute butonuna basıyorum.

 

Ben örneğimde parametre olarak “Tur” girdim. Yani isminde “Tur” geçen contact’ları listelemek istiyorum. Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

 

 

image009

 

Şimdi aynı SP’yi exec komutu ile çalıştıralım. Bunun için yeni bir query ekranı açıp exec dbo.mySP ‘Tur’ şeklinde query yazıp execute butonuna basalım.

 

 

image010

 

 

Bu makalemde Database Manager ile View ve SP’ler ile nasıl çalışabileceğimizi gördük. Bir sonraki Adım Adım SQL Azure makalemde görüşmek üzere.

 

 

Tarih : 14 Ağustos 2011 Pazar 14:48 Yayınlayan: Turgay Sahtiyan

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Efsane devam ediyor :)

Ağustos 14, 2011 14:54
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Turgay Sahtiyan

1979 yılında İstanbul'da doğan Turgay Sahtiyan 1996 yılında YTÜ Bilgisayar Mühendisliğine girmiş, 2002 yılında mezun olmuştur.Eğitimine 2010 yılında başladığı İTÜ Executive MBA programı ile devam etmiş ve ertesi yıl ilgili programdan mezun olarak yüksek lisans derecesi almıştır. Okul yıllarında çalışma hayatına atılmış o tarihten bu yana bir çok yazılım ve veritabanı projesinde görev almıştır. Halen Eurobank Tekfen veri yönetimi biriminde yönetici olarak çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle SQL Server konusunda derin çalışmalar yapmış olan Turgay Sahtiyan, bilgi birikimi ve deneyimlerini daha geniş kitleler ile paylaşmak amacıyla, sayısız makale, whitepaper, seminer ve konferans sunmuştur. SQL Server üzerine yapmış olduğu bu çalışmalardan dolayı, 2011 yılında Microsoft tarafından SQL Server dalında dünyada ve Türkiye’de sayılı kişiye verilen MVP (Most Valuable Professional) ödülüne layık görülmüştür. Turgay Sahtiyan, küresel çapta faaliyet gösteren en büyük SQL Server topluluğu SQLPass’ın (Professional Association for SQL Server) Türkiye şubesi olarak kurulun SQL Server Öncüleri (www.sqlserveronculeri.com) topluluğunun kurucu liderlerinden birisidir. Aynı zamanda SQLPass Türkiye Chapter’ının 3 liderinden birisidir. www.turgaysahtiyan.com www.sqlserveronculeri.com

Hızlı aktarma

Etiketler