ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Microsoft Ürün Ailesi

Microsoft Application Compatibility Toolkit Kurulumu ve Yapılandırması

Son zamanlardaki virüs, trojan gibi zararlı yazılımların artmasıyla Microsoft bu tehlikeli yazılımların bizden habersiz çalışmasını engellemek amacıyla UAC(User Account Control)  yani kullanıcı hesap denetimini geliştirdi. Bu uygulamanın amacı eğer siz bir program kurmak istiyorsanız ya da kayıt defterinde değişiklik yapacak bir uygulamanız var ise bu uygulama çalışmadan önce sizin karşınıza bir onay kutusu çıkar, ya da eğer programı çalıştırma yetkiniz yok ise Administrator yetkisine sahip bir kullanıcı adı ve şifresi girmenizi gerektiren bir pencere çıktığını görmüşsünüzdür.

clip_image002

Bende bu noktadan yola çıkarak tek bir programın Kullanıcı Hesap Denetimine takılmadan, başka bir değişle herhangi bir kullanıcı adı ve şifresi sormadan User yetkisine sahip olan bir kullanıcının nasıl bu programı çalıştırabileceğinden bahsetmek istiyorum. Bu konuda yine Microsoft’a ait bir çözüm bulunmakta Microsoft Application Compatibility Toolkit uygulaması ile program bazlı kurallar hazırlayıp, uygulayabiliyorsunuz. Programıburadan indirebilirsiniz.

Aslında bunu yapmanın diğer yolları da var, eğer bu işte uzamansanız registry değişiklikleri, group policy üzerindeki değişiklikleri ile yapabilirsiniz diğer bir yolu ise denetim masası/kullanıcı hesaplarına girdiğinizde hesap denetimini kapatabilirsiniz fakat bu son işlem için; kullanıcıya eğer user yetkisi verilmişse işe yaramayacaktır.

Microsoft Application Compatibility Toolkit  basit ve de bir o kadar gereksinimi az olan bir araçtır. Programın Çalışması için gerekli olan .Net Framework 3.5 yüklü olması gerekmekte.

Kurulum basit olduğu için kurulumun nasıl olduğuna değinmeyeceğim. Dosyayı indirerek ileri, ileri şeklinde herhangi bir ayar yapmadan kurulum yapıyoruz.

Başlat/Tüm Programlar/Microsoft Application Compatibility Toolkit dizinine geldiğinizde  Compability Administrator uygulamasının programınızın çalıştığı bit i seçerek uygulamayı açıyoruz.


clip_image004

 

Ben burada Türkiye’de küçük ve orta ölçekli birçok firma tarafından da kullanılan ERP programı ile bu işlemi yapıyor olacağım.

Programı açtığınızda üst kısımda Fix yazan bir buton görünüyor bu butona basarak uygulamamızı tanımlamaya başlayalım.

clip_image006

Uygulamanızın adını ve Program file location bölümünden de hangi program Kullanıcı kontrolüne yakalanmamasını istiyorsanız o exe yi seçiyoruz.

clip_image008

Gelen ekrandan vista uyumluluğunda çalış, admin gibi çalıştır vs. gibi birçok ayar yapılabilmekte fakat biz burada RunAsInvoker seçeneğini seçerek Test Run diyoruz.

clip_image010

Gelen ekrana OK diyerek programı bir kere çalıştırıyoruz.

clip_image012

Bu adımda programın ara yüzüne giriş yapabilirsiniz.

clip_image014

Uyumlulukla ilgili ayarların yapılması için Next diyoruz

clip_image016

Yapılan ayarların etkin olabilmesi için gerekli registry kayıtlarının oluşması gerekmekte bu yüzden Auto-Generate  butonuna basarak kayıtların oluşmasını sağlıyoruz ve Finish ile bitiriyoruz.

clip_image018Application sekmesinde programın eklendiğini görebilirsiniz. Eğer eklemek istediğiniz başka programlar da var ise onları da yine Fix tuşuna basarak aynı şekilde ekleyebilirsiniz. 

 clip_image018

 

Tüm işlemler bittiğinde Save butonuna basarak Database i kaydediyoruz.

clip_image020Database için herhangi bir isim yazabilirsiniz

 


clip_image022

 

İşlemin yüklenebilmesi için Install butonuna basarak yapılan değişikliklerin yüklenmesini sağlıyoruz.

clip_image024

Successfully yazısını gördüğünüzde işlem tamam olacaktır. Bu adımdan sonra eğer daha sonra yeniden bir program eklemek istediğinizde aynı databse i Open diyerek databesi i açıp, yeniden yukarıdaki adımları uygulamamız gerekiyor, bu yüzden bu databse dosyasının silinmemesine dikkat etmenizi öneriyorum.

Faydalı olması dileğimle.

 

Tarih : 13 Nisan 2014 Pazar 23:13 Yayınlayan: Davut EREN

Yorumlar

 

Rıza ŞAHAN

Elinize sağlık Davut hocam.

Nisan 14, 2014 10:08
 

Asil Mutlu

Eline Sağlık Davut Hocam...

Nisan 14, 2014 12:55
 

Recep YÜKSEL

Davut hocam ellerine sağlık. Çok Teşekkürler.

Nisan 14, 2014 13:50
 

Mehmet PARLAKYİĞİT

Ellerine sağlık Davut gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmışsın.

Nisan 23, 2014 08:54
 

Admin gerektiren uygulamay?? User ile ??al????t??rmak | Serbest

Şubat 22, 2017 11:20
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Davut EREN

http://www.davudows.com/hakkimda/

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler