ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

HP - HPE

HP Moonshot - Software Defined Server

HP, kurumların IT sistemlerini var olan iş yükü ihtiyacına göre optimize etmelerini sağlayan ilk software defined sunucuları geliştirerek sunucu dünyasının bakış açısını değiştiriyor. Software Defined denilmesinin nedeni, çalıştırılmak istenilen uygulamaya göre işlemcinin takılacağı, uygulamaya uygun donanım bileşenlerinin olacağı sunucu olmasıdır.

 

Bu makalemde size genel olarak Moonshot projesini ve donanımın genel özelliklerini anlatmaya çalışacağım.

 

 

image002

 

 

Moonshot Projesi, sunucu sistemlerini basitleştirerek enerji tüketimini ve maliyetleri önemli ölçüde azaltmak için tasarlandı. İnternet, bulut bilişim ve büyük ölçekli veri merkezi çözümlerinde enerji tüketimini azaltan Moonshot Projesi düşük enerji tüketimli “sunucu kartuşlarını” tek bir kutuda birleştirerek donanım kaynaklarını binlerce sunucu arasında paylaştırıyor ve kurumsal iş yükünü optimize ediyor.

 

Hp, enerji tasarrufu sağlayarak maliyetleri düşüren Moonshot Projesi’nin ilk aşamasında “Centerton” kod adlı Intel® Atom® işlemciler kullandı. Intel Atom işlemcilerin kullanıldığı Gemini kod adlı sunucu kartuşlarını seçti. “Centertonişlemciler 2 çekirdek, 2 Ghz, 64 bit desteği, donanım sanallaştırma (VTx), hata düzetme kodlu (ECC) bellek, düşük güç tüketimi-max 8.5 watt, yüksek performans ve kapsamlı bir yazılım ekosistemi sağlıyor. Yeni gelecek Generasyonda 4 çekirdek 2.6 Ghz işlemcileri göreceğiz. Kullanılan işlemcinin teknik detaylarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

 

http://ark.intel.com/tr/products/71267/Intel-Atom-Processor-S1260-1MB-Cache-2_00-GHz

 

 

image004

 

 

Diğer serilerde farklı üreticilerle birlikte farklı işlemcileri göreceğiz. HP Moonshot projesinde AMD, AppliedMicro, Calxeda, Intel ve Texas Instruments Incorporated işlemcilerinden oluşan gelişmiş bir ekosistem kullanılıyor.

 

 

image006

 

 

Standart sunucularda network, depolama, elektrik kabloları, soğutma fanları ve yönetim birimleri gibi özel parçalar bulunuyor. Gemini kutuları ise Blade mimarisine benzer bir şekilde tüm bu bileşenleri ortak kullanarak Standart bir rack kabinette 1800 sunucuya ve 20 switch e kadar ulaşabilmeyi mümkün kılıyor. Böylece şirketler, küçük bir alanda, çok daha büyük bir bilgisayar gücü barındırabiliyor. Aynı zamanda karmaşıklığı azaltıyor, enerji kullanımı ve maliyetlerini de aşağıya çekiyor. Yeni tasarlanan Gemini sunucu sistemi web hizmetleri, çevrimdışı analiz ve barındırmada kurumlar için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

 

İlk serideki Cartridge standart özelliklerini HP nin sitesinden görebiliyoruz.

 

http://www8.hp.com/us/en/products/proliant-servers/product-detail.html?oid=5375897#!tab=specs

 

Bu makalemde sizlere Moonshot projesini ve genel özelliklerini aktarmaya çalıştım. Bundan sonraki seri de teknik bir adam olarak donanım bileşenlerini, nasıl bağlantı sağlayabileceğimizi ve nasıl yönetebileceğimizi aktarmaya çalışacağım.

 

Tarih : 17 Kasım 2013 Pazar 22:55 Yayınlayan: Turker ATA

Yorumlar

 

Turgut TAŞPINAR

Gelecek için oldukça güzel bir adım gibi görünüyor..

Kasım 17, 2013 23:50
 

Rıza ŞAHAN

Elinize sağlık hocam.  

Kasım 18, 2013 08:00
 

Murat KILIÇ

türker hocam güzel bir makale olmuş,elinize sağlık

Kasım 18, 2013 08:49
 

Mustafa KAYA

Teşekkürler,

Kasım 18, 2013 09:46
 

refik yorgancı

tesekkurler.

Kasım 18, 2013 13:18
 

Bilgehan POYRAZ

Elinize sağlık...

Kasım 18, 2013 16:24
 

Can Bolat

Elinize sağlık.

Kasım 18, 2013 22:19
 

Zafer Ciklacekic

Ustad eline sağlık makale kısa ve net ancak bu ürünün kullanım amacını göremedim. Yani kim ne sebeple 2Ghz 2 cekirdekli 45 tane sunucuyu aynı kutunun içine koyup uzerine nasıl bir servis kurup ne çalıştırır? Yani bir vsphere altyapısından soz edeceksek bu kadar CPU lisansı ile koca bir bankanın tüm altyapısı çalıştırılabilir ancak bu cihaz üzerinde en fazla birebir application çalışır gibi düşünüyorum? Küçük uygulamaları bir kutunun içinde toplayalım ise amaç bir Giant Server üzerine 45 değil 145 tane sanal makine kurup daha fazla verimlilik de sağlanır diye düşünüyorum. HPC gibi bir yapı için yapıldı ise network baglantısı 2 tane az olmamış mı sizce? Yorumlarınız nedir?

Kasım 19, 2013 09:20
 

Turker ATA

üstad selam,

bu soruyu post olarak atabilirsen orada tartışmaya açıp anlatabilirim. yorum kısmında tartışmak yanlış olacak. postu atıp linki buraya ekleyelim katılmak isteyen gelir

tüm sorularını yanıtlayacağım. teşekkürler

Kasım 20, 2013 13:15
 

Ugur DEMIR

Eline sağlık hocam

Kasım 21, 2013 09:18
 

Omer Ucler

Eline Sağlık Türker Hocam

Ocak 25, 2014 23:40
 

Murat ÇETİNER

Teşekkür ederiz sağolun

Temmuz 19, 2016 11:24
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Turker ATA

1980 Manisa / Akhisar doğumluyum. Istanbul'a lisans egitimim icin geldim İU Cevre Muhendisi mezunuyum.universite yıllarımda teknik servis, ve urun sorumlusu gibi gorevlerde bulundum.2005-2008 yıllari arasinda Sistem&Network Muhendisligi eğitimi verdim. 2008 yili ilk aylarindan beri özel bir kurumda HP Server&Storage ürünleri danismanliğı yapiyorum. Sahip oldugum sertifikalar MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS, MCITP, CCNA, Comptia A+, MCT, HP ASP, APP, APC, APS Blade, APS Proliant ML/DL, AIS Blade, AIS Proliant ML/DL, ASE Blade, ASE Proliant ML/DL, HPCI, MASE Proliant, MASE Storageworks 2011

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler