ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Citrix

Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 23 XenDesktop Studio Sanal Bilgisayar Ekleme ve Kullanıcı Atama İşlemi

Citrix FlexCast Teknolojisi makale serimizin bu bölümünde Provisioning sunucumuz ile birleştirme işlemlerini yerine getireceğiz.

 

 

image001

 

 

İlk olarak yapacak olduğumuz işlem, kurulumunu gerçekleştirmiş olduğumuz Xendesktop sunucumuza Provision sunucumuz üzerinde hazırlamış olduğumuz collectionu tanımlama işlemini yerine getireceğiz.

 

Citrix Desktop Studio yönetim konsolumuz üzerinde Desktop stuido ana penceresinde Machine Creation sihirbazını başlatıyoruz.

 

 

image002

 

 

Machine Type bölümünde Stream özelliğini seçiyoruz. Stream özelliği, Provision Sunucumuz üzerinde oluşturmuş olduğumuz target devicelerin yayınlanmasıdır.

 

Provisioning services address bölümüne Provisioning sunucumuzun IP adresini tanımlıyoruz.

 

Device collection domain bölümünde Provisioning sunucumuzun barınmış olduğu active directory ‘i seçiyoruz.

 

Target device type olarak Virtual seçimini yapıyoruz. Provisioning sunucumuz üzerinde bulunan target devicelerimiz hyperV ortamında barındığı için bu seçimi yapıyoruz. Provisioning sunucumuz üzerinde bulunan target deviceler fiziksel bir sunucuya bağlı olsaydı Physical seçimini yapmamız gerekecekti.

 

 

image003

 

 

Target devicelerimizin barınmış olduğu Site ve Collection seçimini yapıyoruz. Bu bilgiler, Create Catalog sihirbazı tarafından anlık olarak Provisioning sunucusu tarafından yansıtılmaktadır.

 

 

image004

 

 

Oluşturacak olduğumuz catalog’ un yöneticisi ve bu catalog içinde bulunan VM’ lerin hangi departmana hangi kullanıcılara ait olduğunu gösteren tanımlamaları belirtiyoruz.

 

 

image005

 

 

Desktop studio üzerinden görülecek olan Catalog ismini belirtiyoruz. Benim önerim yönetimi kolaylaştırmak ve anlaşılabilirliği arttırmak için Provisioning sunucumuz üzerinde oluşturmuş olduğumuz Collection bilgisinin yazılmasıdır.

 

 

image006

 

 

Machine creatin işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı ve Desktop Studio bölümünde check işareti ve complete ibaresini görebilmekteyiz.

 

 

image007

 

 

Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 22 Provisioning Services Create Target Device makalesinde oluşturmuş olduğumuz target deviceları Provisioning sunucumuz üzerinde görebilmekteyiz. İlgili makalede sadece bir tane oluşturmuştuk ve bu işlemi diğer target deviceler içinde yerine getirdim.

 

 

image008

 

 

Target devicelerin kullanmış olduğu vDiski ve target device bilgilerini görebilmekteyiz. Target devicelerimiz XenDesktop ile birleştirilmek üzere hazır durumda.

 

 

image009

 

 

Desktop Studioda hazırlamış olduğumuz Cataloğa ulaşıyoruz. Machines sekmesi altında Collection 1 görüyoruz. Bu collection altında bağlanılmış bir target device bulunmamaktadır. Diğer oluşturmuş olduğumuz Target device bağlamak için Add machines diyoruz.

 

 

image010

 

 

Add machines sihibazında Collection bilgisini güncelleştiriyoruz ve eklediğimiz VM’ leri tekrardan algılatıyoruz.

 

 

image011

 

 

Finish butonuyla collection güncelleştirilmesi tamamlandı.

 

 

image012

 

 

Collection 1 içinde Free satırında 4 adet VM’ in olduğunu görebilmekteyiz. Bu 4 tane VM’ i kullanacak olan kullanıcılarımızı belirleyeceğiz.

 

 

image013

 

 

VM’ lere kullanıcı atanması için User assignment bölümünde Configure bölümüne tıklıyoruz ve Create Desktop Group sihirbazını başlatıyoruz.

 

 

image014

 

 

Colelction altında 4 adet VM’imiz bulunmaktadır ve bu VM’ lerin hepsini ekliyorum.

 

 

image015

 

 

Oluşturmuş olduğumuz VM’ lere hangi kullanıcıların erişebileceğini belirtiyoruz. Desktop per user bölümünde, her bir kullanıcı için atanacak olan VM sayısını belirtiyoruz. Burada belirtmiş olduğum 2 sayısı sayesinde bir kullanıcı eş zamanda kullanabileceği iki tane VM hazır olacaktır.

 

 

image016

 

 

Create Desktop Group’ un yöneticisini belirliyoruz. Bu yöneticimiz Desktopları ve Desktop Group’ ları yönetebilecektir.

 

 

image017

 

 

Desktop Grobumuzun Desktop Studio üzerinde görülecek olan ismini belirtiyoruz ve Finish diyoruz.

 

 

image018

 

 

Citrix Desktop Studio yapılandırmasını tamamladık. Hazırlanan VM’ lerin ve Desktop studionun Web Interface Sunucusu üzerinden yayınlanmasıyla makale serimizi tamamlayacağız.

Yorumlar

 

Rıza ŞAHAN

Elinize sağlık hocam.

Ağustos 19, 2012 21:31
 

Evren Banger

Eline sağlık Fatih...

Ağustos 21, 2012 01:59
 

Can Bolat

Elinize sağlık.

Ağustos 22, 2012 16:56
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Fatih KARAALIOGLU

1984 İstanbul doğumluyum. 1998 Yılından beri bilişim sektöründe bulunup, bu zaman zarfı içinde çeşitli rollerde görev aldım. Şu anda Probil Bilgi İşlem Destek ve Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. içinde Kurumsal Entegrasyon Uzmanı ve Danışman olarak görev almaktayım. Çalışma hayatım içinde çok çeşitli firma yapılarını inceleme şansım oldu ve beraberinde yeni projeleri, yeni deneyimleri getirdi. Üretmiş olduğum çözümler ağırlıklı olarak Microsoft Sunucu Sistemleri ve Sunucu Sistemleri Yönetim Araçları’ dır. Temmuz 2010 tarihinde Microsoft Yönetim Araçları içinde bulunan Microsoft System Center Data Protection Manager yazılımı için MVP ünvanını kazandım. Bu ünvanı elde etmek benim için pek kolay olmadı. Aslında bu yol, biraz olsun benim kişiliğimi ve rakip tanımaz hırsımın bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Bu ünvanı aldıktan sonra Blogumda Paylaşmış olduğum Eğer Büyüye Bilirsem bir gün, Abaküs ile IP hesaplaması yapan ilk MVP olacağıma inanıyorum isimli duygu ve düşüncelerimi okuyabilir ve beni biraz daha iyi tanıyabilirsiniz.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler