ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

Citrix

Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 20 Master VM Hazırlanması Virtual Desktop Agent Kurulumu

Citrix FlexCast Teknolojisi makale serimizin bu bölümünde VDI ortamımız içinde hizmet edecek olan sanal makineler için, hazırlamış olduğumuz bir referans sanal bilgisayarın Provisioning sunucusu üzerine dönüşümünü inceleyeceğiz. Bu oluşturmuş olduğumuz sanal makine VDI ortamımız içinde bulunan bütün sanal makinelerin kullanacakları işletim sistemidir.

 

Sanal makine dönüşümü iki bölüm şeklinde ele alacağız. İlk bölüm altında sanal referans sanal bilgisayarımızın genel kontrolü ve Virtual Desktop Agent yazılımının kurulumudur.

 

Referans sanal bilgisayarımızı hazırlamak için temel bir kaç önerimiz bulunmaktadır. Bu önerilerimiz aşağıda sıralanmıştır.

 

· Referans sanal bilgisayarın temiz bir kurulum yapılmış olması gerekmektedir. Daha önceden kullanılan bir sanal bilgisayar olmamasına dikkat edin.

 

· VDI ortamımız içinde bulunan sanal bilgisayarlar barınmış oldukları sunucu sanallaştırma teknolojisinin üzerinde hazırlanmalıdır. Yani HyperV sunucuları üzerinde çalışacak olan VDI VM’ lerimiz HyperV ortamı içinde çalışan bir VM referans alınmalıdır.

 

· İşletim sisteminin en son güncelleştirmeleri, servis paketleri, Antivirus yazılımı ve HyperV ntegration services yazılımı yüklü olmalıdır.

 

· VDI ortamını kullanacak olan kullanıcılarımızın temel kullanmış olduğu yazılımlar Adobe Acrobat Reader, Java, şirket için olmazsa olmaz yazılımlar yüklü olmalıdır. Bu önerimize örnek vermemiz gerekirse şirketimiz içinde bulunan bütün kullanıcılar Office Programının Word yazılımını kullanıyorlar. Önerim Word programının referans bilgisayar üzerine kurulmasıdır. Çünkü Provisioning sunucusu tarafından stream edilen vDisk’ imiz XenApp ‘ tan daha performanslı çalışmaktadır.

Fakat muhasebe departmanı Exel uygulamasını, Pazarlama departmanı Power point uygulamasını kullanıyor. Bu durumda yapılacak olan işlem XenApp sunucusu tarafından Exel’ in muhasebe kullanıcılarına yayınlanması, Power point’in pazarlama departmanına yayınlanmasıdır.

 

· Makale serimizin Citrix FlexCast Teknolojisi Bölüm 8 Citrix Receiver Kurulumu bölümünde ele aldığımız Citrix Receiver Kurulumu ve Web Interface yapılandırılması gerçekleştirilmelidir.

 

 

image001

 

 

· Referans sanal bilgisayarımız Domain ortamına üye yapılmalı ve citrix yöneticisiyle oturum açılmalıdır. Referans bilgisayarımız üzerinde daha önce oturum açmış olan kullanıcı dökümanları, local hesapları silinmelidir. Sanal bilgisayar üzerinde oturum açmış olan local ve domain kullanıcılarının Register bilgileri temizlenmelidir.

 

Computer\HKEY_Local_Machine\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\ProfileList altında görülün kullanıcılar.

 

· Citrix ortamı içinde bulunan sunucuların (Citrix Web interface, XenDesktop, XenApp, Provisioning) sunucuların ip adreslerinin Host dosyası üzerine manuel yazılmasını önermekteyim. Sistem sürekli olarak bu sunucularla iletişim kuracağı için DNS tabanlı bir hata yüzüne sistemin etkilenmesi hoş olmayacaktır ve elbetteki öneridir.

 

 

image002

 

 

Yukarıda ki önerilen adımları yerine getirdikten sonra referans sanal bilgisayarımıza XenDesktop Kurulum CD’ sini takıyoruz ve Install Virtual Desktop Agent yazılımını kuruyoruz. Dikkat ederseniz referans bilgisayarımız son kullanıcı işletim sistemi olduğu için (windows 7) Install XenDesktop seçimi gelmemektedir.

 

 

image003

 

 

Advanced Install bölümünü seçiyoruz.

 

 

image004

 

 

Lisans sözleşmesini onaylıyoruz.

 

 

image005

 

 

Virtual Desktop Agent bölümünü seçiyoruz ve ilerliyoruz. Yapımız içinde bulunan VDI VM’ leri yüksek çözünürlük isteyen uygulamalar kullanacaklarsa (Photoshop, Autocat vb..) Virtual Desktop Agent for HDX 3D Pro seçimini yapabiliriz. Bu özellik ek lisans istemektedir ve bu özellik sayesinde yüksek çözünürlük isteyen uygulamalar sanal ortamımızda rahatlıkla kullanılacaktır.

 

 

image006

 

 

Select Components to Install Virtual Desktop Agent yazılımı otomatik olarak seçili durumda. Eğer Citrix Receiver yazılımını yüklemediysek bu bölümde seçip tekrar yüklenmesini sağlayabiliriz. Please enter the URL for XenApp delivery bölümüne Citrix Web Interface sunucumuzun FQDN bilgisini yazıyoruz.

 

 

image007

 

 

Personel vDsik Configuration yapılandırılmasını No diyoruz. Bu ihtiyacımızı Provisioning sunucumuz ve Active Directory Folder Redirection Politikalarımız karşılayacaktır.

 

 

image008

 

 

Controller Location XenDesktop Sunucumuz referans bilgisayarımıza VDA yükleme sırasında tanımlıyoruz.Manually enter controller location(s) bölümüne XenDesktop sunucumuzun FQDN bilgisini yazıyoruz ve Check butonuyla XenDesktopumuzu doğruluyoruz.

 

Diğer seçeneğimiz Select from Active Directory yöntemidir. Bu yöntem ile XenDesktop sunucumuzu etki alanımız içinde bir tane OU içine yerleştiriyoruz ve bu bölümde ilgili OU’ yu adresliyoruz. Bu özellik daha çok iş sürekliliği ihtiyacımızı karşılamak için, birden fazla XenDesktop sunucusu olan ortamlar için önerilmektedir.

 

Veya son seçenek olan Group Policy yöntemiyle xen Desktop adresini gösterebiliriz.

 

 

image009

 

 

Virtual Desktop Configuration bölümünde Optimize XenDesktop Performance, User Desktop Shadowing ve Real time Monitoring özelliklerini aktif duruma getiriyoruz. Bu özellikler sayesinde performans ve yönetimi ele almış olacağız.

 

XenDesktop Controller sunucusuyla VDI VM’ lerimizin iletişim kurabilmeleri için TCP 80,1494, 2598 portlarının açık olması gerekmektedir.

 

User Desktop Shadowing kullanımı için TCP 3389 portunun açık olması gerekmektedir.

 

Real Time Monitoring kullanımı için TCP 80 portunun açık olması gerekmektedir.

 

Real Time Transport Audi özelliği için UDP 16500 – 16509 aralığının açık olması gerekmektedir.

 

Referans bilgisayarımızın yazılımsal firewallı üzerinde, varsa anti virus yazılımı ve bağlı bulunmuş olduğu network üzerinde gerekli portlara izinlerin verildiğinden emin olmalıyız.

 

 

image010

 

 

 

 

En son olarak referans bilgisayarımız üzerine VDA yazılımının kurulumunu gerçekleştirip referans bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bir sonraki makalemizde referans bilgisayarımızın Provisioning Sunucusu üzerinde oluşturmuş olduğumuz vDisk’e dönüşümünü inceleyeceğiz.

Yorumlar

 

Rıza ŞAHAN

Elinize sağlık hocam.

Ağustos 19, 2012 16:24
 

Bilgehan POYRAZ

Eline sağlık Fatih

Ağustos 19, 2012 17:50
 

Evren Banger

Eline sağlık Fatih...

Ağustos 21, 2012 02:01
 

Hakan UZUNER

Emeğine sağlık Fatih.

Ağustos 22, 2012 14:46
 

Can Bolat

Elinize sağlık.

Ağustos 22, 2012 16:18
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Fatih KARAALIOGLU

1984 İstanbul doğumluyum. 1998 Yılından beri bilişim sektöründe bulunup, bu zaman zarfı içinde çeşitli rollerde görev aldım. Şu anda Probil Bilgi İşlem Destek ve Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. içinde Kurumsal Entegrasyon Uzmanı ve Danışman olarak görev almaktayım. Çalışma hayatım içinde çok çeşitli firma yapılarını inceleme şansım oldu ve beraberinde yeni projeleri, yeni deneyimleri getirdi. Üretmiş olduğum çözümler ağırlıklı olarak Microsoft Sunucu Sistemleri ve Sunucu Sistemleri Yönetim Araçları’ dır. Temmuz 2010 tarihinde Microsoft Yönetim Araçları içinde bulunan Microsoft System Center Data Protection Manager yazılımı için MVP ünvanını kazandım. Bu ünvanı elde etmek benim için pek kolay olmadı. Aslında bu yol, biraz olsun benim kişiliğimi ve rakip tanımaz hırsımın bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Bu ünvanı aldıktan sonra Blogumda Paylaşmış olduğum Eğer Büyüye Bilirsem bir gün, Abaküs ile IP hesaplaması yapan ilk MVP olacağıma inanıyorum isimli duygu ve düşüncelerimi okuyabilir ve beni biraz daha iyi tanıyabilirsiniz.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler