ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

IBM

IBM Ds 4700 Storage Configuration Set Modification Priority

Daha önceki yayınlamış olduğumuz IBM Ds 4700 Storage Configuration Disk Uygulamaları makalelerinde, Storagemiz üzerinde oluşturmuş olduğumuz array’ ler üzerinde değişiklikler gerçekleştirmiştik. Bu değişiklikler sonucunda storagemiz mevcut konfigurasyonunu değiştirmiş ve IBM System Storage Ds4000/FAStT Storage Manager 10 (Subsystem Management) yönetim arayüzünde, değişiklik yapmış  olduğumuz Array ve Lun’ larda Saat (clock icons) işareti belirmişti.

 

image001

 

Değişikliği gerçekleştirmiş olduğumuz Array veya Lun üzerinde ki bu saat simgesi  Array veya Lun’ un bir işlem içerisinde olduğunu bizlere göstermektedir. Bazı zamanlarda işlem başarıIı bir şekilde tamamlandığını bildirse bile BM System Storage Ds4000/FAStT Storage Manager 10 (Subsystem Management) yönetim arayüzüne baktığımızda yapılan değişikliklerle ilgili bir bilgi göremeyiz. Örnek olarak Raid 1 ile yapılandırılmış bir arrayi Raid 5’ e yükselttik AMA yönetim panelinde Array bilgilerine baktığımız zaman, array raid seviyesi olarak Raid 1 görülebiliyor.

 

Bunun nedeni, bizlerin operasyonu yapmış olduğumuz süre içerisinde, storagenin yapmış olduğumuz işlemi tamamlayamaması ve arka tarafta işlemleri yapmaya devam etmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu işlemler storagenin performansını etkilemektedir ve paralelinde kullanıcılarımızın işlem hızlarınıda etkileyecektir.

 

image002

 

Gerçekleştirmiş olduğumuz bu işlem sonrasında, storagenin sahip olduğu kaynaklarını, performansını yapmış olduğumuz işlem değişikliği için ayırabiliriz.

IBM System Storage Ds4000/FAStT Storage Manager 10 (Subsystem Management) yönetim arayüzüne gelip, değişiklik yapmış olduğumuz Array veya Lun’ u seçiyoruz. Seçim yapılı durumdayken üst menülerden Logical Drive \ Change \ Modification Priority bölümüne giriş yapıyoruz.

 

image003

 

Değişiklik yapmış olduğumuz veya yapacak olduğumuz Array ve Lun’ u tekrardan seçiyoruz ve Priority bölümünde ki progress bar bölümünde değişikliği gerçekleştiriyoruz.

Progress bar üzerindeki performans çubuğunu;

 

Lowest bölümüne yaklaştırdığımız zaman Storage sahip olmuş olduğu kaynakları kullanıcıların kullanımı için ayıracaktır. Arka tarafta yapmış olduğumuz değişikliklerin bitmesi uzun sure alacaktır.

Highest bölümüne yaklaştırırsak, storage sahip olmuş olduğu kaynakları gerçekleştirmiş olduğumuz değişiklikler için kullanacaktır. Bu durumda gerçekleştirmiş olduğumuz işlemler hızlı bir şekilde sonuç bulacak ama kullanıcılarımız bu durumda yavaş işlem yapacaklardır.

 

İhtiyacımız olan değişikliği gerçekleştirdikten sonra Ok butonuna basıyoruz.

 

image004

 

Gerekli değişiklikleri Yes butonu ile onaylıyoruz.

 

image005

 

Yapılan değişiklikler başarılı bir şekilde tamamlandı.

Bizler Set Modification Priority yapılandırılmasını, istediğimiz herhangi bir zaman diliminde değiştirebiliriz. Fakat bu değişiklikleri gerçekleştirdiğimiz zaman kullanıcılarımızın bu değişikliklerden etkileneceğini (Olumlu - Olumsuz) unutmamız gerekmektedir.

 

Örnek sonuç olaraki Yukarıda ki yapmış olduğum işlemi söylersek, yapmış olduğumuz değişiklikten sonra kullanıcılarımız daha yavaş bir şekilde işlemlerini gerçekleştirecek ama bunun paralelinde yapmış olduğumuz değişiklik Storage tarafında daha hızlı bir şekilde algılanacaktır.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Tarih : 07 Ağustos 2010 Cumartesi 14:21 Yayınlayan: Fatih KARAALIOGLU

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık Fatih...

Ağustos 9, 2010 11:32
 

Serhat AKINCI

Eline sağlık Fatih

Ağustos 9, 2010 20:34
 

Ugur DEMIR

Teşekkürler.

Ağustos 11, 2010 15:26
 

Berkant MUTLU

Eline sağlık Fatih...

Ağustos 12, 2010 12:00
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Fatih KARAALIOGLU

1984 İstanbul doğumluyum. 1998 Yılından beri bilişim sektöründe bulunup, bu zaman zarfı içinde çeşitli rollerde görev aldım. Şu anda Probil Bilgi İşlem Destek ve Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. içinde Kurumsal Entegrasyon Uzmanı ve Danışman olarak görev almaktayım. Çalışma hayatım içinde çok çeşitli firma yapılarını inceleme şansım oldu ve beraberinde yeni projeleri, yeni deneyimleri getirdi. Üretmiş olduğum çözümler ağırlıklı olarak Microsoft Sunucu Sistemleri ve Sunucu Sistemleri Yönetim Araçları’ dır. Temmuz 2010 tarihinde Microsoft Yönetim Araçları içinde bulunan Microsoft System Center Data Protection Manager yazılımı için MVP ünvanını kazandım. Bu ünvanı elde etmek benim için pek kolay olmadı. Aslında bu yol, biraz olsun benim kişiliğimi ve rakip tanımaz hırsımın bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Bu ünvanı aldıktan sonra Blogumda Paylaşmış olduğum Eğer Büyüye Bilirsem bir gün, Abaküs ile IP hesaplaması yapan ilk MVP olacağıma inanıyorum isimli duygu ve düşüncelerimi okuyabilir ve beni biraz daha iyi tanıyabilirsiniz.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Etiketler