ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

Step-by-Step Failover and Failback Operations with Veeam Backup & Replication – Failover

Makalemin ilk bölümüne aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz;

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2017/06/11/step-by-step-failover-and-failback-operations-with-veeam-backup-replication.aspx

 

Bölüm 2 – Failover

Bu bölümde senaryo gereği daha önce replikasyon ile FKM site gönderdiğimiz sunucu ile ilgili FailOver operasyonunu gerçekleştireceğiz.

Merkez lokasyonda bulunan sunucunun hizmet veremez hale geldiği bir durum üzerinden senaryoyu uygulamaya başlıyoruz.

clip_image002

Yukarıdaki ekran görüntüsünde; Veeam Backup & Replicaiton yönetim konsolunda “Replicas” bölümünde daha FKM lokasyonuna replike ettiğimiz “prd-app-rdpbt_new” sunucusunun replikasyon dosyasının kullanıma hazır olduğunu görmekteyiz.

Sunucumuzun replika job ‘ını seçip “FailOver Now” butonu ile operasyonu başlatıyoruz.

 

clip_image004

Yukarıdaki ekran görüntüsünde;  Failover Wizard penceresinde “Virtual Machines” bölümünde sunucumuza ait en son tarihli replikasyon dosyasını ekledikten sonra “Next” butonu ile devam ediyoruz.

 

clip_image005

Yukarıdaki ekran görüntüsünde;  “Point..” bölümünden daha önceki tarihli bir replikasyon dosyasını da seçebiliyorsunuz. 

 

clip_image007

Yukarıdaki ekran görüntüsünde;   “Reason” bölümünde bu işlem için bir açıklama notu giriyoruz ve “Next” butonu ile devam ediyoruz.

 

clip_image009

Yukarıdaki ekran görüntüsünde;  “Summary” bölümünde job ı çalıştırmadan önce bu job ta yapmış olduğumuz ayarların en son özet bilgilerini görmekteyiz ve “Finish” butonu ile Failover işlemi için job ı başlatıyoruz.

 

clip_image010

Yukarıdaki ekran görüntüsünde; “Restore Session” penceresinde daha önce Replike ettiğimiz sunucu için başlattığımız Failover job’ının başarılı bir şekilde tamamlandığını görmekteyiz.

 

clip_image012

Yukarıdaki ekran görüntüsünde; Veeam Backup & Replicaiton yönetim konsolunda “Replicas” bölümünde  Replikasyon Job ının Active olarak çalıştığını ve Status bölümünde ise durumunun “FailOver” olduğunu görmekteyiz.

 

clip_image014

Yukarıdaki ekran görüntüsünde; FKM lokasyon vCenter’da senaryo gereği daha önce belirlediğimiz “testesx5” isimli host üzerinde failover öncesinde kapalı olan “prd-app-rdpbt_new” replike sunucunun bu kez failover sonrası “prd-app-rdpbt_new_replica” ismi ile aktif olarak çalıştığını görmekteyiz.

 

Böylelikle senaryomuzun 2. Bölümünü de başarılı bir şekilde tamamlamış bulunmaktayız.

 

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Eline sağlık

Haziran 19, 2017 02:30
 

Fatih Özyalçın

Eline Saglik Yasin, guzel bir seri devam ediyor

Haziran 21, 2017 00:37
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Yasin AKILLI

YASİN AKILLI , 10 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyonlarını tamamlamış ve MCITP ünvanını almıştır. Şuan AVEA iletişim A.Ş. de Sistem Sanallaştırma Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Disaster Recovery alanında ise aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Detay link ; http://www.yasinakilli.com/kimim-ben/

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler