ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

Storagecraft Imagemanager Yönetimi

Bu makalemizde sizlerle storagecraft Imagemanager yönetimi hakkında bilgiler sunmaya çalışacağım.Imagemanager , Storagecraft SPX ile aldığımız artan yedekleri ve yedek aldığımız imajların bulunduğu depolama alanlarını yönetmemizi sağlar.

Imagemanager programı ile ;

·        Birleştirme         (Konsalidasyon)

·        Doğrulama         (Verification )

·        Saklama             (Retention)

·        Çoğaltma           (Replikasyon)

·        Headstart

https://downloads.storagecraft.com/SP_Files/ImageManager_Setup_7.1.0.exe  adresinden Storagecraft Imagemanager programını indirebilirsiniz. Imagemanager’ın Shadowstream ve Cloud servisi hariç, diğer servislerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Kurulum aşamasında spesifik bir ayar olmadığı için, detaylı olarak yazmayacağım. Kurulum tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatmamız gerekmektedir.

Kurulum sonrasında Imagemanager programı bizden bağlantı için şifre oluşturmamız isteyecektir. Ekranında şifremizi oluşturuyoruz.

clip_image002

Notification Settings ile Imagemanager e uyguladığımız kuralların bilgilendirme ayarlarını yapılandırabiliriz. Bunun için önce Email Setup kısmında SMTP bilgilerini girmemiz gerekmektedir.

Şifremizi oluşturduktan sonra, sağ üst kısmında bulunan Start managing folder ı seçiyoruz. Seçtiğimiz klasörde hangi yedek imajları mevcutsa, bu yedek imajların yönetimini sağlıyoruz.

clip_image004

Genel -> Folder Path kısmına hangi yedek imajlarının yönetimi sağlamak istiyorsak, onun path bilgilerini yazıyoruz.

Folder Type ,

Normal , seçeneği ile sadece yedek alacağımız klasörün yönetimini sağlayabiliriz.

Backup Store , seçeneği ile seçtiğimiz klasör ve alt klasörlerin yönetimini sağlayabiliriz.

Use password to open images in this folder , SPX ile oluşturduğumuz yedek imajlarına şifre verildiyse bu kısma yedek imaj şifresini yazıyoruz.

Assign sort priority relative to other managed folders ,birden fazla yedek imajlara uygulanacak kuralları önem sırasına göre belirleyebiliriz.

clip_image005clip_image007

Verification ( doğrulama) kısmında;

Immediately verify newly created image files ,  Imagemanager yeni oluşturulan görüntü dosyalarını hemen doğrulama yapacaktır.

Periodically re-verify existing image files every , Yeni oluşturan görüntü dosyalarını belirlediğimiz gün aralığında tekrardan doğrulama yapacaktır.

Gelişmiş seçenekleri ; Headstart yönetimi için gereklidir.Headstart yönetimini başka makalede anlatacağım.

clip_image009

Retention (Saklama) kısmında ;

Automatically clean up backup image files in this managed folder, seçeneği için yedekleme aldığımız imaj dosyalarını otomatik olarak temizleyebiliriz. Böylece Backup depomuzun alan sorununu ortadan kaldırmış oluruz.

Keep intra-daily image files for at least , ile gün içinde alınan yedek dosyalarını saklama seçeneğini belirleyebiliriz.

Keep consolidated daily image files (-cd) for at least , ile birleştirilmiş görüntü dosyalarını belirlediğimiz  gün sayısı kadar saklayabiliriz.

Keep consolidated weekly image files (-cw) for at least , ile birleştirilmiş görüntü dosyalarını belirlediğimiz hafta sayısı kadar saklayabiliriz.

Cleanup consolidated monthly image files (-cm) ,  ile birleştirilmiş görüntü dosyalarını belirlediğimiz ay sayısı kadar saklayabiliriz.

clip_image011

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra save ile kuralımızı kayıt ettiriyoruz ve ekranında aldığımız yedeğin yönetiminin başladığını görebiliriz.

clip_image013

Create Replication Jop seçeneği ile yedek imaj dosyalarımızı

·        Local Driver

·        Network Driver

·        Ftp ile Farklı bir lokasyona

·        Storagecraft ShadowStream ile farklı bir lokasyona

·        Storagecraft Cloud Servisi

Özelliklerinden birini kullanarak yedek imaj dosyalarımızı kopyalayabiliriz. Yedek imaj dosyalarınızı iki farklı alanda saklayabilirsiniz.

Not: Storagecraft ShadowStream ve Cloud Sevislerinin kullanımı için lisans gerekmektedir. Diğer replikasyon servisleri ücretsiz olarak kullanabiliriz.

Create HeadStart Restore Jop seçeneği ile yedek aldığınız sunucuda bir sorun olduğunda son aldığımız yedek imaji ile açma ortamını hazırlayabiliriz.

clip_image015

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere, fayda sağlaması dileğiyle…

Tarih : 05 Şubat 2017 Pazar 16:56 Yayınlayan: Ergin Bozkurt

Yorumlar

 

Yasin AKILLI

Eline sağlık Ergincim.

Şubat 6, 2017 11:13
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Ergin Bozkurt

1985 yılında İstanbul’da doğdum. Lise yıllarında bilişim ve teknoloji merakım sonucunda üniversitede bilgisayar teknolojileri ve programlama bölümünü okudum. Konya Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı akabinde Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdim. Bilişim konusundaki kariyerime 2001 yılında mahalle bilgisayar tamircisi Enegram Bilgisayar da çalışarak başladım. 😀 Sonrasında birçok kurum ve projede görev aldım. Çalıştığım firmalarda Kart kişiselleştirme, Ar-Ge, Donanım Destek, Network ve Sistem Yönetimi konularında görev aldım. Kariyerimi aldığım Sistem&Network eğitimleri doğrultusunda geliştirmek ve ilerletme hedefindeyim. Şuan Stratus Bişilim Sistemleri A.Ş de sistem mühendisi olarak görev almaktayım.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler