ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

Symantec Backup Exec 2012 Kurulumu ve Yapılandırılması – Bölüm 2

Bölüm 1 de kurulumunu yapmış olduğumuz Backup Exec yazılımı ile yedek almaya başlamadan önce birkaç ayar yapmamız gerekmektedir. Bunlardan ilki yedeklerimizi alacağımız alanın belirlenmesidir. Dashboard ta bulunan Configure Store linkini tıklayarak işlemlerimize başlıyoruz. Aynı menüye Storage alanına girerek de ulaşabiliriz.

 

 

image001

 

 

Yedekleri alacağımız alanın tipini seçiyoruz. Bu seçenekleri kısaca özetlersek,

 

Disk Based Storage : Sunucumuzla birebir ilişkili olan yerel diskler, sanal diskler ya da bir önceki sürümlerde kullanmış olduğumuz backup disklerini kullanmak için bu seçeneği seçiyoruz.

 

Network Storage : Yedeklerimizi bulut ortamında, Network Data Management Protocol ya da OpenStorage desteği olan NAS cihazarında saklamak istersek bu seçeneği seçiyoruz.

 

Tape Storage : Kaset ünitelerini kullanmak için bu seçeneği seçiyoruz.

 

Storage Pool : Storage üzerinde oluşturulmuş bir alanı ya da Backup Exec tarafından oluşturulmuş storage pool ları kullanmak istersek bu seçeneği seçiyoruz.

 

Aynı anda birden fazla seçenek yapılandırabiliriz, yani datalarımızı bulut ortamında yedeklerken aynı anda sanal sucularımızı Disk Based Storage ta saklayabiliriz. Biz test ortamımız için Disk Based Storage seçeneği ile ilerliyoruz.

 

 

image002

 

 

Disk Storage seçeneğini seçiyoruz.

 

 

image003

 

 

Yedek alanımıza isim veriyoruz.

 

 

image004

 

 

Yedeklerin tutulacağı yerel diski seçiyoruz ya da network paylaşım yolunu yazıyoruz.

 

 

image005

 

 

Özet sayfasına kısaca bir göz gezdiriyoruz ve Finish ile bitiriyoruz.

 

 

image006

 

 

Oluşturduğumuz alan artık Dashboard ta görünecektir. Buradan kolaylıkla alanın doluluk oranını takip edebiliriz.

 

 

image007

 

 

Sıra backup larını alacak olduğumuz sunucular üzerinde çalışan servislere yönelik özel ayarları varsayılan olarak yapılandırmaya geldi. Bunun için Configurations And Settings – Job Defaults – Backup to Disk yolunu takip ederek ayarlar menüsüne ulaşıyoruz. Bu ayarları her task için ayrı ayrı da düzenleyebiliriz.

 

 

image008

 

 

Schedule bölümünden Backup Task larının ne zaman çalışacağını düzenliyoruz. Yaygın olarak planlanan yöntem haftanın son iş günü Full diğer günler Incremantal backup alma yöntemidir.

 

 

image009

 

 

Varsayılan olarak kullanmak istediğimiz backup alanını seçiyoruz. Ben biraz önce oluşturduğumuz Disk Storage alanını seçiyorum.

 

 

image010

 

 

Tasklerimizin durumu hakkında mail ile bilgi almak istersek Notification bölümüne mail adreslerimizi giriyoruz. Bu özelliği kullanabilmemiz için öncelikli olarak Mail sunucumuzun bilgilerini girmemiz gerekmektedir. Ayrıca SMTP kimlik doğrulama seçeneğini kullanmıyorsak Mail sunucumuzda RELAY ayarlarını yapmamız gerekmektedir. Açılan pencerede Manage Recipient bölümüne tıklıyoruz.

 

 

image011

 

 

Mail sunucu bilgilerimizi giriyoruz.

 

 

image012

 

 

 

Add Recipient butonu yardımıyla mailleri alacak olan kullanıcı bilgilerini giriyoruz.

 

 

image013

 

 

Eğer JOB Loglarını da almak istersek “Include the Job Log ın Email Notification” seçeneğini seçiyoruz.

 

 

image014

 

 

Test Run menusu ile, Backup öncesi sunucu üzerinde yetki kontrolü, yeterli alan kontrolü ve kaset ünitesi kullanılıyor ise online durumları kontrol ediliyor.

 

 

image015

 

 

Aldığımız backupların güvenilirliğini kontrol etmek için Verify menüsünü kullanabiliriz. Tavsiye edilen yöntem her backup ın Verify işlemine tabi tutulmasıdır.

 

 

image016

 

 

Eğer sisteminizde Microsoft 2003 öncesi bir işletim sistemi yok ise, Volume Shadow Copy için Microsoft VSS seçeneğini seçmenizi öneririm. Böylelikle Active Directory, Exchange sunucu gibi sistemlerin yedeklerinin alınmasında ve de geri dönülmesinde oluşabilecek problemleri yarı yarıya azaltmış oluruz.

 

 

image017

 

 

Active Directory, Exchange Server, Share Point sunucularının yedeklerini alırken Granular Recovery Technology (GRT) özelliğinin açık olmasına dikkat ediyoruz. Bu özellik sayesinde Active Directory deki bir nesneyi ya da Mail kutusundan silinen tek bir maili rahatlıkla geri getirebiliyoruz.

 

 

image018

 

 

image019

 

 

Backup Exec sanal makineler üzerinden hizmet veren Active Directory, Exchange Server, Share Point, SQL server gibi sunucuların varlığından haberdar olur ve GRT bu sunucular için mümkün kılar. Fakat bu özellik için ayrı bir lisans anahtarı kullanmanız gerekmektedir.

 

 

image020

 

 

Backup ayarlarımızı tamamladıktan sonra artık yedek alma işlemini başlatabiliriz. Bir sonraki yazı dizimizde Active Directory, Exchange Sunucu ve File Server üzerinde bulunan datalarımızın yedeklerini alacağız ve bu yedekleri geri döneceğiz.

 

Tarih : 29 Temmuz 2012 Pazar 14:13 Yayınlayan: Ersin CAN

Yorumlar

 

Evren Banger

Elinize sağlık.

Temmuz 29, 2012 15:05
 

Ugur DEMIR

Teşekkürler.

Temmuz 29, 2012 18:01
 

Rıza ŞAHAN

Güzel seri için elinize sağlık.

Temmuz 29, 2012 21:31
 

Hakan NİŞANCI

Teşekkürler

Temmuz 30, 2012 11:33
 

Can Bolat

Elinize sağlık.

Temmuz 30, 2012 11:57
 

Emin Arslantay

Elinize sağlık

Temmuz 30, 2012 11:59
 

Bahaddin AKDAŞ

elinize sağlık 3. makaleyi bekliyor olacağım.

Temmuz 30, 2012 16:11
 

Gökhan Sezen

Eline sağlık hocam.

Şubat 10, 2013 21:53
 

Tariyel Eyyubov

Makale icin cok cok tesekkur ederim Allah razi olsun Mail Server karsisina yazdiginiz IP adresi nedir ben gmail kullaniyorsam ne yapmam gerek gmail IP adresinimi girmnem gerek??

Ocak 27, 2014 16:28
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Ersin CAN

Okuldaki Basic dersinde tanışmıştım ilk bilgisayarla. Hatırladığım kadarıyla o günlerde Windows 98 SE raflardan kaldırılmış yerine Windows 2000 ler gelmişti. Anlayacağınız çoğu bilişimci büyüğüm gibi ne Commodore 64 düm nede bir Amigam oldu. Windows Server 2003 Release olduğu gün ise iş hayatına adım atmıştım. Şuan büyük bir kurumda Sistem Yöneticisi olarak çalışıyorum. Aldığım Eğitimler ve Sertifikalar 2007 – Cisco CCNA Eğitimi 2008 – Checkpoint NGXI ve NGXII Eğitimi 2008 – Juniper JNCP Eğitimi 2009 – Microsoft Share Point Portal Eğitimi 2010 – Microsoft System Center (SCCM – SCOM) Eğitimi 2010 – Cisco CCNP Eğitimi 2011 – Cisco CIPT 1 ve CIPT 2 Eğitim 2012 – Microsoft Certified IT Professional (MCITP) http://eersincan.wordpress.com/

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler