ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

GFI FAXmaker

image001

Günümüz şirket organizasyonlarında en temel ihtiyaç iletişimdir. İletişim olmadan günümüzde iş yapmak nerede ise imkânsız bir hal almıştır. İletişim denince ise akla pek çok farklı yöntem gelmekle beraber iş gereksinimlerine göre sıralamak gerekir ise en etkili olanlar; telefon, faks ve e-postadır. Bu 3 temel iletişim aracı şirketler için hem vazgeçilmez hem de yatırım noktasında ciddi bir kalemdir. Bu nedenle sistem yöneticilerinden beklenen şirket ihtiyaçlarını karşılayacak ve maliyet noktasında şirkete fayda sağlayacak iletişim araçlar bütünü sağlamaktır. Bende bu makalemde bu 3 temel iletişim aracından faks konusunda GFI firmasının bizlere sunduğu GFI Fax Maker yazılımının bize bu konuda neler sağladığını anlatacağım.

Faks konusu hepimizin bildiği ve uzun yıllardır kullanılan bir iletişim standardı olduğu için bu teknolojinin temeli üzerinde değil’ de, elimizdeki yazılım ile neler yapabiliriz noktasını özetlemek istiyorum.

GFI firması uzun yıllardır biz sistem yöneticileri için hayatımızı kolaylaştıran yazılımlar üretmektedir ve onlardan biri olan Fax Maker da bugün 14. Versiyonu ile sunulmaktadır. Evet, inceleyeceğimiz ürünün tam ismi aslında “GFI FAXmaker 14,3 for Exchange/Lotus/SMTP” dir.

 

Peki, bu ürün temelde bize neler sağlar;

 

GFI Fax Maker bizlere E-mail altyapımızı kullanarak fax gönderme ve alma yeteneği kazandıran bir üründür. Bu ürün piyasada kullanılan hemen hemen tüm SMTP yazılımları ile bütünleşmiş çalışır ( Lotus, Exchange vb ).

 

Ürün 2 temel bileşenden oluşmaktadır;

 

Fax Server Service; Bir faks cihazı üzerinden faks alma ve gönderme işini üstlenir.

 

Email2Fax Gateway Service; SMTP üzerinden faks trafiğini sağlar.

 

Fax Printer Driver; İstemcilerin faks gönderip almasını sağlar.

 

Peki, bu ürünü şirket organizasyonunda nasıl kullanabiliriz? Öncelikle yayınlama senaryolarına bakalım; yani bu ürünü nasıl kurarız?

 

GFI bu konuda çok esnek bir yazılım sunmaktadır ve ister mail sunucumuz ile aynı, istersek ayrı bir sunucuda kurulum yapabiliriz ( Exchange Server 5.5. için ayrı sunucu şartı bulunmaktadır ).

 

Örnek kurulum senaryoları aşağıdaki şekildedir;

 

 

Exchange Server Üzerinde kurulum;

image002

Şirket organizasyonunuz büyük ise GFI, Fax Maker yazılımını ayrı bir sunucuda kurmanızı önerir. Ancak şunu belirtmek isterim ki ürün gerçekten çok çok az sistem kaynağı tüketmektedir. Peki, böyle bir kurulum yaparsanız eğer GFI 2007/2010 üzerinde kurulmasın halinde otomatik olarak faks gönderme ve alma için gerekli connector leri kendi oluşturacaktır ( foreign and receive connectors ) . Eğer Exchange Server 2003 üstüne kurulum yaparsanız bu işlem için “Sink” kullanacaktır. Böyle bir yapıda ek bir konfigürasyona gerek kalmadan; connector ler veya sink ler otomatik olarak bütün mesajları GFI yazılımını iletecektir.

 

Bir diğer yükleme seçeneği ise ayrı bir sunucu üzerinde Fax Maker yazılımını çalıştırmak olacaktır.

 

image003

 

Exchange Server 2000 ve 2003 kurulu sistemler için yazılımı IIS + SMTP servisi yüklü olan makineye kuruyoruz. Bu durumda faks yazılımı ve sink for IIS SMTP servisleri otomatik yüklenir. Ardından Exchange Server üzerinde bir kez daha GFI setup dosyasını çalıştırıyoruz ve bu sayede bir SMTP connector oluşturuyoruz ve bu connector tüm faks isteklerini faks server a iletmemize yardımcı oluyor. Veya bu kurulumu siz elle de gerçekleştirebilirsiniz.

 

Exchange Server 2007 ve 2010 kurulu sistemler için faks server üzerimdeki kurulum yine aynı olmak ile beraber Exchange server üzerindeki send ve receive connector leri elle oluşturuyoruz.

 

Exchange Server 5.5 için zaten ayrı bir sunucu üzerinde kurulum gereksiniminden bahsetmiştik.

 

image004

 

Bu kurulumda IIS üzerindeki SMTP tarafında bir takım konfigler yapılması gerekmekte olup, ürünün teknik kurulum ve kullanım makalelerinde yer vermeye gayret göstereceğim.

 

Aynı şekilde Lotus ile de GFI ürünü başarılı bir şekilde çalışmaktadır;

 

image005

 

Exchange organizasyonlarında olduğu gibi Lotus tarafında da aynı sunucu üzerinde hizmet verebilmektedir.

 

Veya yoğun sistemler için ayrı makinede kurulum yapılabilmektedir.

 

image006

 

Bir diğer yayınlama yöntemi ise SMTP/POP3 server lar ile çalıştırma yöntemidir. Exchange Server ve Lotus desteğinin yanında Mdaemon vb pek çok bilinen mail server için destek sunulmaktadır.

 

Böyle bir yapıda iki kurulum şekli bulunmaktadır. Birincisinde sizin mail serverınız SMTP üzerinden faksları GFI yazılımına gönderecek, ikincisinde ise GFI yazılımı faksları pop3 hesabı üzerinden çekecektir. Eğer faksları SMTP üzerinden iletecekseniz GFI yazılımına, GFI için ayrı bir makinede kurulum şarttır. Aksi takdirde yani mail server ile aynı makineye kurmanız halinde kullanıcılar kendileri üzerinden direk olarak faks gönderemeyeceklerdir.

 

Eğer istemcilerin faks göndermesini istiyorsanız bu durumda ayrı bir makinede kurulum yapmalısınız. Bu durumda istemciler GFI ın posta kutusuna faksları gönderecek, GFI yazılımı da bu posta kutusundan bu istekleri alıp uygun formata çevirip faks gönderecektir.

 

Eğer SMTP üzerinden iletim yapılacak ise bu durumda istemcilerden numara@faxmaker.com a mail atmalarını isteyeceksiniz ve SMTP buradaki faxmaker.com ile ilgili olan mailleri fax maker sunucusuna iletecek ve faks gönderimi gerçekleşmiş olacak.

 

Bir diğer durum ise çoklu mail server lar ile çalışmak;

 

image007

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi iki mail server ve ayrı bir Faks sunucusu görünmektedir. Buradaki yöntem son derece basit olup yukarıda anlatıldığı gibi ilgili domain için SMTP üzerinde yönlendirme yapılarak istemcilerden gelen faks isteklerini fax maker sunucusuna iletebilirsiniz.

 

Bir diğer durum ise ISP entegrasyonu;

 

image008

 

Bu durumda yine istemciler isteklerini mail server’ a, mail server ise üzerinde yüklü olan gfi aracılığı ile alıcıya ( faks alıcısı ) göndermektedir. İletim raporu ve gelen fakslar ise ISP üzerindeki hesaplara SMTP üzerinden iletilmekte ve istemciler pop3 ile buradan bu bilgilere ulaşmaktadır. Küçük organizasyonlar için gördüğünüz bu yapı SBS kullanan firmalarda uygulanabilir.

 

 

Evet, bu son senaryomuz ile beraber GFI ürününün tüm yükleme ve dağıtım senaryolarını görmüş olduk. Şimdi ise istemci tarafında faks nasıl gönderilir ona bakalım;

 

Bunun pek çok yöntemi bulunmaktadır, bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 

·         Windows üzerindeki yazdırma desteği olan herhangi bir uygulamada doküman açmak ve GFI Faxmaker Printer a yollamak. Bu işlem “GFI FAXmaker Fax Message form” aktive eder ve bu sayede kime gönderileceği ve diğer faks özelliklerinin kullanımını sağlar.

 

·         GFI Fax Maker programı üzerinden direk gönderim

 

·         Email istemci yazılımından yeni mesaj diyerek numara@faxmaker.com şeklinde kendi şirketiniz için tanımladığınız domain adı ve faks numarasını yazarak ve isterseniz ek ekleyerek gönderim yapabilirsiniz.

 

image009

 

Veya Exchange kullanıyorsanız daha önceden sisteme tanımladığınız kontakları kullanabilirsiniz.

 

·         Son olarak ise herhangi bir Microsoft Office uygulamasında gönder menüsünü kullanarak faks gönderebilirsiniz.

 

 

Peki, faksları nasıl alıyoruz;

 

Bütün fakslar kullanıcılara e-mail yolu ile ulaştırılmaktadır.

 

Genel olarak baktığımız zaman bu ürün ile iletişim araçlarının vazgeçilmezi olan faks için bize sağlanan kolaylıklar ortada. Tabii ki bu işin genel yüzü, birde teknik tarafı var. Kurulum ve konfigürasyon noktasında ise ayrı makalelerimiz yer alacaktır.

 

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere

Yorumlar

 

Ahmet ALTUNTAS

ÇözümPark Bilişim Portalı - Türkiye'nin Lider Bilişim Potalı.

Aynen öyle hocam.:)Elinize sağlık.

Ocak 17, 2010 20:15
 

Anonymous

Elinize sağlık hocam.

Ocak 17, 2010 22:19
 

Ugur DEMIR

Elinize sağlık hocam.

Ocak 17, 2010 23:01
 

Adem GÜRGEN

Değerli Hakan hocam tşkler bilgilendirmenizden dolayı şirketimde uygumak istediğim bir program devamının gelmesini ve inşallah beklentilerimize cvp vermesini temenli ederim Allah Razı Olsun Ellerinize Sağlık

Ocak 18, 2010 12:27
 

Ozgur KOLUKISA

Yine harika bir GFI makalesi. Eline sağlık hocam.

Ocak 18, 2010 21:12
 

Can Bolat

Elinize sağlık Hakan Hocam.

Mart 12, 2014 15:48
 

emraherboz

bu programı kullanan bir kişi olarak exchange tarafında bir sorunum var.

exchange server konu başlığı altında bir başlık açtım ama bir geri dönüş alamadım.

destek olabilecek bir üstadımız var mı acaba ?.

şimdiden teşekkür ederim.

Kasım 14, 2014 10:00
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Hakan UZUNER

Eğitimlerim

HakanUzuner.com

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler