ÇözümPark'a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol
 
Ana Sayfa Makale Video Forum Resimler Dosyalar Etkinlik Hizmetlerimiz Biz Kimiz

3 Parti Yazılımlar

FileZilla FTP Server

 

FileZilla çokça örneği bulunan FTP sunucu yazılımlarından biridir. Onu diğerlerinden ayıran özelliklerin başında neredeyse profesyonel özelliklere sahip olmasının yanı sıra GNU (Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılmasıdır dolayısı ile bedelsiz olarak kullanılabilmesidir. Internet üzerinden http://filezilla-project.org/ adresinde indirebileceğiniz güncel sürümün kurulumu ve ayarlanması da oldukça kolaydır. Bu kullanıcı dostu yazılımın web sayfasında da yazılan en önemli özellikleri şöyle sıralanmaktadır:

·         Hızlı, güvenilir ve çoklu platformda çalışabilen (Windows, Linux, *BSD, Osx ve diğerleri) dosya paylaşım sunucusudur.

·         FTP, FTPS (FTP over SSL/TLS) ve SSH (SFTP) dosya transfer protokollerini destekler.

·         4Gb ttan büyük dosyaların transferine, hatta ara verdikten sonra tekrar sürdürülmesine (resume) olanak tanır.

·         Sürükle ve bırak (Drag & Drop) teknolojisini destekler.

·         Kullanıcılar ve/veya kullanıcı grupları için hız, bağlantı sayıları, belirli IP adres tanımlamaları ve benzeri kısıtlamalar konulabilir.

·         FTP sunucusu üzerinde yapılan tüm işlemler istenildiği takdirde izlenebilir (Logging)

·         Sıkıştırarak dosya aktarımını destekler (Mode-Z)

·         Güvenlik ve erişim kısıtları konusunda çeşitli ayarlar içermektedir.

Sunucunun kurulması

Ben bu yazımda, pek çok işletim sistemini destekleyen FileZilla FTP Sunucusunun Windows işletim sistemleri üzerine kurulumunu anlatmaya çalışacağım. Önce http://filezilla-project.org/ adresinden yaklaşık 2.5Mb büyüklüğündeki kurulum dosyasını indirmeniz gerekiyor. Bu dosya çalıştırıldığında ilk olarak lisans bilgileri anımsatılıyor:

clip_image001

 

Kabul etmenizin ardından, kurulum seçeneklerini belirten bir pencere görülüyor. Burada kaynak kodları ile birlikte tüm yazılımın kurulmasından, sadece servis olarak kurulmasına kadar farklı seçeneklerde kurulumlar sunuluyor.

clip_image002

 

Kurulumun yeri belirlendikten sonra:

clip_image003

 

Çalışacak FTP servisinin modları ile kullanıcı arayüzünün bağlantı portu seçiliyor. Arayüzün hangi kullanıcı oturumunda nasıl çalışacağı ayarlanıyor. Varsayılan ayarlar seçilip Install tuşuna basıldığında çok kısa bir sürede kurulum gerçekleşiyor.

 

 

clip_image004

clip_image005

clip_image006

 

Sunucunun ayarlanması

Kurulumun bittiğini gösteren pencere kapatıldığında sunucu servisi çalışıyor ve kullanıcı arayüzü için bağlantı kurulumunun ilk aşaması olarak IP adresi ve bağlantı portu ile yönetici parolasını soran pencere beliriyor.

 

clip_image007

 

Farklı bir sunucu yönetilmek isteniyorsa ilgili IP adresi, kurulum sırasında arayüz bağlantısı için varsayılan dışında bir port belirlendiyse, ilgili port yazılıyor. Bundan sonra hep aynı bilgisayar ile çalışılacak ise Always connect to this server seçeneği işaretleniyor. Onay düğmesine basıldığında kullanıcı arayüzü ile karşılaşıyoruz.

clip_image008

 

Oldukça sade bir görünüşü olan arayüz, çok küçük bir menü ile menü seçeneklerini içeren araç çubuğunun yanı sıra sunucunun çalışması sırasında yapılan işleri ayrıntıları ile gösteren ikili bir ekrandan oluşuyor. Sunucunun çalışması için ilk olarak kullanıcıların ve hizmet dizinlerinin belirlenmesi gerekiyor. Birden fazla kullanıcının aynı ayarları kullanması gerekiyor ise kullanıcılar gruplanabiliyor. Kullanıcı ayarları ile grup ayarları aynı seçenekleri sunuyor. Groups penceresinden, gruplar Add ile eklenip, Remove ile çıkartılabiliyor. Grup adlarının değiştirilmesi Rename ile yapılıyor. Benzer özelliklerde gruplar yaratılmak istendiğinde yapılan ayarları koruyarak kopya gruplar Copy ile elde ediliyor.

clip_image009

 

General sayfasından, seçili grup aktif hale getirilebiliyor, maksimum bağlantı sayısı ile aynı IP den yapılacak maksimum bağlantı sayıları ayarlanabiliyor. Bunlarla birlikte yapılacak bağlantının güvenli bağlantı olma şartı da yine bu sayfada yer alan Force SSL for user login kutusu işaretlenerek sağlanıyor. Shared Folders sayfasında ise ilgili kullanıcı grubunun erişmesi istenilen dizin ve erişim hakları belirleniyor. Dizin içindeki dosyaları okuma, içeriğini değiştirme, silme ve yeni dosya ekleme hakları Files alanındaki Read, Write, Delete ve Append kutularının işaretlenmesi ile belirleniyor. Dizin içerisinde yer alan alt dizinlerin yaratılması, silinmesi ve yeni alt dizinler oluşturulması Directories alanında yer yer alan Create, Delete, List ve +Subdirs kutuları işaretlenerek yapılıyor. Bu ayarlar ile ana dizin içerisindeki dizinleri tekrar ekleyip farklı haklar tanımlayarak değişik erişim seçenekleri oluşturmak olası. Örneğin: tüm haklar ile erişime sunduğunuz A dizini içerisinde yer alan B dizininde içerik değiştirme, silme ve dosya ekleme haklarını kısıtlamak istiyorsanız, B dizinini erişim dizinlerine ekleyip için dosya erişim haklarından Write, Delete ve Append kutularındaki seçimleri temizlemeniz yeterlidir.

clip_image010

 

İlgili grubun indirme (download) ve yükleme (upload) hızları Speed Limits sayfasından ayarlanıyor. Sınırsız erişim No Limit seçeneği ile, sabit hız Constant Speed Limit of ….. kB/s seçeneği ile belirleniyor. Boşluğa yazılan rakam saniyedeki kilobite birimi ile seçilen hızı ifade ediyor. Ayrıca Use Speed Limit Rules seçeneği kullanılarak belirli tarihler, tarih aralıkları veya haftanın günleri için farklı hızlar tanımlanabiliyor. Sunucu için yapılan genel hız kısıtı tanımlarını ilgili grup için geçersiz kılıp bu sayfada yapılan ayarları geçerli kılmak için Bypass server download speed limit ve Bypass server upload speed limit kutuları işaretlenebilir.

clip_image011

 

clip_image012

IP tabanlı erişim kuralları ise IP Filter sayfasında yer alıyor. Kabaca erişimi kabul edilmeyecek IP adresleri üst alanda, kabul edilecek adresler ise alt alanda tanımlanıyor. Varsayılan olarak tüm adreslerin erişim sağladığı sunucuya erişimi kısıtlamak için tek tek adres belirlenebildiği gibi aralık veya subnetler de yazılabiliyor.

clip_image013

 

Kullanıcı ayarlarına gelince, grup ayarları ile birbirine çok benzeyen bir pencere üzerinden yukarıdaki tanımların aynısı kullanıcılar için de yapılabiliyor.

clip_image014

Kullanıcı eklenmek istendiğinde açılan pencerede kullanıcı adını yazmak ve içinde yer aldığı grubu belirtmek, önceden tanımlı gruplar ile aynı haklara sahip kullanıcılar yaratmayı sağlıyor.

clip_image015

Kullanıcı ve grup ayarlarının dışında yer alan ayarlar (settings), karşılama mesajının özelleştirilmesi, tüm sunucu için erişim IP adreslerinin belirlenmesi, çeşitli güvenlik ayarları, erişim ve ayarlama günlüklerinin tutulması, genel erişim hız kısıtlamaları, güvenli erişim (SSL/TLS) ayarları gibi pek çok ayarı içeriyor. Bunların içinde en önemli ayarlar kısaca şunlar :

Genel ayarlar sayfasındaki Bağlantı Ayarlarından FTP sunucusunun hangi porttan çalışacağı ve tüm sunucu için maksimum kullanıcı sayısı belirleniyor.  Yapılan bağlantıların kullanılmaması durumunda kopma zamanları Timeout Setting alanında belirleniyor.

clip_image016

 

Dosya sunucunuza bir kullanıcı bağlandığında sizin kişisel mesajınız ile karşılanmasını istiyorsanız bunu Welcome Message altından yapabilirsiniz.

clip_image017

 

 

Güvenlik ayarlarından sunucudan sunucuya yapılacak transferleri engelleyerek sunucunuzun daha kararlı ve güvenli ve uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

clip_image018

 

Önemli genel ayarlardan birisi de Logging altında yer alan erişim ve ayarlama günlüklerinin tutulması. Günlüklerin tutulmasını sağlamak için öncelikle Enable logging to file kutusunun seçilmesi gerekiyor. Yoğun kullanımda günlük dosyalarının çok büyüyerek sunucuyu olumsuz yönde etkilememesi için dosya boyutu kısıtı Limit log file size to ….. KB ile yapılıyor. Buradaki boşluğa kilobite cinsinden maksimum dosya boyu yazılarak, günlük dosyasının çok fazla büyümesi engelleniyor. Logfile type altından günlüklerin bir dosyaya işlenmesi veya her bir gün için ayrı günlük tutulması ayarlanabiliyor. Tutulan günlüklerin, belirli bir günden daha eski olmaları durumunda otomatik silinmeleri Delete old files after ….. days kutusunu işaretleyip, boşluğa istenilen gün yazılarak sağlanıyor.

clip_image019

 

Dosya transferi sırasında özel sıkıştırma protokolünün kullanılması (Z-Mode) ile ilgili ayarları Filetransfer Compression, güvenli bağlantı ile ilgili ayarları SSL/TLS settings, Kerberos desteğini GSS Settings, hız kısıtlamalarını Speed Limits, kullanıcı arayüzüne erişim ayarlarını Admin Interface settings alanlarından yapabilirsiniz. Bunlarla birlikte Autoban seçeneğini kullanarak, belli bir sayıda hatalı giriş denemesi yapan IP adreslerinin saat cinsinden belirlenen sürelerle reddedilmesini sağlayabilirsiniz.

Sonsöz

Umarım bu küçük ama yetenekli yazılım işinize yarar, FTP sunucusu gereksiniminizi karşılar. Tekrar buluşmak ümidi ile kalın sağlıcakla.

 

Tarih : 14 Mayıs 2008 Çarşamba 14:50 Yayınlayan: Semih Tuncer

Yorumlar

 

Hakan UZUNER

Elinize sağlık .

Mayıs 14, 2008 15:01
 

itudun

Çok güzel bir makale olmuş.Teşekkürler

Mayıs 15, 2008 11:10
 

ugur_2719

tam olarak açıklanılamamış..daha iyi olabilirdi..herşeyi yapmama rağmen(port açma,sunulan klasörü paylaşıma vermerk) olmadı...

Mayıs 26, 2008 03:24
 

Yaşar YILMAZER

Teşekkürler, filezilla üstüne program yok diyebilirim.

Mayıs 27, 2008 11:25
 

Ugur Yerli

active ve passive ftp yide açıklasaydınız daha ii olacaktı

Ağustos 22, 2008 12:51
 

takicakb

Merhaba

Makale için Teşekkürler. Gerçekten çok iyi bir uygulama.

Şirketimizde kullanmak istediğimiz bir FTP server için çok işime yaradı.

Muadil ücretli bir çok yazılımdan daha iyi.

Benim sorunum şu ki. Filezilla server a, herhangi bir FTP client ile

bağlandığımda sorun yaşamamakla birlikte, Windows Explorer (Internet explorer değil) ve Firefox web arabirimi ile server a bağlandığımda Türkçe karakterlerli dosyalarda sorun ile karşılaşıyorum.

Türkçe karakter problemi için genel bir çözüm var mıdır?

Teşşekkürler


"Yorumlarınız için teşekkürler, yalnız sorularınızı portal üzerinden ilgili bölüm başlığı altında sorunuz "

Şubat 19, 2010 02:06
 

mahmutcifci

Semih bey elinize sağlık gerçekten çok başarılı bir makale olmuş. İyi çalışmalar.

Mart 19, 2010 15:24
 

reis

Serverimizdan kendi bilgisayarımıza olan dosya tarnsferleri 50-60kb'ın üzerine çıkamıyor. 4 mbit ADSL de bile? Hız sınırlamalarıı ayarı kapalı. Başka nasıl bi ayar var ki?

NOT: Sorularınız icin Forum Bölümünü Kullanınız.

Aralık 30, 2010 18:28
 

BURAK DALCIK

Selam

Hocam şimdi herşey güzel kurdum çalışıyor fakat (internet explorer,mozilla vs..) gibi browserlardan ftp ye girince logout yapmıyor.kapatıp tekrar açıyorum şifre sormuyor.windows gezgininde ise giriyor yenile dediğim zaman şifre soruyor.Logout kısmını nasıl ayarlayabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler..

Not:Sorularınızı forum kısmından sorunuz.

Nisan 11, 2011 09:17
 

Yasin Altunoglu

Öncelikle makeleniz için çok teşekkürler.. Ben server'a bağlanamıyorum. "Error, could not connect to server" uyarısı alıyorum.

Temmuz 17, 2011 14:36
 

Ferhat YILDIZ

Çok Yararlı bir makale. Bilgilerinizi Paylaştığınız için Teşekkürler.

Nisan 20, 2012 14:23
 

MelihMERCAN

Hocam öncelikle kolay gelsin.

Filezilla server kurdum kullanıcıları ayarladım gerekli dosyalara yetkilendirdim. Ftp programlarından, browserlardan ve windows üzerinden ftpye bağlanabildik güzel oldu.

Fakar bir sorun söz konusu Filezilla Server kurulu makineyi kapatıp açtığım zaman Filezilla serverın inteface ine ulaşamıyorum verdiğim ip üzerindende 127.0.0.1 üzerindende bağlanamıyor. error, could not connect to server diye hata verip duruyor. ama çalışıyor ftp.

Not:sorularınızı forum kısmından sorunuz. 

Eylül 18, 2012 11:28
Kimliksiz yorumlar seçilemez kılınmış durumdadır.

Yazar: Semih Tuncer

24.04.61 Ankara doğumluyum. Elektrik ve elektroniğe ilgim oldukça küçük yaşlarda başladı. Amatör elektronik ve radyoculuk deneyimleri ile devam eden bu ilgi, ülkemizin bozuk eğitim politikasının bir yansıması olarak, sahip olmak istediğim meslek yerine Hidrojeoloji Mühendisi olmamla bile devam etti. 1994 ten beri Prokon-Ekon Şirketler Grubunun Bilgi İşlem Yöneticiliğini yapıyorum.

Bu Kategori

Hızlı aktarma

Arşivler

Etiketler